Zavrieť

Porady

Príjem dôchodcu

Chcela by som zamestnať mamu - dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce. Do akej výšky jej môžem dať odmenu, aby neprišla o dôchodok ? /okrem neho nemá iný druh príjmu/

Z odmeny budem platiť ja ako zamestnávateľ 0,8% na UP, kedy má ona povinnosť prihlásiť sa do ZP ?

ďakujem
martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    martinala
    Chcela by som zamestnať mamu - dôchodkyňu na dohodu o vykonaní práce. Do akej výšky jej môžem dať odmenu, aby neprišla o dôchodok ? /okrem neho nemá iný druh príjmu/

    Z odmeny budem platiť ja ako zamestnávateľ 0,8% na UP, kedy má ona povinnosť prihlásiť sa do ZP ?
    martina
    Dôchodca nepríde o dôchodok pri žiadnom príjme, môže zarobiť milióny.
    Z odmeny platíš, tak ako píšeš, 0,8 % ÚP.
    Do ZP bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného v marci 2006 len vtedy, ak jej príjem z dohôd za celý rok 2005 prekročí sumu cca 80000 Sk.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Pozor na dohodu o vykonaní práce, pozri prísl. ust. ZP, aby to nebolo napadnuteľné.
    Príjem dôchodcu nemá vplyv na dôchodok. Môže pracovať neobmedzene. Z odmeny budeš platiť 0.8% na úrazové poistenie /pozor má byť zmena - tuším od septembra sa má platiť aj do GF/, podľa mňa budeš mať povinnosť odviesť aj preddavky na daň, ZP
    odvedie ak jej príjem za r. 2005 presiahne "nejakých 80 tis.".

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    Zamestnanca, ktorý je zamestnaný na dohodu o vykonaní práce, je potrebné najneskôr pred začatím výkonu činnosti prihlásiť do Sociálnej poisťovne.
    Odmena, ktorú dostane za vykonávanie práce sa započíta len do vymeriavacieho základu pre úrazové poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.