Zavrieť

Porady

Faktúra do členských štátov

Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. Som živnostník, neplatca DPH ale som registrovaný podľa odstavca 7a aby som mohol príjmať/poskytovať služby do zahraničia.

Ak teda ja poskytnem služby do nejakého členského štátu (v tomto prípade ČR), tak mám teda na faktúru dávať cenu z DPH/ či bez nej alebo ako teda ?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    ivanval Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mal by som jednu otázku. Som živnostník, neplatca DPH ale som registrovaný podľa odstavca 7a aby som mohol príjmať/poskytovať služby do zahraničia.

    Ak teda ja poskytnem služby do nejakého členského štátu (v tomto prípade ČR), tak mám teda na faktúru dávať cenu z DPH/ či bez nej alebo ako teda ?

    Ďakujem
    Nie si platca DPH, takže žiadna DPH v tvojej faktúre nebude figurovať.
    Táto registrácia podľa par. 7a je povinná podľa smernice EÚ a každý, kto poskytne službu do iného členského štátu EÚ musí potom podávať aj súhrnný výkaz.

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Nella_2
    Nemáš celkom pravdu.

    ivanval
    Keďže si registrovaný podľa § 7a a fakturuješ podnikateľovi v CR (iný členský štát EU) tak:

    Faktúru vystavíš BEZ DPH.

    To tam v tomto prípade vyslovene uvedieš do faktúry, že je to: napr.:
    Celková fakturovaná suma bez DPH v EUR
    xxxx,xx

    +
    Pripojíš klauzulu o prenose daňovej povinnosti na príjemcu.
    Napr.:
    V súlade s čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná.


    +
    Uvedieš to do elektronicky podávaného výkazu, ktorý následne aj podáš, vtedy keď je nutné ho podať. (Podľa pravidiel na podávanie (naštuduj): mesačne, alebo štvrťročne.)

    Pozor! Ak by to bol nepodnikateľ a bol by aj tak v inom členskom štáte, tak vtedy by to bolo naopak aj s DPH! (Ale to že by to bolo s DPH by nebolo nikde vo faktúre uvedené, viď.: trochu nižšie.)
    + Žiadna klauzula o prenose by nebola pripojená a žiaden výkaz.
    Vtedy - v prípade nepodnikateľa - by to bolo ako keby to bol fakturačný prípad na Slovensku.
    Lebo na nepodnikateľa v inom členskom štáte EU prenos daňovej povinnosti prejsť nemôže - logicky tam žiadna klauzula o prenose nemá zmysel.

    Naopak všade inde tj. na Slovensku a v tretích krajinách, vystupuješ ako neplatca. Tj. svoje IČ DPH pridelené podľa § 7a nikde nepoužívaš ani ho nikde do faktúry nepíšeš! (Ako keby si ho ani nikdy nemal! Ty ho totiž máš len pre iné členské štáty EU. Inak nie!) Faktúry vystavuješ s DPH, ale vtedy to nikde do faktúry nepíšeš: ten samotný fakt že je to s DPH.
    Fakturuješ len napr.: Celková fakturovaná suma v EUR xxxx,xx
    (A nikde vo faktúre nespomenieš nič o tom, že je to s DPH.)

    Taktiež samozrejme nič o prenose do faktúry nenapíšeš.
    Pretože to s DPH už je - takže sa nemá čo preniesť.
    Naposledy upravil flector : 18.07.11 at 09:13

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Takže ak poskytnem službu nepodnikateľovi z inej členskej krajiny, tak v tom prípade to ani nedávam do výkazu a povinnosť vrátiť tú daň mám ja alebo ako ?

    Faktúra do členských štátov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.