Zavrieť

Porady

Je mozne zrusenie dedictva kvoli psychickemu tyraniu?

Dobry den, pisem za svoju staru mamu, ktora sa ocitla v nie velmi prijemnej situacii. Na zaklade dedickeho konania ( v r. 99) po jej zoznulom manzelovi sa spolu so svojimi troma dcerami rozhodla,ze dom v kt. byva zdedi jej syn, kedze si to stary otec takto prial ale neexistuje ziaden zavet.Bolo to len z dobrej volej starej mami a dalsich surodencov, predsa nemuseli s tym suhlasit. Surodenci nemali medzi sebou nikdy ziaden problem, preto suhlasili. Az donedavna bolo vsetko v poriadku, starka zila sama, v dome ma dozivotne pravo, syn sa tam nezdrziaval, az pred dvomi mesiacmi tam nastahoval svoju dceru( babkinu vnucku )s manzelom a tromi detmi. Babku psychicky tyraju, kricia po nej, ignoruju ju, ohovaraju po dedine. Starka nam pravidelne minimalne dva razy do tyzdna s placom telefonuje, stale je to nieco ine. Vnucka ju naposledy sotila a vykrikovala veci kt. nie su ani pravdou, vyhadzovala ju z domu. Dom starka musela za dva tyzdne pripravit aby sa tam mohla vnucka nastahovat, neprisli jej z nicim pomoct, musela vypratat dve izby a teraz si dokonca vymenili zamok. Starka nevie ako dalej, syna by chcela bud vydedit alebo zmenit rozhodnutie. Az teraz zistila aku velku chybu urobila. Pritom syn jej nikdy s nicim neprisiel pomoct, skor to bolo opacne. Nevieme ako starkej pomoct, za tie dva mesiace je neskutocne znicena a niekedy mame pocit, ze skonci na psychiatrii.
Dakujem velmi pekne za pomoc a radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak bolo doživotné právo bývania zriadené starkej na celý dom, teda nebola vymedzená pre ňu napr. len jedna izba, starká nemusí súhlasiť s tým, aby tam býval niekto iný. Môže žiadať vypratanie domu.

    Ak by sa dohodli, môže zostať v dome bývať mladá rodina, možu zrušiť vecné bremeno za náhradu: kúpia starkej iné bývanie, alebo jej budú platiť niekde nájom, alebo ju vyplatia jednorazovo.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Katy a R, rodina1, arizona, Stefan2005, terezamaria
    5

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    V prvom rade popíš, aký je presný právny stav. V prvej vete hovoríš, že "na základe dedičského konania" a ďalej "žiadny závet neexistuje". Kto je v liste vlastníctva napísaný ako majiteľ domu?
    Mimochodom, prečo nijako nereagujú na túto situáciu ďalšie starkine deti? Ak by chceli, tak si tri baby veľmi ľahko poradia s bratom aj jeho podarenou dcérenkou.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    annysien Pozri príspevok
    Aj ostatne deti spolu s mojou mamou sa snazili s bratom stretnut, telefonovat mu, no uz pre istotu nereaguje. Sam si totiz so svojou dcerou nevedel rady, byvala totiz aj u neho no potom odisli do podnajmu, tak do dalsieho a teraz zrejme pre financne problemy sa nastahovali k starkej. Moja mama mu par krat volala a povedal, ze nevie co ma s nou robit a teraz pre istotu uz nedviha ani telefon. Ignoruje celu situaciu. Ako som uz pisala, ani on ani jeho deti k starkej nemaju ziaden vztah kedze ju nikdy pokial si nepamatam nenavstevovali.
    To je teda ozaj podareny synacik!
    On si s deckom nevie rady, tak ju hodi na krk starej zene,ktora mu darovala cely svoj majetok...

    Asi by bolo dobre,aby tam nabehla ostatna rodina, pekne, svorne a narobila poriadky.

    Mozes blizsie vysvetlit,ako vlastne syn prisiel k celemu domu?
    Zdedili surodenci /+ matka/ polku po otcovi ,tej sa spolocne zriekli v prospech brata a matka svoju ostatnu cast synovi darovala nejakou darovacou zmluvou? Alebo ako to bolo?

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Erzebeth Pozri príspevok
    Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?
    dom nebol v BSM? babka nemá svoj podiel v dome? Ten svoj podiel darovala?
    alebo dom bol vyhradne dedkov?

    annysien je offline (nepripojený) annysien

    annysien
    Tym zavetom som myslela, ze stary otec nezanechal ziaden zavet ale za svojho zivota spominal, ze dom nech dostane syn a dceri sa podelia o pozemky. Stara mama teda na zaklade dedickeho konania dala dom synovi. S tym listom vlastnictva som si ale nie velmi ista, opytam sa na to starkej. Je uz zufala a pravidelne telefonuje len mojej mame, ze co ma dalej robit a ako to vsetko zmenit. Aj dalsie dve dcery zdielaju podobny nazor, brat sa totiz to velmi zmenil a so svojou dcerou si nevedel rady, tak ju "supol na krk" starkej. Je to vlastne moja sesternica, viem o tom, ze byvala najprv u svojich rodicov a potom niekde po podnajmoch, no nikde nevydrzala dlho - uz aj to o niecom svedci. Starka zatial nechce aby sme ju pred nou obranovali, boji sa aby to potom nebolo este horsie. Moja mama spolu so sestrami sa snazili stretnut s bratom a o celej situacii porozpravat, aby dohovoril dcere aby sa spravala aspon troska slusne, no bezuspesne. Dcera sa samozrejme brani, ze nic z toho nie je pravda a on veri jej. Telefony uz pre istotu nezdviha. Preto nevieme ako dalej postupovat, na koho sa obratit.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Dáša_ Pozri príspevok
    dom nebol v BSM? babka nemá svoj podiel v dome? Ten svoj podiel darovala?
    alebo dom bol vyhradne dedkov?
    Spravili dohodu pri dedičskom konaní - robieva sa to. Dom je už výlučne vo vlastníctve syna. Ale ako vidíme, nie vždy je to najšťastnejšie riešenie.
    Akonáhle ide o majetky, dobré vzťahy sú fuč Len dúfam, že nie vždy je to tak

    annysien je offline (nepripojený) annysien

    annysien
    Erzebeth Pozri príspevok
    Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?
    Aj ostatne deti spolu s mojou mamou sa snazili s bratom stretnut, telefonovat mu, no uz pre istotu nereaguje. Sam si totiz so svojou dcerou nevedel rady, byvala totiz aj u neho no potom odisli do podnajmu, tak do dalsieho a teraz zrejme pre financne problemy sa nastahovali k starkej. Moja mama mu par krat volala a povedal, ze nevie co ma s nou robit a teraz pre istotu uz nedviha ani telefon. Ignoruje celu situaciu. Ako som uz pisala, ani on ani jeho deti k starkej nemaju ziaden vztah kedze ju nikdy pokial si nepamatam nenavstevovali.

    Je mozne zrusenie dedictva kvoli psychickemu tyraniu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.