Zavrieť

Porady

nevyčerpaná dovolenka z roku 2008

Dobrý deň, zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku z roku 2008 - 2 dni, z roku 2009 - 30 dní, rok 2010 - 30 dní, je na PN od oktobra 2009 z dôsledku pracovného úrazu - (čiže sa mu nekráti), chcem vediet či si môže čerpať celých 62 dní po skončení PN alebo mu nejaká časť prepadne, ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Drahoša Pozri príspevok
Dobrý deň, zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku z roku 2008 - 2 dni, z roku 2009 - 30 dní, rok 2010 - 30 dní, je na PN od oktobra 2009 z dôsledku pracovného úrazu - (čiže sa mu nekráti), chcem vediet či si môže čerpať celých 62 dní po skončení PN alebo mu nejaká časť prepadne, ďakujem
D z roku 2008 už mu dávno prepadla. Ak zamestnáv. s tým súhlasí, môže si vyčerpať celú D z roku 2009, aj roku 2010, ak je predpoklad, že nebude s ním skončený PP a ostane pracovať. ale na rok 2010 mu nárok ešte nevznikol, neodpracoval aspoň 60 dní.
Naposledy upravil Tweety : 13.05.10 at 07:59
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

tie 2 dni z roku 2008 asi oželie. Maródiť môže rok, takže v októbri potom šup na dovolenku za rok 2009 a prípadne aj 2010.
0 0
Drahoša Drahoša

Drahoša je offline (nepripojený) Drahoša

čiže podľa zákona má nárok na celých 30 dní z r. 2009?
a nevzniká mu nárok na novu (neodpracoval 60 dní) aj ked to bol pracovný uraz
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Drahoša Pozri príspevok
čiže podľa zákona má nárok na celých 30 dní z r. 2009? áno ak predtým nevymeškal viac ako 100 dní (obyčajná PN a podobne)
a nevzniká mu nárok na novu (neodpracoval 60 dní) aj ked to bol pracovný uraz
pravdepodobne mu vznikne nárok na celú dovolenku, viď §144 ZP odsek 4):

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
0 0
Drahoša Drahoša

Drahoša je offline (nepripojený) Drahoša

neodpracoval 60 dní ano to je v zákone, ale ak je na rodičovskej tiež neodpacuje 60 dní a na dovol. má nárok a považuje sa to za výkon práce
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Drahoša Pozri príspevok
neodpracoval 60 dní ano to je v zákone, ale ak je na rodičovskej tiež neodpacuje 60 dní a na dovol. má nárok a považuje sa to za výkon práce
Pozri môj prvý príspevok, upravila som ho.
0 0
Drahoša Drahoša

Drahoša je offline (nepripojený) Drahoša

OK, takže 2 dni prepadajú a po nástupe z PN môže čerpať 60 dní, ďakujem za odpovede
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja som si tiež nevšimla pri jednom zamestnancovi že mu zostalo 6 dní dovolenky z roku 2008 až teraz mi to povedal že mu nesedí nejako dovolenka tak som mu to kukala a čo mu povedať už mu ich nemôžeme preplatiť však? čo teraz ako to urobiť
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
zuzanna Pozri príspevok
ja som si tiež nevšimla pri jednom zamestnancovi že mu zostalo 6 dní dovolenky z roku 2008 až teraz mi to povedal že mu nesedí nejako dovolenka tak som mu to kukala a čo mu povedať už mu ich nemôžeme preplatiť však? čo teraz ako to urobiť
ZP § 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ty musíš teraz vychádzať z toho, aký nárok na dovolenku mal v roku 2008, či 4 týždne alebo 5 týždňov. Ak len 4 týždne, tak mu nevyčerpaná dovolenka prepadla, ak mal nárok na 5 týždňov, tak by si mu mohla preplatiť 5 dní.
Opravujem: z roku 2008 už mu nemôžeš preplatiť ani jeden deň.
Naposledy upravil rodina1 : 08.07.10 at 14:18
2 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Mpzes mu preplatit tu cast dovolenky, ktora je nad 20 dni.
Takze tie 2 dni z roku 2008 su preplatitelne, malo sa to sice urobit uz v januari 2010, ale da sa.

Dovolenku za rok 2009 budes riesit az v januari 2010, ak si ju nevycerpa do konca tohto roka, kedy ju moze stale riadne cerpat.

Preplatit celu dovolenku mozes az pri ukonceni PP, inak zakon taku moznost nepozna.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

rodina1 Pozri príspevok
ZP § 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ty musíš teraz vychádzať z toho, aký nárok na dovolenku mal v roku 2008, či 4 týždne alebo 5 týždňov. Ak len 4 týždne, tak mu nevyčerpaná dovolenka prepadla, ak mal nárok na 5 týždňov, tak by si mu mohla preplatiť 5 dní.
mal narok na 5 tyzdnov dovolenky len uz s tym asi nic nespravim tak vlastne s tych 6 co mu zostalo z roku 2008 a nevycerpal si ich do konca roka 2009 som mu mohla 5 dni preplatit lenze som tak neurobila lebo mi vraveli ze preplacat sa moze ak je nad 4 tyzdne a mne to vychadzalo ze by musel mat nevycerpanu dovolenku 25 dni a vtedy mu mozem tych 5 dni preplatit ako to teda vlastne je kedy preplatit a kedy prepadne ja som z toho somar
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
zuzanna Pozri príspevok
mal narok na 5 tyzdnov dovolenky len uz s tym asi nic nespravim tak vlastne s tych 6 co mu zostalo z roku 2008 a nevycerpal si ich do konca roka 2009 som mu mohla 5 dni preplatit lenze som tak neurobila lebo mi vraveli ze preplacat sa moze ak je nad 4 tyzdne a mne to vychadzalo ze by musel mat nevycerpanu dovolenku 25 dni a vtedy mu mozem tych 5 dni preplatit aby si mu mohla preplatiť 5 dní z nevyčerpanej dovolenky, musel by mať zostatok dovolenky ku koncu roku, tak ako píšeš, 25 dní ako to teda vlastne je kedy preplatit a kedy prepadne ja som z toho somar
Svoju pôvodnú odpoveď som opravila. Takže sa nedá z roku 2008 preplatiť ani jeden deň.
Skúste mu to vykompenzovať nejakým iným spôsobom.
Naposledy upravil rodina1 : 08.07.10 at 14:20
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

rodina1 Pozri príspevok
Svoju pôvodnú odpoveď som opravila. Takže sa nedá z roku 2008 preplatiť ani jeden deň.
Skúste mu to vykompenzovať nejakým iným spôsobom.
takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zuzanna Pozri príspevok
takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????
Áno.
2 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
zuzanna Pozri príspevok
takze ked sme mu tych 6 dni nepreplatili je to ok, nevycerpal prepadli a nic sa s tym neda robil, ale podla mna je to nespravodlive a keby mal z roku 2008 nevycerpanych 25 dni 5 by sme mu mohli preplatit a tych 20 mu prepadne?????
Je to možno nespravodlivé, ale zamestnanec z výplatnej pásky môže vyčítať, koľko dovolenky mu ešte zostáva a snažiť sa ju vyčerpať. Ak by mu ju zamestnávateľ neumožnil vyčerpať a jemu by hrozilo, že mu môže "prepadnúť", môže sa obrátiť o pomoc na inšpektorát práce.
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

takže dovolenku za rok 2009 treba vybrat do konca roka 2010 ak nestihnem tak prepadne neviem to pochopit raz sa pise preplatit a raz ze prapadne to je chaoz jak naozaj nemate tu nejake priklady hladala som len som nic nenasla dik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzanna Pozri príspevok
takže dovolenku za rok 2009 treba vybrat do konca roka 2010 ak nestihnem tak prepadne neviem to pochopit raz sa pise preplatit a raz ze prapadne to je chaoz jak naozaj nemate tu nejake priklady hladala som len som nic nenasla dik
Odpoveď hladaj v § 116 Zákonníka práce

§ 116
Na začiatok

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Som na pochybách. Mali sme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný od r.2006. Pracovný pomer bol ukončený v januári 2010. Za rok 2008 si nevyčerpal dovolenku /nárok 20 dní/ a ani som mu je nepreplatila. Prišlo mi ale od jeho advokáta vyzvanie, aby sme mu ju preplatili, pritom citoval par.116 ods.2 a ods.3 ZP.
Chápete to?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ewita888 Pozri príspevok
Som na pochybách. Mali sme zamestnanca, ktorý bol u nás zamestnaný od r.2006. Pracovný pomer bol ukončený v januári 2010. Za rok 2008 si nevyčerpal dovolenku /nárok 20 dní/ a ani som mu je nepreplatila. Prišlo mi ale od jeho advokáta vyzvanie, aby sme mu ju preplatili, pritom citoval par.116 ods.2 a ods.3 ZP.
Chápete to?
Ak mal nevyčerpanú dovolenku nad 4 týždne, mali ste mu tie dni preplatiť.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Tweety Pozri príspevok
Ak mal nevyčerpanú dovolenku nad 4 týždne, mali ste mu tie dni preplatiť.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Nárok mal štyri týždne - písala som.. Takže mu je nemám preplatiť, že..
0 0
Načítať ďalšie