Zavrieť

Porady

Odvody SZČO problém

Dobrý deň, mám "problém" kúsok pochopiť odvody pre živnostníka, konkrétne odvody do sociálnej poisťovne. Ide o to že napr pri príjme 20 000€ sú aj hrozne vysoké odvody. Niekedy som si myslel že tieto sa znižujú nákladmi ale prišiel som na to že to nie je pravda a odvody sa počítajú z hrubého príjmu ak správne chápem teda z obratu. Prijal som to teda ako fakt a že s tým nič neurobím.

Dnes ma ale napadlo čo taký obchodník ktorý napr predá ročne tovar za pár sto tisíc bola by predsa hlúposť aby platil odvody z príjmu. Má teda takýto živnostník - obchodník iné účtovníctvo alebo čo vlastne zle chápem.

Nie je teda možné pre klasického živnostníka žiadnym spôsobom znížiť odvody do sociálky keďže má vysoké príjmy?

Ďakujem za pochopenie pretože sa vo veci nevyznám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Tak s týmto vôbec nemôžem súhlasiť. Odvody SZČO sa neplatia z príjmu , ale vymeriavacím základom je základ dane živnostníka r.59 daňového priznania typu B . Z toho sa vychádza pri výpočte platenia odvodov. Príjem je dôležitý len na to , aby si vedel či si povinný platiť odvody do SP alebo nie.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    pluptak Pozri príspevok
    Mohol by si mi to prosím preložiť do zrozumitelnejšej reči pre laika?

    Chceš tým povedať že: mám príjem napr 12 000 € výdavky mám čiste teoreticky 12 000 € teda zisk mám 0. Znamená to to že tento príjem mi akurát stanovuje povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keďže je to viac ako 3900 (aj drobné) € ale výška odvodov sa počíta od zisku a teda v tomto prípade bude výška odvodov minimálna? Teda cca 109,07€ ??? je to tak?
    Správne.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    pluptak Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám "problém" kúsok pochopiť odvody pre živnostníka, konkrétne odvody do sociálnej poisťovne. Ide o to že napr pri príjme 20 000€ sú aj hrozne vysoké odvody. Niekedy som si myslel že tieto sa znižujú nákladmi ale prišiel som na to že to nie je pravda a odvody sa počítajú z hrubého príjmu ak správne chápem teda z obratu. Prijal som to teda ako fakt a že s tým nič neurobím.

    Dnes ma ale napadlo čo taký obchodník ktorý napr predá ročne tovar za pár sto tisíc bola by predsa hlúposť aby platil odvody z príjmu. Má teda takýto živnostník - obchodník iné účtovníctvo alebo čo vlastne zle chápem.

    Nie je teda možné pre klasického živnostníka žiadnym spôsobom znížiť odvody do sociálky keďže má vysoké príjmy?

    Ďakujem za pochopenie pretože sa vo veci nevyznám
    Správne to chápeš.

    To je sposob a princíp ako štát VŽDY dobehne každého živnostníka aby si prišiel na svoje.

    A pán minister Mihál , tomu ešte dopomohol ,pretože presadil zmenu zákona o platbach do fondov,aby odvody platil každý živnostník, ihneď od 1.minuty ako založí živnost.

    Ďakujeme pán Mihál, za podporu malého podnikania !

    pluptak je offline (nepripojený) pluptak

    pluptak
    Mohol by si mi to prosím preložiť do zrozumitelnejšej reči pre laika?

    Chceš tým povedať že: mám príjem napr 12 000 € výdavky mám čiste teoreticky 12 000 € teda zisk mám 0. Znamená to to že tento príjem mi akurát stanovuje povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne keďže je to viac ako 3900 (aj drobné) € ale výška odvodov sa počíta od zisku a teda v tomto prípade bude výška odvodov minimálna? Teda cca 109,07€ ??? je to tak?

    pluptak je offline (nepripojený) pluptak

    pluptak
    Ema1 Pozri príspevok
    Pri odvodoch do sociálnej nie je náhodou stanovený max. zárobok
    Áno je max výška odvodov do sociálnej poisťovne by mala byť 905,25 €z max. vymeriavacieho základu 2233,50 €

    pluptak je offline (nepripojený) pluptak

    pluptak
    Anja111 Pozri príspevok
    Správne.
    Anja111 ďakujem za potvrdenie, IVEB tebe ďakujem za cennú radu!

    Konečne som to ako tak pochopil je to pre mňa veľmi potrebné takže ešte raz dík.

    Ak by ešte niekto chcel niečo k tomu dodať píšte kým som tu

    Jana1303 je offline (nepripojený) Jana1303

    Jana1303
    ...prosím o radu, aký vymeriavací základ musí mať živnostník aby nemusel platiť zvyšené odvody?
    ďakujem za každú radu

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Zvýšené odvody sa týkajú všetkých SZČO z dôvodu naspäť vrátenia výšky RF z 2 na 4,75%. Výška 109,07 EUR je minimálna a tej sa nevyhneš nijako , nakoľko sa odvody počítajú z priemernej mzdy roku 2009 744,50 EUR *44,2% čo je min.VZ 329,06 EUR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.