Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý Deň.
Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    AK dom získala dedičstvom, tak to nespadá do BSM a nevzniká povinnosť vysporiadať sa z hodnoty domu s manželom. Jedine z hodnoty, ktorú spoločne investovali do domu počas trvania manželstva.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Vivera Pozri príspevok
    Dobrý Deň.
    Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
    Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
    Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
    Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

    Ďakujem
    No tak a z akého titulu by mala sesternica vyplatiť svojho manžela po rozvode?
    Ved píšeš, že dom zdedila sesternica. A dary a dedičstvo nepatria do BSM. Takže jej manžel nemá nárok na dom, a ani ho nemusí vyplácať.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety.
    môže, ak je jeho 100% vlastníkom - ak je teta uvedená ako vecné bremeno v LV /právo dožitia/ - potom toto vecné bremeno prejde na nového vlastníka

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vivera Pozri príspevok
    Dobrý Deň.
    Ja by som potrebovala radu ohladom tohto:
    Po starej mame sesternica zdedila dom, v ktorom má moja teta právo doživotného bývania.V rozhodnuti je aj to že sesternica sa zaväzuje poskytovať opateru včase jej odkázanosti.
    Problém je v tom, že teraz keď to potrebuje teta, ona sa o ňu nestará, v ničom jej nepomáha. Sesternica sa rozvádza a z domu musí vzplatiť manžela.
    Chcela by som vedieť či môže sesternica predať dom bez súhlasu tety. Pravdepodobne teta sa bude musiet odsťahovať z domu aké má možnosti (práva)- na čo má nárok.

    Ďakujem
    AK je ťarcha - doživotné právo na užívanie domu- zapísané aj v katastri, tak sa teta nebude musieť odsťahovať z domu. Má právo bývať v dome až do konca života, aj keby sesternica dom predala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.