Zavrieť

Porady

Hmotná núdza, dohoda o prac. činnosti alebo dohoda o vykonaní práce

Ahojte poraďáci.
Pozerala som aj staršiu tému, ale neviem nájsť odpoveď.
Ak som v hmotnej núdzi, mám možnosť si privyrobiť, je mi jasné, že nesmie môj zárobok presiahnuť 2,5 násobok živ. minima za 12 mesiacov. No neviem, čo je lepšie a aký je v tom vlastne rozdiel. Je lepšie ísť na Dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Viete mi vysvetliť rozdiel? A čo je výhodnejšie ak som občan v hmotnej núdzi?
Lebo ak poberám dávku 97 €, privyrobím si napr. 20 € a oni mi stiahnu 20 €, dostanem 77€, tak to nechutne povedané, nemusím sa trepať do práce. Alebo to len zle chápem? Našla som tiež že ak je dohoda o pracovnej činnosti tak sa pokladá za príjem 75% čistého zárobku (tomuto nechápem) a ak je dohoda o vykonaní práce tak je to 100% (ani tomu nerozumiem) . Pomôžete mi niekto? Dostala som ponuku, roznášať letáky, a ja beriem každé privyrobenie, kde si môžem zlepšiť svoju finančnú situáciu, len neviem, či sa mi to oplatí ak mám prísť o dávku. Ďakujem za všetky rady.
Naposledy upravil 02Michaela : 06.08.09 at 15:51 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Robiť na niečie meno,
    naozaj pri DoVP sa každý príjem berie a strháva sa z dávky v hmotnej núdzi. Naozaj je to tak ako si napísala, že zarobíš 20 € ale oni ti vyplatia 77 € ak zarobíš 10 € tak ti dajú 87 eura.
    Ako občanovi v hmotnej núdzi je výhodnejšie ísť robiť aktivačné práce, alebo dobrovolnícku službu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738

    A ak je pravda čo si napísala pri DoPČ tak ak zarobíš pri tejto dohode 20 € tak Ti z dávky v hmotnej núdzi strhnú 75% z 20 € tj. 15 € strhnú a dostaneš 82€.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Xanti Pozri príspevok
    Robiť na niečie meno,
    naozaj pri DoVP sa každý príjem berie a strháva sa z dávky v hmotnej núdzi. Naozaj je to tak ako si napísala, že zarobíš 20 € ale oni ti vyplatia 77 € ak zarobíš 10 € tak ti dajú 87 eura.
    Ako občanovi v hmotnej núdzi je výhodnejšie ísť robiť aktivačné práce, alebo dobrovolnícku službu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738

    A ak je pravda čo si napísala pri DoPČ tak ak zarobíš pri tejto dohode 20 € tak Ti z dávky v hmotnej núdzi strhnú 75% z 20 € tj. 15 € strhnú a dostaneš 82€.
    Tak to sa mi naozaj neoplatí, keď ja sa umordujem roznášaním letákov a vlastne aj tak mi to stiahnu

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    02Michaela Pozri príspevok
    Tak to sa mi naozaj neoplatí, keď ja sa umordujem roznášaním letákov a vlastne aj tak mi to stiahnu
    No áno umakáš sa a neprilepšíš si.
    Xanti Pozri príspevok
    Robiť na niečie meno

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Xanti Pozri príspevok
    No áno umakáš sa a neprilepšíš si.
    Na niekoho meno, žiaľ asi nemám na koho. Som sama s dieťaťom. Hovorili mi, že keby som mala v rodine študenta, tak by sa dalo, lebo oni nemusia odvádzať ani daň. Ale žiaľ, som sama.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Skúste pracovať nie na dohodu ale na zmluvu o dielo s tým, že príjem sa bude zdaňovať podľa § 8 zákona 595/2003 o dani z príjmov ako príležitostný príjem.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Takže z tohoto sa hmontá núdza neznižuje? A môže mať aj účtovníčka uzatvorenú zmluvu o dielo? a bude sa zdanovať podľa §8 zákona o dani z príjmov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    31Jankal Pozri príspevok
    Takže z tohoto sa hmontá núdza neznižuje? A môže mať aj účtovníčka uzatvorenú zmluvu o dielo? a bude sa zdanovať podľa §8 zákona o dani z príjmov
    Účtovníctvo je volná živnosť, preto buď na dohodu o pracovnej činnosti (ide o opakovanú činnosť, výkon práce u jedného zamestnávatela max. 10 hod. týždenne), alebo živnostenský list.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    No to by som prišla o celú hmotnú núdzu keby som išla na živnosť. A ešte si aj sama platiť odvody. Dakujem za odpovede.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    inga26 Pozri príspevok
    Môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce a dávka v hmotnej núdzi sa nekráti. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=846
    Prepáč povedala si A a nedopovedala si B, ktoré je tiež veľmi dôležité
    príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky dvojnásobku životného minima získané za 12 mesiacov,
    Životné minimum na plnoletú osobu je 185,19 €, táto suma je platná od 1.7.2009.
    Takže nesmie za 12 mesiacov prekročiť príjem 370,38 €. Čo ju myslím z biedy nevytiahne.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
    AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.
    Mna skôr zaujímala ta dohoda o vykonaní práce kedy tam pribudla?

    inga26 je offline (nepripojený) inga26

    inga26
    Xanti Pozri príspevok
    Prepáč povedala si A a nedopovedala si B, ktoré je tiež veľmi dôležité Životné minimum na plnoletú osobu je 185,19 €, táto suma je platná od 1.7.2009.
    Takže nesmie za 12 mesiacov prekročiť príjem 370,38 €. Čo ju myslím z biedy nevytiahne.
    Myslím si, že odkaz ktorý som použila vo svojom príspevku bol jednoznačný. Každý vie čítať a podmienky za ktorých sa môže pracovať na dohodu bez toho, aby mu bola krátená dávka, sú tam predsa jasne rozpísané.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    inga26 Pozri príspevok
    Myslím si, že odkaz ktorý som použila vo svojom príspevku bol jednoznačný. Každý vie čítať a podmienky za ktorých sa môže pracovať na dohodu bez toho, aby mu bola krátená dávka, sú tam predsa jasne rozpísané.
    Hm, ak by si trošku viac prispievala tak by si zistila, že ludia to chcú poväčšine na zlatom podnose. A na mnohé veci ich treba upozorniť. Len to som myslela ked som písala svoj príspevok.

    inga26 je offline (nepripojený) inga26

    inga26
    31Jankal Pozri príspevok
    Tak potom to je super. To odkedy platí? Lebo to tam nebolo. Dakujem potešilo.
    Odkedy to platí neviem, ale predtým syn pracoval na dohodu a z hmotnej núdze sa odrátavalo, potom bol na absolventskej praxi, teraz ide opäť na dohodu, a na sociálke som sa dozvedela o tejto zmene. Mňa skôr zaujíma ako dlho to takto ostane

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    [QUOTE=31Jankal;1229702]Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
    AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.
    QUOTE]
    Prepáčte, ale na toto ste mi neodpovedali, už teraz som dosť opatrná preto sa tak vypytujem,nakoľko ma v minulosti niekto udal a musela dosť veľkú čiastku vracať.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    31Jankal Pozri príspevok
    31Jankal Pozri príspevok
    Ale som rozvedená mám dieťa tak aj na to sa vzťahuje životné minimum, ktoré je 84,52€ za mesiac. Takže nemôžem za rok zarobiť viac ako 539,42 brutto. /185,19x2 + 84,52x2/.
    AK ZLE RáTAM TAK MA OPRAVTE.
    Prepáčte, ale na toto ste mi neodpovedali, už teraz som dosť opatrná preto sa tak vypytujem,nakoľko ma v minulosti niekto udal a musela dosť veľkú čiastku vracať.
    Osobne na to odpovedať neviem,
    zákon nehovorí o životnom minime plnoletej osoby, len o životnom minime. Takže to môže byť aj tak ako to rátaš ty ale aj tak ako som to vyrátala ja.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.