Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo - vada diela

Zdravím poraďáci, chcem sa len opýtať, či mám podľa obchodného zákonníka chápať "vadu diela" ako "porušenie zmluvných povinností", a teda či má v tomto prípade objednávateľ nárok na náhradu škody od zhotoviteľa (napr. ušlý zisk, náklady na dopravu vadného diela na reklamáciu a pod.)? Samozrejmosť je, že objednávateľ má právo požadovať odstránenie vady - ale zaujíma ma, čo ešte? Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Donadze Pozri príspevok
    Zdravím poraďáci, chcem sa len opýtať, či mám podľa obchodného zákonníka chápať "vadu diela" ako "porušenie zmluvných povinností", a teda či má v tomto prípade objednávateľ nárok na náhradu škody od zhotoviteľa (napr. ušlý zisk, náklady na dopravu vadného diela na reklamáciu a pod.)? Samozrejmosť je, že objednávateľ má právo požadovať odstránenie vady - ale zaujíma ma, čo ešte? Ďakujem...
    Všetko ste mali mať dohodnuté v ZoD, taktiež zmluvné podmienky v prípade závad na vykonanom diele. Podľa OZ máš nárok na buď opravu vzniknutej závady, alebo úhradu za poškodenie diela, ak došlo k nejakým závažným poškodeniam. Pri každej zmluve je vhodné dohodnúť záručnú dobu ny vyhotovené dielo a prípadné skryté závady. Dodávateľ diela je povinný ich odstrániť na vlastné náklady. Ušlý zisk? - no to by si musel dokázať, že z dôvodu viny dodávateľa došlo k poškodeniu odberateľa.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Prikladám, z časti súvisí s témou.

    Donadze je offline (nepripojený) Donadze

    Donadze
    ja som bohužial v pozícií zhotoviteľa - problém je ten, že to dielo je určitá úprava vozidla a objednávateľ teraz veľmi špekuluje, a chce mi prišiť náklady na dopravu (nakoľko je z iného mesta), náklady na prestoj toho vozidla a ušlú mzdu pracovníka, ktorý na tom vozidle vykonáva svoju činnosť... vraj sú to všetko "náklady spojené s reklamáciou"
    Naposledy upravil Donadze : 17.08.10 at 19:47 Dôvod: oprava gramatickej chyby

    Zmluva o dielo - vada diela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.