Zavrieť

Porady

Odvody SZCO popri studiu na VS

Dobrý deň,
skúšam sa na Vás obrátiť, či by mi niekto vedel poradiť v nasledovnom probléme. V rokoch 1992-1997 som bol študentom VŠ a popri tom som mal od roku 1993 živnosť. Podľa mne dostupných info som v tom čase nebol povinný platiť odvody. No soc. poisťovňa zistila, že za rok 1995 som mal základ dane vyšší ako minimálna mzda a tvrdí, že som bol povinný platiť poistné od 07/1996 do 06/1997 aj keď som štúdium skončil až 07/1997 a teraz odo mňa tieto platby žiada. Podľa toho čo som však v tom čase vedel ja, poistenec, za ktorého platil poistné štát, nebol v tom čase povinný platiť za seba poistenie. Viem mi niekto z Vás v tejto veci poradiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Sociálna poisťovňa má pravdu. Mal si súbeh – študent + SZČO , ale si prekročil zákonom stanovený príjem, takže povinnosť prihlásiť sa ako SZČO a platiť odvody Ti vznikla.
    Prikladám Ti §- y z vtedajšieho platného zákona 274/1994:

    § 14
    (1) Poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sú povinní platiť
    a) zamestnanci,
    b) samostatne zárobkovo činné osoby,
    c) spolupracujúce osoby samostatne zárobkovo činných osôb (ďalej len "spolupracujúce osoby

    8) Osoby uvedené v odseku 1 písm. b) a c), ktoré sú zúčastnené na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení už z iného dôvodu, nie sú povinné platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie z výkonu samostatnej zárobkovej činnosti a z činnosti spolupracujúcej osoby, ak ich príjem z tejto činnosti nie je vyšší, ako je výška minimálnej mzdy 17) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie.
    (9) Štát platí poistné na nemocenské poistenie za
    a) žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ak sú nezaopatrenými deťmi 12) a ak nie sú povinní platiť poistné podľa odseku 1 písm. a) až c),

    (10) Štát platí poistné na dôchodkové zabezpečenie za
    a) žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ak sú nezaopatrenými deťmi 12) a ak nie sú povinní platiť poistné podľa odseku 1 písm. a) až c),

    § 18 Oznamovacia povinnosť
    (1) Oznamovacou povinnosťou na účely tohto zákona sa rozumie
    b) prihlásenie a odhlásenie samostatne zárobkovo činnej osoby a spolupracujúcej osoby samostatne zárobkovo činnou osobou v príslušnej pobočke.

    (4) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu najneskôr do ôsmich dní od vzniku oprávnenia na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení a odhlásiť sa v rovnakej lehote od zániku oprávnenia na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení. Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť do pobočky príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu aj spolupracujúce osoby, a to do ôsmich dní odo dňa nasledujúceho po dni skutočného začiatku spolupráce tejto osoby, najskôr odo dňa vzniku oprávnenia samostatne zárobkovo činnej osoby na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení a odhlásiť ich v rovnakej lehote odo dňa nasledujúceho po skončení spolupráce, najneskôr po zániku tohto oprávnenia.
    (5) Oznamovacia povinnosť je splnená aj vtedy, ak sa prihláška alebo odhláška podá v lehote uvedenej v odsekoch 2 a 4 na pošte alebo faxom. Prihlášku alebo odhlášku podanú faxom treba do troch dní odo dňa doručenia potvrdiť písomne.
    (7) Prihlásenie a odhlásenie sa musí vykonať na tlačive, ktorého obsah a formu určí Sociálna poisťovňa
    §24 Premlčanie poistného
    (1)Právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti.
    (2) Právo vymáhať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.

    (3) Ak osoby uvedené v § 14 ods. 1 písm. b) a d) nesplnili oznamovaciu povinnosť uloženú týmto zákonom, právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa nepremlčuje.
    - - -

    A ja už len doplňujem, že si sa mal prihlásiť ako SZČO od 1.7.1996 podľa § 18 (vtedy platného zákona) Nič iného Ti nezostáva, len to zaplatiť. (lebo poistné stále nie je premlčané)

    Odvody SZCO popri studiu na VS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.