Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

uplne normalna uponahlana matka 3dcer ...viac
Náš zamestnanec má podľa zákona dosiahnuť dôchodkový vek v auguste 2006,ale podľa rád .neviem koho.. chce požiadať o predčasný star.dôchodok
a dáva u nás výpoveď k 31.8.2005 dohodou, Prihlási sa na úrade práce ale odmietne podporu, pretože akonáhle bude mať vybavené záležitosti ohľadom
dôchodku , opäť ju zamestnáme na dobu určitú. chcem poprosiť o radu čo všetko treba urobiť aby sme neurobili nejaku chybu. Viem že ju musím odhlásiť
v soc.poisťovni, ELDP, potvrdenie o mzde a odhlásiť v Zp... tak ako keď sa končí pracovný pomer. A potom znovu prihlásiť atď.. Neviem ako dlho trvá vybavenie dôchodku a či môžeme s ňou uzavreť tú novú zmluvu... Prosím o odpoveď.
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Môže si požiadať o predčasný dôchodok, nemá to nič spoločné s ukončením pracovného pomeru, ani s tým, či má pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Od 1.1.2004 platí nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003. Nemusí dávať výpoveď a nahlasovať sa na úrade práce. Ku dňu, kedy si žiada predčasný dôchodok od teba potrebuje len ELDP, všetko ostatné je jeho vec. Pôjde na Sociálnu poisťovňu a požiada o dôchodok. To je všetko. Môže kľudne pracovať ďalej na dobu neurčitú a aj poberať dôchodok, keď mu ho priznajú. U nás takto poberá dôchodok niekoľko zamestnancov. Akurát nebude mať od budúceho roka nárok na nezdaniteľnú položku dane.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zita4
Môže si požiadať o predčasný dôchodok, nemá to nič spoločné s ukončením pracovného pomeru, ani s tým, či má pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Od 1.1.2004 platí nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003. Nemusí dávať výpoveď a nahlasovať sa na úrade práce. Ku dňu, kedy si žiada predčasný dôchodok od teba potrebuje len ELDP, všetko ostatné je jeho vec. Pôjde na Sociálnu poisťovňu a požiada o dôchodok. To je všetko. Môže kľudne pracovať ďalej na dobu neurčitú a aj poberať dôchodok, keď mu ho priznajú. U nás takto poberá dôchodok niekoľko zamestnancov. Akurát nebude mať od budúceho roka nárok na nezdaniteľnú položku dane.
NESÚHLASÍM tiež som si to myslela. Ale to platí, ak zamestnanec požiada o riadny SD. Ak ide o predčasný dôchodok, tak je ten zamestnanec dobre informovaný a robí to tak ako má. Totiž o predčasný dôchodok môže požiadať len ten, kto priiel o prácu a získať dôchodok je jednoduchšie ako nájsť novú prácu. Tá prihláška na úrade práce je len z dôvodu, že sa mu započítava 9 až 18 mesiacov do odpracovaných rokov, takže to krátenie predčasného dôchodku v ideálnom prípade môže byť nula. Takže jeho dôchodok bude takmer taký ako keby šiel do dôchodku o ten cca rok neskôr pričom získa peniažky naviac. Samozrejme - musí sa vzdať podpory v nezamestnanosti.

No ale k otázke : Treba urobiť všeko tak, ako ked skončí PP, odhláška papiere, zamestnanec prinesie ešte nejaké potvrdenie z OUP.
Netreba čakať až bude PSD vybavený, môže nastúpiť o pár dní neskôr až bude mať podanú žiadosť. Ono tomu zam. zaberie dosť času dať všetky papiere dohromady pre SP. Ale ked bude mať žiadosť podanú aj s papiermi z
úradu práce, tak ho môžete zamestnať. Pri ukončení pracovného pomeru je dôležité mu vyplatiť odchodné! na to má zo zákona nárok plus preplatiť nevyčepanú dovolenku.
Pri jeho opätovnom prijatí zasa prihlášky a ostatné obvyklé povinnosti súvisiace s prijatím zamestnanca. Nič vynímočné. Akurát už na neho budete pozerať ako na dôchodcu - podľa tohto robiť odvody ap. Ale v tomto roku má nárok na plnú odpočitateľnú položku.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ešte doplním,
môžete ju zamestnať aj na dobu neurčitú a môžete s ňou uzavrieť zmluvu ako uznáte za vhodné a netreba čakať, až sa dôchodok vybaví. SP nestíha, môže to trvať aj polroka.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Bola by som rada, keby si uviedla, na základe čoho platí , že si zamestnanec nemôže požiadať o predčasný starobný dôchodok. Ja som v zákone o sociálnom poistení našla v § 67 len dve podmienky na priznanie predčasného starobného dôchodku. a) musel byť dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a po b) suma predčas. starobného dôchodku nesmie byť nižšia ako 1,2 násobok sumy životného minima. Možno je to niekde v prechodných ustanoveniach, ale zatiaľ som nič nenašla.
Máme kolegu, ktorý poberá predčasný starobný dôchodok už od minulého roku a neprerušil zamestnanie.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Aj ja mám zamestnanca, ktorý u nás pracuje na prac. zmluvu na dobu neurčitú. Požiadal si o priznanie PSD. Ja som mu podľa pokynov SP vystavila iba ELDP k príslušnému dňu. Žiadna podmienka, že musí rozviazať prac. pomer.
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
A ako je to s vyplatením odchodného, ak zamestnanec požiada o predčasný starobný dôchodok a nepreruší pracovný pomer? A ak chce ukončiť pracovný pomer a odísť do predčasného dôchodku, je to podmienené výpovednou dobou? Zamestnankyňa u nás chce totiž zajtra odísť do predčasného dôchodku a dnes nám to ústne oznámila.
Naposledy upravil estefano : 21.09.05 at 09:35 Dôvod: Doplnenie
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

estefano
A ako je to s vyplatením odchodného, ak zamestnanec požiada o predčasný starobný dôchodok a nepreruší pracovný pomer?
Odchodné nebude mať vyplatené, lebo odchodné vypláca zamestnávateľ
zamestnancovi pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok
(starobný,invalidný, za výsluhu rokov ....).
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
Súhlasím, ale :
- ak jej soc. poisťovňa dôchodok prizná, tak to bude jej prvé skončenie pp po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok,
- ak jej ho nevyplatí tento zamestnávateľ, tak jej odchodné už nevyplatí nikto, keďže je už dôchodcom,
- a ak by nastúpila do predčasného dôchodku, pracovala by u nás bez prerušenia ešte 2 roky, čím by splnila podmienku veku na starobný dôchodok, som povinný vyplatiť je odchodné ?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Keď 29.9.2005 končí pracovný pomer a 30.9. požiada o starobný dôchodok, môže byť vyplatené odchodné? Je tu splnená podmienka nároku na odchodné? Nemalo by to byť až po 30.9.2005? A ako je to s inval. poistením. V mesiaci september splnina podmienku na star. dôch. ale až 30.9., to znamená, že by nemala odvádzať (ani zamestnávateľ) na inv.poistenie. Vzťahuje sa to na celý mesiac, alebo sa to preráta na ten jeden deň.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

estefano
Súhlasím, ale :
- ak jej soc. poisťovňa dôchodok prizná, tak to bude jej prvé skončenie pp po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok,
- ak jej ho nevyplatí tento zamestnávateľ, tak jej odchodné už nevyplatí nikto, keďže je už dôchodcom,
- a ak by nastúpila do predčasného dôchodku, pracovala by u nás bez prerušenia ešte 2 roky, čím by splnila podmienku veku na starobný dôchodok, som povinný vyplatiť je odchodné ?
Kým sa on nerozhodne o SPP, ty ho k tomu nemôžeš prinútiť. V tejto fáze
mu dáš ELDP a on pôjde do SP a požiada o predčasný dôchodok.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Čtala som tu dva rozdielne názory na to, či treba rozviazať PP pri žiadosti o predčasný dôchodok alebo nie. Keďže mám taký istý problém, potrebovala by som vedieť ako to treba urobiť.
ďakujem
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
V prípade, ak si len požiadal o predčasný dôchodok a je si vedomý, že bude dostávať o nieči menší dôchodok z dôvodu predčasného odchodu do dôchodku, tak nemusí prerušiť pracovný pomer. Ak chce využiť možnosť, ktorá je v súlade so zákonom a registrovať sa ako nezamestnaný, tak pracovný pomer musí ukončiť, lebo by sa nestal nezamestnaným.
Môj prípad :
Zamestnankyňa má nárok na odchod do dôchodku 1.4.2006. Podala si žiadosť o predčasný starobný dôchodok k 1.10.2005. Preto 30.9.2005 dohodou ukončila u nás PP, 3.10.2005 sa evidovala ako nezamestnaná a vzdala sa nároku na podporu, a 3.10.2005 poobede sme ju znova zamestnali. Tak pracuje ďalej a má aj dôchodok v plnej výške.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Nikde som nenašla v zákone o soc. poistení dôvod, prečo by mal pri predčasnom odchode do dôchodku zamestnávateľ rozviazať so zamestnancom pracovný pomer. Preto si myslím, že presne tak, ako "normálny" starobný dôchodca, aj ten na predčasnom dôchodku, môže naďalej ostať vo svojom zamestnaní.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
bea
Nikde som nenašla v zákone o soc. poistení dôvod, prečo by mal pri predčasnom odchode do dôchodku zamestnávateľ rozviazať so zamestnancom pracovný pomer. Preto si myslím, že presne tak, ako "normálny" starobný dôchodca, aj ten na predčasnom dôchodku, môže naďalej ostať vo svojom zamestnaní.
Ide o to, že pri predčasnom starobnom dôchodku sa poistencovi zníži dôchodok o 0,5% za každých 30 dní, ktoré mu zostávajú do termínu riadneho odchodu do dôchodku. Ak sa použije § 68, ods. 7 a 8, môže sa poistencovi, ktorý požiada o predčasný dôchodok a prihlási sa na ÚP ako evidovaný nezamestnaný, pričom sa vzdá podpory a súčasne bol poistený v nezamestnanosti 3 (7) rokov, skrátiť tento čas o obdobie jednonásobku (dvojnásobku) výplaty dávky v nezamestnanosti, teda o 3 alebo 6 %.
Neviem, či som to napísal zrozumiteľne, ale snažil som sa.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak trva pracovnz pomer, nie je dovod ist do predcasneho dochodku. Tak rozviazat ho treba a na takom zaklade, ze je nezamestnanz má dovod poziadat o predcasnz dochodok. Pri pretrvávajúcom PP po dovrseni veku moze poziadat o riadny dochodok.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Ja by som sa chcela opytat ohladne odchodneho pri odchodne do predcasneho star.dochodku.Ide o to,ze zamestnankyni konci PP na dobu urcitu k dnesnemu dnu a mame take halo vraj ide poziadat o odchodne pretoze ide do predcasneho str.dochodku.
Mame jej povinnost vyplatit odchodne ked este nevieme ci jej vobec narok na predcasny dochodok vznikol?
Od 1.12.2005 uz nebude nasim zamestnancom tym padom to pre nas konci?myslim povinnost vyplatit odstupne.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
filka
Ja by som sa chcela opytat ohladne odchodneho pri odchodne do predcasneho star.dochodku.Ide o to,ze zamestnankyni konci PP na dobu urcitu k dnesnemu dnu a mame take halo vraj ide poziadat o odchodne pretoze ide do predcasneho str.dochodku.
Mame jej povinnost vyplatit odchodne ked este nevieme ci jej vobec narok na predcasny dochodok vznikol?
Od 1.12.2005 uz nebude nasim zamestnancom tym padom to pre nas konci?myslim povinnost vyplatit odstupne.
Podľa môjho názoru nárok na odchodné má iba zamestnanec pri odchode do riadneho starobného dôchodku (nie predčasného), invalidného dôchodku alebo dôchodku za výsluhu rokov ( § 76, ods. 6 ZP ).
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
Pozor,
téma nevyplatenia odchodného pri odchode do predčasného starobného dôchodku je aktuálna už aj pre Min. práce a soc. vecí. Množia sa žaloby zamestnancov na zamestnávateľov.
Právny stav je taký, že keď vstúpil do platnosti Zákonník práce, termín predčasný starobný dôchodok v našom právnom systéme nebol známi. Čiže ak sa budeme držať litery zákona, pri odchode do predčasného starobného dôchodku na odchodné nie je momentálne právny nárok.
Je pripravená novela na zmenu tohto stavu. Ale, podľa vyjadrenia kompetentných z Min. pr. a soc. vecí nevyplatenie odchodného je podľa nich neetické.
Mali sme tiež taký prípad, odchodné sme vyplatili.
Neviem sa zatiaľ spojiť s kompetentnými z uvedeného ministerstva, ale rád by som poznal ich názor, či je v určitých prípadoch etické voči zamestnávateľovi odchod zamestnanca do predčasného dôchodku.
Samotný atribút predčasného starobného dôchodku mal slúžiť na pomoc zamestnancom, ktorý pred nástupom do starobného dôchodku prišli o prácu a je prepoklad, že sa už nezamestnajú. Ale, väčšina uchádzačov o predčasný starobný dôchodok sa síce zaregistruje ako nezamestnaný, odmietne príspevok v nezamestnanosti a znovu pracuje, väčšinou v tej istej firme, na tej istej pozícii.

Čo je etické?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ajobs
Vyplatenie odchodného nie je iba etický, ale aj právny problém.
Na prečasný starobný dôchodok totiž niekomu nemusí vzniknúť nárok, čo samozrejme niektorí ( a dodávam, že mnohí ) poistenci nevedia. Musí byť totiž dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho vypočítaný dôchodok musí byť vo výške minimálne 1,2-násobku aktuálneho životného minima.
Z uvedeného titulu mnohým podávateľom žiadostí SP predčasný starobný dôchodok neprizná a vyplatenie odchodného by bolo plnením bez právneho dôvodu, ktoré by takýto zamestnanec musel vrátiť ( pozri ZP § 222, ods. 1 a 2 ).
a je tu ešte 1 vec.......... keď poberá aj predčasný dôchodok aj mzdu, tak predsa má 2 zdroje......čiže sa im to oplatí, lebo majú 2 príjmy.
ale pravdaže musia splniť tie podmienky!!!!!!!§ takže väčšinou preto si požiadajú o ten predčasný dôchodok. múdro nie??????????????? sakra
a my môžme makať ako chceme furt len budeme mať 1 príjem. ovšem keď si nezoberieme 4-5 zamestnanie navyše. a potom fakt bude,.... že aj my pôjdeme do predčasného, lebo budeme natom zle zdravotne.
a do starobného nebudeme musieť ísť, lebo už tu nebudeme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať