Zavrieť

Porady

Chránená dielňa

Dobrý deň.

Rada by som založila chránenú dielňu. Požiadala som už Úrad práce o dotáciu (sama som invalidný dôchodca). Viete ma niekto, prosím, odkázať na príslušnú legislatívu? Mám na mysli všetku legislatívu, ktorá sa týka chránených dielní, príp. aj konkrétne paragrafy.

Veľmi by ste mi pomohli.

Ďakujem.

Galina
Usporiadat
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

záleží, či chceš podnikať na základe ŽL alebo eseročku , kde si zamestnanec. Chránená dieľna sa dá vytvoriť dvoma spôsobmi. Teda buď ako živnostník alebo ako zamestnanec. Keď je to na spoločnosť pre teba, nesmieš tam byť spoločníkom ale len konateľom a musíš byť vedená na ÚP.Zamestnávateľ môže zamestnať pracovníkov ZPS len z evidencie ÚP. Pri ŽL musíš byť tiež v evidencii aspoň tri mesiace a potom požiadať o dotáciu na ZPS.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Asi to dobre nechápem. Prečo nemôžem byť majiteľkou s.r.o. a zároveň jej konateľkou, keď chcem dostať dotáciu na zamestnávanie ZŤP osôb?

Som vedená na ÚP, som ID, sama ZŤP ešte nemám, ale už som požiadala. Prečo sa to nedá skombinovať?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Zákon o službách zamestnanosti č.
389/2006 Z.z. s novelou od 1.9.2008 a § 56
Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska


(1) Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (ďalej len "príspevok") poskytuje úrad zamestnávateľovi, ktorý na zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prijme občana so zdravotným postihnutím.

(2) Výška príspevku na jedno zriadené pracovné miesto v chránenej
dielni alebo na chránenom pracovisku je
a) v bratislavskom kraji najviac 55 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje,
b) v ostatných krajoch najviac 65 % zo 16-násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(3) Výška príspevku podľa odseku 2 je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom zamestnávateľ zriaďuje chránenú dielňu alebo chránené pracovisko a od právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa.

(4) Príspevok poskytuje zamestnávateľovi úrad, v ktorého územnom obvode sa zriadi chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak o tento príspevok zamestnávateľ požiada písomne; súčasťou žiadosti je podnikateľský zámer, kalkulácia predpokladaných nákladov na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a kalkulácia nákladov na celkovú cenu práce občanov so zdravotným postihnutím. Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie zamestnávateľovi poskytnutý príspevok podľa § 50, § 50a, § 50c, § 51a a 56a.

(5) Pracovné miesta, na ktorých zriadenie bol poskytnutý príspevok, sa môžu obsadzovať len občanmi so zdravotným postihnutím. Inými zamestnancami sa môžu tieto pracovné miesta obsadiť, ak sú dočasne voľné, iba s predchádzajúcim súhlasom úradu, a to na obdobie nepresahujúce 9 kalendárnych mesiacov a v prípade znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. i) na obdobie nepresahujúce 12 kalendárnych mesiacov v malých a stredných podnikoch a 24 kalendárnych mesiacov v ostatných podnikoch.

(6) Dĺžka zachovania zriadeného pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku je najmenej 2 roky v malých podnikoch a stredných podnikoch a najmenej 3 roky v ostatných podnikoch.60aa) Ak zamestnávateľ túto podmienku nesplní, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého na takto zriadenom pracovnom mieste nebola vykonávaná pracovná činnosť.

(7) Za zriadenie pracovného miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku u zamestnávateľa sa považuje zvýšenie počtu pracovných miest, ktoré predstavuje v priemere za 12 kalendárnych mesiacov v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím celkový nárast počtu jeho zamestnancov. Ak nedošlo k zvýšeniu počtu pracovných miest podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ je povinný preukázať, že k tomuto zvýšeniu nedošlo v dôsledku zrušenia pracovných miest z dôvodu nadbytočnosti.49b)

(8) Zamestnávateľ je povinný nahlásiť do 30 kalendárnych dní úradu všetky zmeny na tých pracovných miestach v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, na ktoré mu bol poskytnutý príspevok.

(9) Úrad uzatvorí so zamestnávateľom písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) charakteristiku pracovného miesta alebo pracovných miest v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,
c) počet, profesijnú a kvalifikačnú štruktúru zamestnancov so zdravotným postihnutím prijatých na zriadené pracovné miesta v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku,

d) dátum zriadenia pracovného miesta a obdobie, počas ktorého bude zriadené pracovné miesto v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku prevádzkované a počet mesiacov zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na tomto mieste,
e) maximálnu výšku celkovej ceny práce na každého prijatého občana so zdravotným postihnutím,
f) podmienky a spôsob poskytnutia príspevku,
g) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
h) podmienky a termín zúčtovania poskytnutého príspevku,
i) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
j) záväzok zamestnávateľa, že do určeného termínu predloží pracovné zmluvy zamestnancov a najneskôr do 30 kalendárnych dní oznámi úradu každé skončenie pracovného pomeru,
k) záväzok úradu, že poskytne zamestnávateľovi príspevok najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dokladov,
l) záväzok zamestnávateľa, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
m) ďalšie dohodnuté náležitosti.
3 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Veľmi pekne ďakujem
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

Môžeš dostať dotáciu na zamestnacov, ale na seba len za podmienok, že si vedená na ÚP ale nesmieš byť spoločníčkou. Inak nemôžeš byť v evidencii ÚP.
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

21. Príspevok na činnosť pracovného asistenta
(§ 59 zákona)

Úrad práce poskytuje zamestnávatelovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím príspevok na činnosť pracovného asistenta .

Pracovný asistent je
a) zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
b) fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Popis pracovnej asistencie závisí od zdravotného stavu zamestnanca so zdravotným postihnutím alebo občana so zdravotným postihnutím, ktorému je poskytovaná pracovná asistencia a od druhu pracovnej činnosti alebo od druhu samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú táto osoba vykonáva.

Pracovný asistent musí mať 18 rokov veku a spôsobilosť na právne úkony.

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky (od 1. januára 2009 je základom pre výpočet výšky tohto príspevku hodnota 943,81 eura), na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania:
a) pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta,
b) prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.

Spôsob výpočtu výšky príspevku určilo vnútorným predpisom Ústredie práce. Výška príspevku závisí od priemerného počtu hodín za jeden kalendárny deň, počas ktorých poskytuje pracovný asistent pomoc zamestnancovi alebo občanovi vykonávajúcemu samostatnú zárobkovú činnosť, od počtu zamestnancov, ktorým je pomoc poskytovaná a od miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť týchto zamestnancov alebo tohto občana.

Za základ pre výpočet sa berie hodnota 37.
k tejto hodnote sa pripočíta súčin počtu hodín asistencie za jeden pracovný deň a koeficientu, ktorého výška je:
1,0, ak zamestnanec so zdravotným postihnutím alebo občan so zdravotným postihnutím má mieru poklesu zárobkovej schopnosti v rozsahu od 41 do 50 %,
1,5, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 51 do 60 %,
2,0, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 61 do 70 %,
2,5, ak miera tejto schopnosti presahuje 70 %.
Ak pracovný asistent poskytuje pomoc viacerým zamestnancom, jednotlivé súčiny sa sčítajú.

Praktický príklad:
Pracovný asistent poskytuje pomoc zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 50 % počas 4 hodín a zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 90 % počas 8 hodín. Výška príspevku (VP) v % bude:
VP = 37 + 1,0*4 + 2,5*8 = 61 %

Príspevok poskytuje úrad práce, v ktorého územnom obvode má zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, sídlo alebo úrad, v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt.

Úrad práce uzatvorí so zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím , dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) počet zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím a ktorí sú v priamej starostlivosti jedného pracovného asistenta,
b) počet pracovných asistentov a ich pracovnú náplň,
c) výšku príspevku a dĺžku poskytovania príspevku,
d) spôsob poskytovania príspevku,
e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti pri nesplnení dohodnutých podmienok.

Medzi samostatne zárobkovo činnou osobou a jej pracovným asistentom nevzniká pracovno právny vzťah v zmysle Zákonníka práce. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu podľa Občianskeho zákonníka o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Zmluva obsahuje najmä:

a) druh a rozsah činností vykonávaných pracovným asistentom,
b) miesto výkonu činností pracovného asistenta,
c) dohodnutý pracovný čas,
d) práva a povinnosti pracovného asistenta,
e) výšku odmeny a spôsob jej vyplácania,
f) dôvody odstúpenia od zmluvy.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, je povinná predložiť jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu príslušnému úradu práce.


22. Splnenie podmienok na príspevky
(§ 70 zákona)

Ešte môžeš žiadať aj na asistenta CHD.To môžeš žiadať aj pre ydravého, ktorý bude pracovníko so ZPS pomáhať.
2 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pomôcka na zriadenie chránenej dielne

sice z r. 2006 - ale urcite si k tomu prestudujes prislusne zakony
1 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Ďakujem Pomôže.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Ale veď ja predsa momentálne som v evidencii ÚP, ale za peniaze, ktoré dostanem chcem zriadiť s.r.o., v rámci ktorej chcem zriadiť chránené pracovisko, ktoré chcem riadiť ja (ID) a zamestnávať tiež ID z evidencie na ÚP. Takto by to nešlo? Ak nie, tak prečo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galka26 Pozri príspevok
Ale veď ja predsa momentálne som v evidencii ÚP, ale za peniaze, ktoré dostanem chcem zriadiť s.r.o., v rámci ktorej chcem zriadiť chránené pracovisko, ktoré chcem riadiť ja (ID) a zamestnávať tiež ID z evidencie na ÚP. Takto by to nešlo? Ak nie, tak prečo?
o aký typ príspevku chceš žiadať ?

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13317

Nepíš o jednom probléme v dvoch témach - požiadaj moderátora o zlúčenie tém.
1 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Ďakujem za príspevok, Veronika. Ako som si tie príspevky prešla, tak snáď podľa potreby o všetky, ktoré sú dostupné a možné (momentálne mám na účte tak cca 7 eur Rátam so zamestnaním cca 2 osôb ZŤP- podľa typu postihnutia aj ich asistenta.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galka26 Pozri príspevok
Ďakujem za príspevok, Veronika. Ako som si tie príspevky prešla, tak snáď podľa potreby o všetky, ktoré sú dostupné a možné (momentálne mám na účte tak cca 7 eur Rátam so zamestnaním cca 2 osôb ZŤP- podľa typu postihnutia aj ich asistenta.
UP až taký štedrý nebude. Najskôr sa musíš rozhodnúť, či chceš podnikať ako SZČO, alebo zriadiť s.r.o.

Chránenú dielňu (e-shop) budeš prevádzkovať doma alebo v prenajatých priestoroch ?
Naposledy upravil veronikasad : 24.09.11 at 07:49
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Chcem zriadiť s.r.o. Zrejme budem potrebovať aj priestory, lebo doma na to nie je kde a navyše bývam u sestry a tú do toho nechcem ťahať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galka26 Pozri príspevok
Chcem zriadiť s.r.o. Zrejme budem potrebovať aj priestory, lebo doma na to nie je kde a navyše bývam u sestry a tú do toho nechcem ťahať.
V tom prípade môžeš požiadať o príspevky podľa § 55 a 56. V § 56 citovaného odkazu nájdeš všetky potrebné dokumenty.

z akého dôvodu ideš zakladať s.r.o? Nebolo by pre teba pri tomto predmete podnikania výhodnejšia živnosť ? (s možnosťou uplatnenia odpočitatelnej položky na daňovníka) ? Alebo sú dôvodom odvody - aký predpokladáš ročný príjem ?
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

tak sa opýtam,lebo tomu ešte celkom nerozumiem. Môžem byť ako živnostník platca DPH? Niekde som sa dočítala, že na obchod s niektorými dodávateľmi potrebujem byť platca DPH. V prípade, ak mi na to stačí živnosť, tak nepotrebujem s.r.o.. To by bol snáď jediný dôvod. Ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galka26 Pozri príspevok
tak sa opýtam,lebo tomu ešte celkom nerozumiem. Môžem byť ako živnostník platca DPH? Niekde som sa dočítala, že na obchod s niektorými dodávateľmi potrebujem byť platca DPH. V prípade, ak mi na to stačí živnosť, tak nepotrebujem s.r.o.. To by bol snáď jediný dôvod. Ďakujem za odpoveď.
podmienky registrácie platitela DPH (dobrovolnej alebo povinnej) sú úplne rovnaké pre fyzickú aj právnickú osobu.
Čo sa týka príspevku z UP, určite ho ľahšie dostaneš na prevádzkovanie SZČ pre osobu so zdravotným postihnutím - a je to celkom slušná suma.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12996
Naposledy upravil veronikasad : 24.09.11 at 09:32
1 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

To je fajn. Ďakujem.

Ale ešte jedna vec mi nie je jasná. Príklad: som ZŤP evidovaná na ÚP ako ÚoZ. Chcem si zriadiť živnosť (na prevádzku obchodu, ale to je jedno). Dostanem na to dotáciu. Po tiaľto mi je to jasné (ak sa mýlim, tak ma opravte, prosím.). Lenže ja potrebujem zriadiť ešte 2 ďaľšie pracovné miesta a uprednostním občanov ZŤP evidovaných na ÚoZ. Potrebujem dotáciu aj na nich, pretože potrebujem nejaké základné pracovné vybavenie, aby som to rozbehla. Môžem požiadať o dotáciu aj na nich?
0 0
whoknows whoknows

whoknows je offline (nepripojený) whoknows

fosgeen Pozri príspevok
21. Príspevok na činnosť pracovného asistenta
(§ 59 zákona)

Úrad práce poskytuje zamestnávatelovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím príspevok na činnosť pracovného asistenta .

Pracovný asistent je
a) zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
b) fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Popis pracovnej asistencie závisí od zdravotného stavu zamestnanca so zdravotným postihnutím alebo občana so zdravotným postihnutím, ktorému je poskytovaná pracovná asistencia a od druhu pracovnej činnosti alebo od druhu samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú táto osoba vykonáva.

Pracovný asistent musí mať 18 rokov veku a spôsobilosť na právne úkony.

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 90 % celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky (od 1. januára 2009 je základom pre výpočet výšky tohto príspevku hodnota 943,81 eura), na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania:
a) pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta,
b) prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.

Spôsob výpočtu výšky príspevku určilo vnútorným predpisom Ústredie práce. Výška príspevku závisí od priemerného počtu hodín za jeden kalendárny deň, počas ktorých poskytuje pracovný asistent pomoc zamestnancovi alebo občanovi vykonávajúcemu samostatnú zárobkovú činnosť, od počtu zamestnancov, ktorým je pomoc poskytovaná a od miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť týchto zamestnancov alebo tohto občana.

Za základ pre výpočet sa berie hodnota 37.
k tejto hodnote sa pripočíta súčin počtu hodín asistencie za jeden pracovný deň a koeficientu, ktorého výška je:
1,0, ak zamestnanec so zdravotným postihnutím alebo občan so zdravotným postihnutím má mieru poklesu zárobkovej schopnosti v rozsahu od 41 do 50 %,
1,5, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 51 do 60 %,
2,0, ak miera tejto schopnosti je v rozsahu od 61 do 70 %,
2,5, ak miera tejto schopnosti presahuje 70 %.
Ak pracovný asistent poskytuje pomoc viacerým zamestnancom, jednotlivé súčiny sa sčítajú.

Praktický príklad:
Pracovný asistent poskytuje pomoc zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 50 % počas 4 hodín a zamestnancovi s mierou poklesu vo výške 90 % počas 8 hodín. Výška príspevku (VP) v % bude:
VP = 37 + 1,0*4 + 2,5*8 = 61 %

Príspevok poskytuje úrad práce, v ktorého územnom obvode má zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, sídlo alebo úrad, v ktorého územnom obvode má samostatne zárobkovo činná osoba trvalý pobyt.

Úrad práce uzatvorí so zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím , dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) počet zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím a ktorí sú v priamej starostlivosti jedného pracovného asistenta,
b) počet pracovných asistentov a ich pracovnú náplň,
c) výšku príspevku a dĺžku poskytovania príspevku,
d) spôsob poskytovania príspevku,
e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti pri nesplnení dohodnutých podmienok.

Medzi samostatne zárobkovo činnou osobou a jej pracovným asistentom nevzniká pracovno právny vzťah v zmysle Zákonníka práce. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu podľa Občianskeho zákonníka o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti. Zmluva obsahuje najmä:

a) druh a rozsah činností vykonávaných pracovným asistentom,
b) miesto výkonu činností pracovného asistenta,
c) dohodnutý pracovný čas,
d) práva a povinnosti pracovného asistenta,
e) výšku odmeny a spôsob jej vyplácania,
f) dôvody odstúpenia od zmluvy.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, je povinná predložiť jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu príslušnému úradu práce.


22. Splnenie podmienok na príspevky
(§ 70 zákona)

Ešte môžeš žiadať aj na asistenta CHD.To môžeš žiadať aj pre ydravého, ktorý bude pracovníko so ZPS pomáhať.
Kto urci pocet hodin na ktore si SZCO ktorej je priznany ID nad 70% moze uplatnit prispevok na pracovneho asistenta ???
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Mozem sa spytat aku pracovnu cinnost budete vykonavat?tiez rozmyslam o zriadeni chranenej dielne,alebo len pracoviska-ide o rodinneho prislusnika ktory je ID a zaroven ZTP.
Dakujem..
0 0
bobekoad bobekoad

bobekoad je offline (nepripojený) bobekoad

ake su vysky prispevku, kolko max preplacaju upsvary rezijne naklady v suvislosti zo zriadenim chd? ak niekto pozna presne cisla tak napiste.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať