Zavrieť

Porady

Zhodnotenie nehnuteľnosti v BSM a v podielovom spoluvlastníctve

Jedná sa o nehnuteľnosť, ktorú vlastnia podielovo viacerí (3)spoluvlastníci. Jednou zo spoluvlastníčok je i moja bývalá manželka. V konaní o BSM si uplatňuje voči mne 1/2 preinvestovaných peňazí do rekonštrukcie (v r. 1990) nehnuteľnosti a aj zhodnotenie týchto peňazí. Preto sa pýtam, nie je amorálne pýtať peniaze vlastne dva krát tie isté - raz v BSM a raz v podielovom vysporiadaní, kde už tie isté investície sú zhodnotené? Budem musieť vyplatiť tieto peniaze aj za BSM a aj v podielovom spoluvlastníctve? Keby nebola spoluvlastníčkou nehnuteľnosti, bolo by to jasné, mala by nárok na zhodnotenie finančných prostriedkov, ktoré sa vložili počas manželstva...avšak...ako je to v takomto prípade? Nemám v zákone dáku oporu?

Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Záleží od toho, aký podiel máte každý na nehnuteľnosti.
    Ak si ty napr. vlastníkom 1/2 a ona 1/4, z hľadiska BSM ste investovali každému do 1/4 rovnako, ale do druhej tvojej 1/4 by ste investovali naviac do tvojho výlučného majetku.
    Základ je v § 150 obč. zákonníka: má právo vyžadovať 1/2 toho, čo sa zo spoločného investovalo do tvojho výlučného majetku.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    rodina1, Danielle369, alla66, Kvaka, terezamaria, Flinstone, Lubaba
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 150 : Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

    Prakticky je to tá investícia, o čo sa zo spoločného zhodnotil tvoj majetok navyše od jej majetku, len ju treba zhodnotiť na súčasné pomery: koľkokrát odvtedy vstúpla hodnota nehnuteľnosti, toľkokrát aj investícia.

    bomgba je offline (nepripojený) bomgba

    bomgba
    Ďakujem za odpoveď.

    Čiže keď som bol v čase prestavby 25%-ným vlastníkom a ona 5%-ným vlastníkom a teraz som ja 45%-ným vlastníkom a ona stále 5-%-ným vlastníkom, hodnota sa vyrátava z 25%-ného vlastníctva, keďže prestavba a investovanie do nehnuteľnosti sa urobili v čase môjho 25%-ného vlastníctva a teda spolu sme vlastnili 30% a ona z tých 30% bola vlastníčkou 1/6 a ja 5/6?

    A včuleky trochu matematiky....ak sme zo spoločného uhradili napr. 30.000 eur, odráta sa 1/6 jej podielu, t.j. 5.000 eur, odráta sa moja 1/6 t.j. tiež 5.000 eur...zostane nám 20.000 eur z čoho má ona nárok na 1/2, čiže 10.000 eur? Vyrátal som to, prosím, správne?

    Zhodnotenie nehnuteľnosti v BSM a v podielovom spoluvlastníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.