Zavrieť

Porady

Darované auto zaradené do podnikania

Ahojte všetci

potrebovala by som poradiť s nasl.vecou. Otec chce darovať synovi - živnostníkovi svoje auto ktoré kúpil v r.2000 aby ho mohol syn využívať v podnikaní. Vedel by mi niekto komplexne povedať, aké povinnosti budú vyplývať synovi a aké náklady si vie tým vyrobiť.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Katty Poradca vydáva publikácie Dane-Účtovníctvo Vzory a prípady, veľmi dobrá, a konkrétne 5-6/2004 sa zaoberá automobilom v podnikaní, skús si zohnať.

    Ale v skratke syn musí zaradiť auto do majetku firmy, zaplatiť cestnú daň, ktorá bude predstavovať daňový výdavok, ako aj spotrebované PHL podľa knihy jázd na firmené účely podľa bločkov o nákupe PHL a teda platných cien v čase nákupu, ďalej výdavky na opravy a udržiavanie automobilu, zákonné poistenie a havarijné poistenie automobilu, daňové odpisy /pozor nato, aby už predtým nebolo darcom odpisované/ a ďalšie výdavky ako výdavky pri nezavinených škodách,.../vyskytujú sa v menšej miere/

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    ivab
    to auto už má viac ako 4roky takže o odpisoch sa asi účtovať nebude iba ak o účtovných a aj to neviem či a vlastne z akej hodnoty...

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Katty to auto zaradíš do majetku v ROC, suma podľa darovacej zmluvy, vyhotových inventárnu kartu a odpisový plán a autíčko normálne odpisuješ 4 roky z tej ROC.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Iva a v takomto prípade je nutná darovacia zmluva? Čo ak by ho iba prepísal na syna... Uvádza sa na nej hodnota auta? A tie odpisy o ktorých hovoríš sú iba účtovné?
    A čo v prípade ak by živnostník mal svoje auto povedzme 15ročné a začal ho využívať na podnikanie a hodnota auta by bola 10.000,- nemôže ho zaúčtovať rovno do spotreby ako materiál keďže nemá viac ako 30.000,- môže si potom uplatňovať v daň. výdavkoch PHM a opravy+ostatné N???

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Katty tá zmluva by mala byť, aby bolo jasné, že vlastníkom auta je syn a služi vlastne i na vyjadrenie ocenenia.

    Tie odpisy sú daňové a pokiaľ by to auto bolo nižšej hodnoty ako 30.000,-- účtovala by som /už v podstane účtovníctu neznámy/ drobný majetok cez analytiku k 022 a na konci roka by som ho celé odpísala prostredníctvom 551.

    Darované auto zaradené do podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.