Zavrieť

Porady

Odmietnuté vratné fľaše

Dobrý deň,

stalo sa mi, že predavačka ma poslala s vratnými fľašami preč, keďže som nechcel za ne nič v obchode nakúpiť.
Preto ma zaujíma, aké práva a povinnosti má spotrebiteľ a predávajúci v súvislosti s vratnými fľašami? Nenašiel som to v zákone ani v žiadnom fóre na webe.
Napr:
- môže predávajúci prinútiť spotrebiteľa zakúpiť si tovar v hodnote vrátených fliaš alebo je povinný mu vydať peniaze, ak si to spotrebiteľ želá?
- môže sa spotrebiteľ dožadovať vrátenia aj fľaše od iného výrobku (piva inej značky, než predajca ponúka), ak je rovnakého tvaru a líši sa iba etiketou, alebo môže predajca na základe rozdielnosti etikety prevzatie zamietnuť?
- musí predajca prevziať fľašu bez etikety?
- má spotrebiteľ právo dožadovať sa vrátenia fliaš, ak obchod už 2-3 mesiace daný nápoj nepredáva a spotrebiteľ nevie, kde inde môže fľaše vrátiť, alebo je najbližší obchod pre spotrebiteľa priďaleko?

- kam s vratnými fľašami, u ktorých spotrebiteľ nepozná pôvod (nevie, z ktorého obchodu pochádzajú)?

Ďakujem
Eduscho
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avonka1 je offline (nepripojený) avonka1

    avonka1
    Ja mám problém s kartónami: plná izba kartónových obalov ( z nových elektrospotrebičov, z parkiet, zo zásielok ... ).
    Nechcú to do zberu, nezoberú to ani smetiari, pálenie je zakázané, a tak to len zhromažďujem a zhromažďujem. Našťastie máme veľký dom... :-)

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    avonka1 Pozri príspevok
    Ja mám problém s kartónami: plná izba kartónových obalov ( z nových elektrospotrebičov, z parkiet, zo zásielok ... ).
    Nechcú to do zberu, nezoberú to ani smetiari, pálenie je zakázané, a tak to len zhromažďujem a zhromažďujem. Našťastie máme veľký dom... :-)
    Však to potrhaj na menšie kúsky a hoď do kontajnera, smetiaka-tak ti to smetiari zoberú,hmhm-

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Eduscho78 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    stalo sa mi, že predavačka ma poslala s vratnými fľašami preč, keďže som nechcel za ne nič v obchode nakúpiť.
    Preto ma zaujíma, aké práva a povinnosti má spotrebiteľ a predávajúci v súvislosti s vratnými fľašami? Nenašiel som to v zákone ani v žiadnom fóre na webe.
    Napr:
    - môže predávajúci prinútiť spotrebiteľa zakúpiť si tovar v hodnote vrátených fliaš alebo je povinný mu vydať peniaze, ak si to spotrebiteľ želá?
    - môže sa spotrebiteľ dožadovať vrátenia aj fľaše od iného výrobku (piva inej značky, než predajca ponúka), ak je rovnakého tvaru a líši sa iba etiketou, alebo môže predajca na základe rozdielnosti etikety prevzatie zamietnuť?
    - musí predajca prevziať fľašu bez etikety?
    - má spotrebiteľ právo dožadovať sa vrátenia fliaš, ak obchod už 2-3 mesiace daný nápoj nepredáva a spotrebiteľ nevie, kde inde môže fľaše vrátiť, alebo je najbližší obchod pre spotrebiteľa priďaleko?

    - kam s vratnými fľašami, u ktorých spotrebiteľ nepozná pôvod (nevie, z ktorého obchodu pochádzajú)?

    Ďakujem
    Eduscho
    Predajca by nemal nútiť zákaznika, aby si za fľaše kúpil iný tovar-pokiaľ viem, tak aj Jednota, aj Tesco toto čo píšeš nerobia-odovzdám fľaše, dajú mi lístok a odrátaju sumu pri pokladni,alebo vrátia hotovosť ,ale verím ti, že niektorí obchodníci toto robia( a robia to zle)...
    - Obchodník by mal zobrať aj fľaše bez etikety( ja som tak raz urobil, že som vracal flaše značky piva ,ktoré ten obchod už nepredával a tak som odlepil etiketu a zobrali mi to v pohodičke,hm)-ak je to rovnaký tvar, tak by nemal byť problém...
    - Mal by zobrať aj fľaše, aj keď sa už taký výrobok nepredáva resp.nevyrába

    Eduscho78 je offline (nepripojený) Eduscho78

    Eduscho78
    Zistil som z odkazu v predošlej reakcii, že:
    - do 6 mesiacov od ukončenia predaja daného obalu musí predávajúci zálohovaný obal prevziať a uhradiť zálohu,
    - predávajúci nesmie viazať vrátenie zálohovaného obalu na nákup iného tovaru, tj. musí vyplatiť peniaze, ak si to spotrebiteľ želá,
    - predávajúci je povinný odobrať zálohované obaly bez obmedzenia množstva,
    - poškodenie alebo odstránenie etikety, ak to nebráni znovu použiteľnosti obalu, nie je dôvodom na odmietnutie prevzatia obalu a vyplatenia zálohy.

    Jedinou otázkou ostáva, či mi musia prevziať fľašu od Steigeru (s etiketou) tam, kde predávajú len Gemer, keď tvar a farba fľaše je rovnaká.

    Som veľmi spokojný s výsledkom diskusie. Ďakujem Vám, všetkým
    Eduscho

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Eduscho78 Pozri príspevok
    Zistil som z odkazu v predošlej reakcii, že:
    - do 6 mesiacov od ukončenia predaja daného obalu musí predávajúci zálohovaný obal prevziať a uhradiť zálohu,
    - predávajúci nesmie viazať vrátenie zálohovaného obalu na nákup iného tovaru, tj. musí vyplatiť peniaze, ak si to spotrebiteľ želá,
    - predávajúci je povinný odobrať zálohované obaly bez obmedzenia množstva,
    - poškodenie alebo odstránenie etikety, ak to nebráni znovu použiteľnosti obalu, nie je dôvodom na odmietnutie prevzatia obalu a vyplatenia zálohy.

    Jedinou otázkou ostáva, či mi musia prevziať fľašu od Steigeru (s etiketou) tam, kde predávajú len Gemer, keď tvar a farba fľaše je rovnaká.

    Som veľmi spokojný s výsledkom diskusie. Ďakujem Vám, všetkým
    Eduscho
    Takže presne ako som písal vo svojom príspevku-,čo sa týka toho Steigera- jednoducho odlepíš etiketu a vrátiš do ktoréhokolvek obchodu,hmhm-
    Ja to tak robím bežne...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    avonka1 Pozri príspevok
    Ja mám problém s kartónami: plná izba kartónových obalov ( z nových elektrospotrebičov, z parkiet, zo zásielok ... ).
    Nechcú to do zberu, nezoberú to ani smetiari, pálenie je zakázané, a tak to len zhromažďujem a zhromažďujem. Našťastie máme veľký dom... :-)
    Existujú kontajnery na separovaný zber papiera....

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Eduscho78 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    stalo sa mi, že predavačka ma poslala s vratnými fľašami preč, keďže som nechcel za ne nič v obchode nakúpiť.
    Preto ma zaujíma, aké práva a povinnosti má spotrebiteľ a predávajúci v súvislosti s vratnými fľašami? Nenašiel som to v zákone ani v žiadnom fóre na webe.
    Napr:
    - môže predávajúci prinútiť spotrebiteľa zakúpiť si tovar v hodnote vrátených fliaš alebo je povinný mu vydať peniaze, ak si to spotrebiteľ želá?
    - môže sa spotrebiteľ dožadovať vrátenia aj fľaše od iného výrobku (piva inej značky, než predajca ponúka), ak je rovnakého tvaru a líši sa iba etiketou, alebo môže predajca na základe rozdielnosti etikety prevzatie zamietnuť?
    - musí predajca prevziať fľašu bez etikety?
    - má spotrebiteľ právo dožadovať sa vrátenia fliaš, ak obchod už 2-3 mesiace daný nápoj nepredáva a spotrebiteľ nevie, kde inde môže fľaše vrátiť, alebo je najbližší obchod pre spotrebiteľa priďaleko?

    - kam s vratnými fľašami, u ktorých spotrebiteľ nepozná pôvod (nevie, z ktorého obchodu pochádzajú)?

    Ďakujem
    Eduscho
    V Y H L Á Š K A
    Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
    zo 16. decembra 2002
    o zozname zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane použiteľné,
    a o výške zálohy za ne a o výške zálohy za zálohované opakovane použiteľné obaly
    Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky
    podľa § 7 ods. 10 zákona č. 529/2002 Z. z.
    o obaloch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    ustanovuje:
    § 1
    Výška zálohy za zálohované opakovane použiteľné
    obaly na nápoje je
    a) štyri Sk za jeden obal pre opakovane použiteľné
    obaly na nápoje1) do objemu 2 000 ml vrátane okrem
    obalov uvedených v písmene b),
    b) osem Sk za jeden obal pre sklené opakovane použiteľné
    obaly na pivo2) s iným ako korunkovým
    uzáverom,
    c) 1 200 Sk pre opakovane použiteľné obaly na nápoje
    neuvedené v písmenách a) a b).
    § 2
    (1) Zoznam zálohovaných obalov, ktoré nie sú opakovane
    použiteľné:
    a) obaly z polyetyléntereftalátu (PET) na nápoje1) s objemom
    nad 500 ml,
    b) obaly z polyetyléntereftalátu (PET) na vody3) s objemom
    nad 500 ml.
    (2) Výška zálohy za obaly uvedené v odseku 1 je nula
    Sk za jeden obal.
    § 3
    Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2003
    http://www.naturpack.sk/pics/upload/...20732_2002.pdf

    Zvyšná legislatíva , pozri , čo Ťa zaujíma , ja nehľadám .....

    http://www.naturpack.sk/legislativa/

    Odmietnuté vratné fľaše

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.