Zavrieť

Porady

Moze si moj priatel uplatnit davky na nasedietatko z UPSVaR ?

Dobry den ,chcela by som sa opytat: Ked porodim bodu mi chybat necele 4mesiace kym dovrsim 18rokov.Tym padom nemam narok ani na jednu z davok na dietatko(prispevok pri narodeni dietata+priplatok,rodinne pridavky,rodicovsky prispevok) .Moze si tieto davky uplatnit moj priatel?? Ak bude zapisany v rodnom liste? Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Poziadat o prispevok pri narodeni dietata a priplatok k nemu moze do 6 mesiacov od narodenia dietata.
    Ak bude mat dieta 4 mesiace a bude plnoleta, staci, ak poziada vtedy a prispevky dostane.

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Nevidím problém v tom, že nemáš dovŕšený vek 18 rokov. Pokiaľ ťa nikto nezbaví rodičovských práv, tak nevidím problém získať príspevky.

    monicka0 je offline (nepripojený) monicka0

    monicka0
    A tych rodic.prav ma mozu zbavit?? to asi keby som nemala na to podmienky alebo,keby som bola nejak neschopna sa starat o maleho .Tak myslite si ze by to nebol problem?Dakujem za odpoved

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    monicka0 Pozri príspevok
    Dobry den ,chcela by som sa opytat: Ked porodim bodu mi chybat necele 4mesiace kym dovrsim 18rokov.Tym padom nemam narok ani na jednu z davok na dietatko(prispevok pri narodeni dietata tento dostaneš +priplatok tento nedostaneš čítaj nižšie ,rodinne pridavky tie dostaneš ,rodicovsky prispevok toto dostaneš) .Moze si tieto davky uplatnit moj priatel?? Ak bude zapisany v rodnom liste? Dakujem za odpovede.
    odpovede sú v texte modrým,
    a plnoletosť môžeš tuším získať sobášom ...

    Prehľad štátnych sociálnych dávok

    Príspevok pri narodení dieťaťa dostane
    a) matka dieťaťa alebo ....
    podmienkou nároku je
    a) narodenie dieťaťa
    b) trvalý pobyt oprávnenej osoby na úžemí SR
    výška príspevku je 151,37 eur.

    Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa dostane
    a) matka ktorá porodila prvé druhé alebo tretie dieťa ktoré sa dožilo aspoň 28 dní
    Nárok nevzniká
    - maloletej matke, ktorá nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti,
    - matke ktorá sa od 4 mesiaca tehotenstva nezúčastňovala gynekologických prehliadok
    výška príspevku je 678,49 eur

    Rodičovský príspevok dostane
    a) rodič dieťaťa
    výška príspevku je 190,10 eur mesačne

    Prídavok na dieťa dostane
    a ) rodič dieťaťa
    výška prídavku 22,01 eur
    Naposledy upravil Xanti : 30.03.11 at 16:23

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

    No ale ona môže požiadať súd súd o priznanie rodičovských práv a povinností, tak ho dostane.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    TinaL Pozri príspevok
    Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

    No ale ona môže požiadať súd súd o priznanie rodičovských práv a povinností, tak ho dostane.
    Ano, ale z tvojej prvej odpovede a rady jej, to nie je jasné .... a ak by nepožiada SUD o priznanie rodičovských práv a povinností, tak prídavok nedostane.
    Naposledy upravil Xanti : 30.03.11 at 16:33

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Súhlasím, s tým, čo ste napísali. Otázka ale je aj taká, či otec dieťaťa nemôže takýto príspevok získať. Čiže by nemusela súd o nič žiadať. Teda o ostatné príspevky by požiadala ona a o príspevok pri narodení by požiadal otec. To by šlo?

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    ivka70 Pozri príspevok
    Poziadat o prispevok pri narodeni dietata a priplatok k nemu moze do 6 mesiacov od narodenia dietata.
    Ak bude mat dieta 4 mesiace a bude plnoleta, staci, ak poziada vtedy a prispevky dostane.
    Neskúmajú však stav, ktorý bol v čase pôrodu? T. j. že v čase pôrodu bola neplnoletá?

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Xanti, myslím tým, že aby nemusela žiadať súd o priznanie rodičovských práv, čo tiež niečo trvá, kým proces prejde a v jej prípade 4 mesiacov do plnoletosti by to bolo aj zbytočné, nie? Preto, ak by skúmali na sociálnom obdobie, kedy sa dieťa narodilo matke a došlo by k tomu, že bola neplnoletá, tak namiesto nej by požiadal o ten jeden príspevok otec dieťaťa. Neviem, či som sa dobre vyjadrila. nemám po ruke zákon o tom príspevku, tak neviem, či nie je v spoločných ustanoveniach niečo o tom, že sa prihliada na dátum pôrodu, aby zistili vek matky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A otec nepomôže
    čítaj http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=137

    Oprávnená osoba

    Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ak spĺňa podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa je

    *
    matka, ktorá porodila prvé dieťa, druhé dieťa alebo tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní,
    *
    otec dieťaťa, ak
    o
    matka dieťaťa, ktorá porodila prvé dieťa zomrela alebo po matke, ktorá porodila prvé dieťa bolo vyhlásené pátranie alebo
    o
    dieťa, ktoré sa narodilo matke ako prvé dieťa,druhé alebo tretie, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, bolo zverené do výchovy otca na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Tak má zodpovedané teraz všetko. Len by ma osobne naozaj zaujímalo, že či neskúmajú ten vek v čase pôrodu. Len ako informáciu, lebo naše úrady sú v tomto výnimočné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.