Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva?

Dobrý deň,

poprosím o radu. Priateľ dostal cez darovaciu zmluvu starší dom, zobrali sme si na jeho rekonštrukciu hypotéku, a teraz chceme aby papierovo to bolo v poriadku, teda aby polovica domu bola napísaná na mňa. Je na to najvhodnejšia darovacia zmluva a dá sa do ňej uviesť, že ide o 50% nehnuteľnosti a treba tam uviesť že je na ňu záložné právo? I keď vlastne hypotéka je na mňa, priateľ je spoludlžník?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    Nehnuteľnosť možno darovať, ale odporúčam radšej kúpnu zmluvu aj s keď symbolickou kúpnou cenou. Pri darovacej zmluve je totiž možnosť domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. V zmluve uveďte aj to, že je tam zriadené záložné právo, v prospech koho je zriadené a akú pohľadávku zabezpečuje. A pozor na zmluvu o úvere - môžu tam byť obmedzenia, resp. sankcie pri prevode vlastníctva, odporúčam vyžiadať si súhlas záložného veriteľa s prevodom vlastníckeho práva.

    hammy23 je offline (nepripojený) hammy23

    hammy23
    Ďakujem za odpoveď Skúsim si ešte overiť, či by nebola kúpno-predajná zmluva problémom kvôli úveru... Ide len o to aby sme boli obaja vlastníkmi, v septembri je síce svadba, ale ide o to, že keď to nadobudol ešte pred svadbou, ak mám správne info, tak na dom by som nemala nárok?

    klapka je offline (nepripojený) klapka

    klapka
    nie, cokolvek drahy nadobudol pred svadbou, je v jeho vylucnom vlastnictve. Mala by si iba v pripade zaniku BSM pravo na nahradu toho, co sa zo spolocneho vynalozilo na manzelov majetok (t.j. napr., naklady na rekonstrukciu).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.