Zavrieť

Porady

Osoba trvale žijúca v zahraničí a ZP

Osoba trvale žijúja v zahraničí (bývalá slovenka)s nemeckým a slovenským občianstvom , v starobnom dôchdku(poberá v nemecku) by sa chcela u nás stať poistencom niektorej ZP. Podľa zákona o ZP § 3 ods.(8) mi však vychádza, že nemôže.
Neexistuje predsa len nejaká vínimka ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Hronská Iveta
    Evaman
    Osoba trvale žijúja v zahraničí (bývalá slovenka)s nemeckým a slovenským občianstvom , v starobnom dôchdku(poberá v nemecku) by sa chcela u nás stať poistencom niektorej ZP. Podľa zákona o ZP § 3 ods.(8) mi však vychádza, že nemôže.
    Neexistuje predsa len nejaká vínimka ??
    Nerozumiem tomu, z akého dôvodu chce mať zdravotné poistenie v SR, keď sa jedná o osobu žijúcu v nemecku a ak som to správne pochopila, naviac je už aj poberateľom starobnéhí dôchodku. Z akého dôvodu chce ešte aj v SR platiť odvod na zdravotné poistenie.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    No keďže teraz , keď je už v dôchodku, rozhodla sa , že bude Slovensko navštevovať viac a na dlhšiu dobu ako doteraz, momentálne je tu na 2 mesiace ale plánuje , že bude žiť tak 6 mesiacov tu a 6 mesiacov tam. Poistenie v jej krajine - myslím tým liečebné náklady v prípade choroby atď. v nejakej komerčnej poisťovni v Nemecku, by sa jej asi nevyplatilo.Preto volí aj takúto možnosť.
    Hronská Iveta
    Evaman
    No keďže teraz , keď je už v dôchodku, rozhodla sa , že bude Slovensko navštevovať viac a na dlhšiu dobu ako doteraz, momentálne je tu na 2 mesiace ale plánuje , že bude žiť tak 6 mesiacov tu a 6 mesiacov tam. Poistenie v jej krajine - myslím tým liečebné náklady v prípade choroby atď. v nejakej komerčnej poisťovni v Nemecku, by sa jej asi nevyplatilo.Preto volí aj takúto možnosť.
    Už nie som v práci (priamo pri zákonoch), ale za dôchodcov platí v SR zdravotné poistenie štát. Za podmienky teda, že už nepracujú a sú našimi občanmi. Nie som si však istá ako to bude s touto osobou, keďže má dve občianstva. Môžem sa na to teda zajtra pozrieť a ak Vám nik neodpíše, tak odpíšem ja.

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Ďakujem pekne za reakciu. Špekulujem nad tým všeliako. Táto osoba tu má kúpený byt, zatiaľ však nie je v jej vlastníctve. Ak by si vlastníctvo bytu "previedla" na seba, mohla by získať aspoň prechodný pobyt ale to stále nerieši podmienku trvalého pobytu u dobrovoľného pĺatcu . A ani podmienku , že nesmie byť zdravotne poistená v inom členskom štáte. Iba ak by to zatajila ale predpokladám, že by musela doložiť nejaké potvrdenie.
    Zatiaľ Vám ďakujem.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja som sa pred casom tiez zaujimala o tento problem, vo vseobecnej zdravotnej mi povedali, ze na poistovanie cudzincov (aj ked maju dvojite obcianstvo) ma monopol poistovna Dovera. V tejto poistovni mi povedali, ze poistenie robia a plati sa prvotny vstupny poplatok 1800 Sk a potom 80 Sk denne. Neviem, ako to riesi novy zakon o zdravotnom poisteni, to, co som zistovala bolo asi pred rokom.
    Hronská Iveta
    Evaman
    Ďakujem pekne za reakciu. Špekulujem nad tým všeliako. Táto osoba tu má kúpený byt, zatiaľ však nie je v jej vlastníctve. Ak by si vlastníctvo bytu "previedla" na seba, mohla by získať aspoň prechodný pobyt ale to stále nerieši podmienku trvalého pobytu u dobrovoľného pĺatcu . A ani podmienku , že nesmie byť zdravotne poistená v inom členskom štáte. Iba ak by to zatajila ale predpokladám, že by musela doložiť nejaké potvrdenie.
    Zatiaľ Vám ďakujem.
    OK. Myslím však, že odkúpenie bytu do osobného vlastníctva s tým nebude nijako súvisieť. Osoba môže mať prechodný pobyt aj v prenajatých priestoroch. Nie je tu preto podľa mňa potreba odkúpenia bytu do osobného vlastníctva. Ako som už písala, pokúsim sa na to pozrieť zajtra.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podstatná vec je, že nemá tyrvalý pobyt na Slovensku. Je dôchodkyňa, v Nemecku poberá dôchodok, teda samozrejme že je poistná v Nemecku. Na Slovensku poistená za tohto stavu byť nemôže.

    Ak si v Nemecku vybaví formulár E111 alebo európsky preukaz poistenca, má u nás nárok na neodkladnú zdrav.starostlivosť

    (podobne, ako náš občan-poistenec s E111 v Nemecku).

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Iste, na zaklade formulara E 111 ma narok na neodkladnu zdravotnu starostlivost. Ale co, ak chce, aby mala narok aj na "odkladnu" starostlivost? Moze sa takato osoba poistit v niektorej nasej zdravotnej poistovni? Alebo musi zaplatit v hotovosti?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ako už bolo povedané "odkladnú" starostlivosť si môže vybaviť v krajine, kde je zdravotne poistená (aj na Slovensku sa spravidla na takúto starostlivosť objednávame ... a čakáme aj pár mesiacov).

    A ak chce byť naozaj poistená, tak si môže nájsť iný dôvod. Neriešil by to pracovno-právny vzťah?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ako by sa riesilo zdravotne poistenie cudzinca, ktory nie je z EU? Jednalo by sa len o neodkladnu zdravotnu starostlivost (angina, zlomena noha atp.) Ak by niekto vedel, bola by som vdacna za odpoved.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    To durisovad:
    asi prostrednictvom komerčného poistného produktu "poistenie liečebných nákladov".

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Komercne poistovne poistia nasho obcana na cestu do zahranicia. Cudzinca u nas vraj nepoistuju (pytala som sa v Kooperative a v byv. Slovenskej poistovni). Ale aj tak dakujem za reakciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.