Zavrieť

Porady

vyska nemocenskej po novom

Dobry den, prosim poradte mi - zamestnanec bol zamestnany 10 prac.dni. V skusobnej dobe dal vypoved. V ochrannej lehote ochorel a je PN. PN bude vyplacat SP. Kto stanovi vysku nemocenskej (je to povinnost mzdarky), alebo s tym uz firma nema nic spolocne a je to zalozetost SP? O aku sumu sa bude jednat ked pracovnik mal platovy vymer 25000.-hrube (mne tu vysla suma cca 12000 a nejak sa mi tomu nechce verit)?
Dakujem.
Naposledy upravil komo : 23.09.05 at 08:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    komo
    Dobry den, prosim poradte mi - zamestnanec bol zamestnany 10 prac.dni. V skusobnej dobe dal vypoved. V ochrannej lehote ochorel a je PN. PN bude vyplacat SP. Kto stanovi vysku nemocenskej (je to povinnost mzdarky), alebo s tym uz firma nema nic spolocne a je to zalozetost SP? O aku sumu sa bude jednat ked pracovnik mal platovy vymer 25000.-hrube (mne tu vysla suma cca 12000 a nejak sa mi tomu nechce verit)?
    Dakujem.
    Podľa § 54 ods. 3 zákona 461/2003 o sociálnom poistení – Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemoceského poistenia.
    To znamená, že vaša mzdárka je povinná na Potvrdenie o príjme pre účely vyplácania nemocenskej dávky uviesťdo vymeriavacieho základu vyplatenú hrubú mzdu a počet dní rozhodného obdobia je 10.

    komo je offline (nepripojený) komo

    komo
    Ano, cize (25000/pocet pracovnych dni)*10 to je mzda za odpracovane dni. a potom denny vymer.zaklad pre vypocet nemocenskej je 25000/pocet pracovnych dni? teda ak to bude napr.900.-Sk potom som to dobre pochopila, ze nemocenska bude cca 490.-Sk/den? a vyplaca sa za kalendarne dni, teda ak bude PN trvat mesiac, potom vyska nemocenskeho bude 490*30dni? pochopila som to dobre?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    komo
    Ano, cize (25000/pocet pracovnych dni)*10 to je mzda za odpracovane dni. a potom denny vymer.zaklad pre vypocet nemocenskej je 25000/pocet pracovnych dni? teda ak to bude napr.900.-Sk potom som to dobre pochopila, ze nemocenska bude cca 490.-Sk/den? a vyplaca sa za kalendarne dni, teda ak bude PN trvat mesiac, potom vyska nemocenskeho bude 490*30dni? pochopila som to dobre?
    Denný vymeriavací základ je: vymeriavací základ počas rozhodujúceho obdobia vydelený počtom odpracovaných dní zaokrúhlený na 4 desatinné miesta nahor. Čiže ak bol odmeňovaný mesačnou mzdou a počet pracovných dní v mesiaci je 20: 25000/20*10=12500 to je vymer. základ v danom mesiaci. Denný vymeriavací základ bude 12500/10=1250. 25% za prvé 3 dni bude 312,5 Sk a 55% ostatné dni bude 687,5 Sk.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Denný vymeriavací základ (DVZ) sa počíta na kalendárne dni a z vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie - ten je od 1.7. maximálne 23738. Čiže ak napr. pracoval od 1.7. do 20.8., vypočíta sa DVZ (z júla) ako 23738 / 31 = 765,7420. Za prvé 3 kalendárne dni má 25% z DVZ, potom má za každý kalendárny deň 55% z DVZ.

    komo je offline (nepripojený) komo

    komo
    Ano, ale bola novela a on bol zamestnany od 1.9 do 14.9. od 19.9 je PN a asi to bude dlhodobe. Takze bude platit to co ste uz napisali:"25000/20*10=12500 to je vymer. základ v danom mesiaci. Denný vymeriavací základ bude 12500/10=1250. 25% za prvé 3 dni bude 312,5 Sk a 55% ostatné dni bude 687,5 Sk" ?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nie. Novela bola naposledy k 1.7., chystá sa k 1.1.2006. Platí výpočet na kalendárne dni. V danom prípade sa počíta VZ za odobie od 1. do 14.9.. Za ten čas zrejme jeho príjem bol 25000 / 22 x 10 = 11363 Sk. Maximálny VZ za 14 kalendárnych dní je ale 23738 / 30 x 14 = 11078. Takže jeho DVZ bude 11078/14 = 791,2858. Z toho 25% prvé 3 kal. dni, 55% ďalšie kal.dni.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ešte sa vrátim k DPN v ochrannej lehote. Bývalý zamestnanec doručil ukončenie DPN v ochrannej lehote. Mojou povinnosťou je doručiť toto ukončenie soc. poisťovni a to je všetko ? Žiadnú inú povinnosť nemám ? Má DPN v ochrannej lehote ešte na niečo vplyv? Ako je to s Oznámením ZP ? Kto je povinný ohlásiť toto ukončenie ? Začiatok si ohlásil zamestnanec sám, ale teraz po novom DPN hlási zamestnávateľ ?! Poraďte, prosím.

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Ukončenie DNP si nahlási váš bývalý zamestnanec sám. Vaša povinnosť to nie je. Už nie je v pracovnom pomere.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Mám jednu otázočku. Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer a v ochrannej lehote je PN, pri platení dobrovoľného nemocenského poistenia (pre budúcnosť) počas trvania PN ho musí alebo nemusí platiť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.