Zavrieť

Porady

sam sebe prenajimateľom

Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
arianaho Pozri príspevok
Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim
Sám sebe prenajímať nemôžeš. Jediné riešenie povolenie si vybaviť na rodné číslo.
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

nepotesil si ma...ako potom budem odpisovat budovu a vsetky upravy na nej?...
mam tu najomnu zmluvu potvrdenu aj notarom...sice sa divil prevelmi, ale potvrdil...
prenajimatel je osoba s rodnym cislom...najomca, ta ista, ale ako SZCO s ICOM...takze je to teda na figu???
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

ozaj...a co s tou kupno predajnou zmluvou??..ta je na ICO...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

arianaho Pozri príspevok
Prosim o radu...moze SZČO prenajat budovu sam sebe???
To mi radia na stavebnom urade. Budovu kupil na firmu/ co je zachytene v kupno-predajnej zmluve/. LV je vsak na rod.č., kataster to inak ani nevyda, napriek tej KP zmluve...ibaze by bol s.r.o, co nie je. Na stavebnom úrade je uz vyse pol roka ziadost o stav.povolenie na nadstavbu a prestavbu /samozrejme s prislusnymi projektmi, suhlasmi od poziarnikov, cez vodarov, zivotne prostredie, a neviem co vsetko este/...ale LV je na rodne cislo...ziadost a tie vsetky papiere na firmu...uradnikovi nevysvetlim, ze kataster to inak neeviduje...co teraz???mam urobit tu zmluvu? mne to pripada uplne bez logiky...budovu odpisuje...???prosim
Predpokladám, že chceš využívať na podnikanie. Ty ako podnikateľ a ty ako FO nepodnikateľ je jeden a ten istý subjekt, tak prenajímať sebe nemôžeš. Ale je možné dať vyňať budovu alebo časť z bytového fondu a v tom prípade môžeš nebytové priestory využívať na podnikanie s tým, že môžeš uplatňovať odpisy.
Naposledy upravil Evanka : 01.02.09 at 20:33 Dôvod: oprava preklepu
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

to je vsetko nebytovy priestor...kupeny vylucne za ucelom podnikania...a tak je aj vyuzivany...
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

mne ide aj o to stavebne povolenie...nechcu mi ho vydat, kym nedolozim tu najomnu zmluvu....alebo nove LV
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

arianaho Pozri príspevok
to je vsetko nebytovy priestor...kupeny vylucne za ucelom podnikania...a tak je aj vyuzivany...
Ak je to aj na LV ako nebytový priestor, a bude využívaný na podnikanie, tak je to v poriadku a môžeš uplatňovať odpisy.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

arianaho Pozri príspevok
mne ide aj o to stavebne povolenie...nechcu mi ho vydat, kym nedolozim tu najomnu zmluvu....alebo nove LV
Tak odporúčam prepísať na katastri na RČ, ale aj na IČO - proste dať tam oba údaje. Ostatné - to čo radí Evanka.
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

dakujem za odpoved....
na katastri to neprepisu...uz asi dva roky nemoze mat FO list vlastnictva na ICO...keby to islo, to by bola krása...
v zmluve nie je uvedené ze to nie je bytovy priestor...ale kedze to je v blizkosti druzstva, ani byt nemoze....
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

a poradte co s tym stavebnym povolenim????....neviem si predstavit, ze vsetky potvrdenia a projekty treba prerabat na rod.cislo....to by trvalo znova mesiace....
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dajme veci na správnu mieru. Mal som rovnaký prípad.

Podnikateľ kupoval budovu. Kataster na LV zapisuje len na rodné číslo (právnické osoby samozrejme aj na IČO). Stavebné povolenie a všetky administratícne úkony musel vybavovať na r.č. Akonáhle mal všetko vybavené, tak budovu vložil do obchodného majetku v obstarávacej cene. A začal prerábať. Akonáhle prebehla nová kolaudácia sa začalo s odpisovaním ako obchodný majetok.

Prešlo to aj daňovou kontrolou, nemali žiadne výhrady. Všetky faktury na stavebné práce boli vystavované na fyzickú osobu - podnikateľa, teda na IČO a IČ DPH.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Dajme veci na správnu mieru. Mal som rovnaký prípad.

Podnikateľ kupoval budovu. Kataster na LV zapisuje len na rodné číslo (právnické osoby samozrejme aj na IČO). Stavebné povolenie a všetky administratícne úkony musel vybavovať na r.č. Akonáhle mal všetko vybavené, tak budovu vložil do obchodného majetku v obstarávacej cene. A začal prerábať. Akonáhle prebehla nová kolaudácia sa začalo s odpisovaním ako obchodný majetok.

Prešlo to aj daňovou kontrolou, nemali žiadne výhrady. Všetky faktury na stavebné práce boli vystavované na fyzickú osobu - podnikateľa, teda na IČO a IČ DPH.
Že LV je na r.č.je v poriadku. Myslím, že budovu vložiť do obchodného majetku môžeš iba ak majetok je evidovaný ako nebytový priestor, teda majetok určený na podnikanie. Toto asi tiež netreba opomenúť.... Upravila som na základe Muškinho príspevku.
Naposledy upravil Evanka : 01.02.09 at 22:25
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evanka, zákon nehovorí o bytovom a nebytovom priestore.

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

- ten výňatok sa kedysi robil kvoli dani z nehnuteľnosti, ale "vraj" sa už ani to nerobí - ale to neviem isto.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Muška ďakujem za vysvetlenie. Vychádzala som z toho, že kedysi mi pani na daňovom povedala, že keby si podnikateľ chcel dávať do výdavkov časť el, energie a nájomného, musel by mať určitý priestor vyňatý z bytového fondu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evanka Pozri príspevok
Muška ďakujem za vysvetlenie. Vychádzala som z toho, že kedysi mi pani na daňovom povedala, že keby si podnikateľ chcel dávať do výdavkov časť el, energie a nájomného, musel by mať určitý priestor vyňatý z bytového fondu.
Evanka,
na podporu Zoleeho a môjho tvrdenia pozri prílohu str. 4 - je tam pekný príklad
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Muška ďakujem, asi som niečo premeškala. Aspoň sa to zjednodušilo.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Evanka,
ďakujem za bodík - potešil
DRSR to usmernenie vydalo v lete 2008 , už im asi išli na nerve dotazy na ich stránke , tak nám to urobili jednoduchšie.
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

dakujem...viem, ze by to takto bolo najjednoduchsie....bohuzial je uz vsetko vybavene a dolozene k ziadosti na to stav.povolenie na ICO...uz chcu len tu nezmyselnu najomnu zmluvu "sam sebe" ..vraj je to u nich bezna prax...tak asi im vyhovieme...jednoduchsia cesta...aj ked mozno s rizikom??? /navyse,uz je tam aj dost vela uprav hotovych :-(( /
vdaka Vam vsetkym za cas a odpovede...:-))
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Keby si to mal na IČO, a ukončil by si podnikanie (zrušil živnostenský list), to by si zase bežal na kataster a prepisoval na seba (R.Č.)? A robil kúpnopredajnú zmluvu?
Naposledy upravil marjankaj : 02.02.09 at 17:41
0 0
arianaho arianaho

arianaho je offline (nepripojený) arianaho

je to len obchodny priestor......nie je to byt ani dom...tak by sa najskor teda asi predal v pripade ukoncenia podnikania...ale uvazujeme skor nad sro...aj ked ide kriza...ale nestras...
na upresnenie...je to dvojposchodova budova so vzorkovou predajnou, skladmi, dielnou a dalsie dve prevadzky v najme...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať