Zavrieť

Porady

Špekulatívne "neodkúpenie" DB do os. vlastníctva

Milí poraďáci, potrebujem radu: požičal som známej(vzdialená príbuzná) dosť veľkú sumu peňazí podchytenú v notárskej zápisnici, aby si mohla vyrovnať dlžobu na nájomnom, inak by jej dali výpoveď z nájmu a zbavili ju členstva v BD. Mala vymeniť 3-izbový byt za menší a z doplatku mi mala vrátiť peniaze. Teraz sa mi priznala že má exekúciu -nesplácala pôžičku- a nemôže odkúpiť byt do OV lebo by sa o tom mohol exekútor dozvedieť a stopnúť výmenu resp. predaj bytu. Jej byt je splatený ale znovu má dlžobu, síce menšiu a hrozí jej opäť výpoveď. Dlh by musela vyrovnať, tým by som jej ešte pomohol ale čo s jej strachom z exekútora?Čo mám robiť, ako ju môžem prinútiť aby dodržala našu dohodu? Žiadny iný majetok nemá, poberá len soc. dávky. Peniaze súrne potrebujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    nech na Teba prepíše členstvo v bytovom družstve a Ty vymeníš jej byt za menší, z doplatku si uhradíš svoju pohľadávku a zvyšok jej dáš a prevedieš na ňu menší byt (resp. členstvo v družstve) komplikované, ale asi jediné riešenie.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Spíšte ďalšiu notársku zápisnicu, na základe jej požičiate peniaze na vyplatenie exekútora. Tie však uhradíte priamo exekútorovi. Samozrejme sa pred tým informujte, koľko vlastne chce. Následne exekútor odblokuje byt a príbuzná s ním môže nakladať. Vy máte svoju pohľadávku zabezpečenú notárskou zápisnicou, čo je exekučný titul.
    Ak sa chcete aj Vy poistiť, tak spíšte zmluvu o budúcej zámennej zmluve, kde si prevediete vlastnícke práva navzájom. Vy takto odkúpite jej byt a odpredáte príbuznej jej dlžobu.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    exekúciu nemožno vykonať na družstevný byt (ak nie je odkúpený do OV) .... takže síce by mal exekuný titul, ale nebol by prakticky vykonateľný ...

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Prečo nevykonateľný? Exekúciou sú postihnuté všetky majetkové práve povinného, nie len jedna nehnuteľnosť.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak má dlžník len družstevný byt .... a Ty máš exekučný titul .... je to síce pekné, ale družstený byt (teda presnejšie základný členský vklad, práva a povinnosti v bytovom družstve a právo nájmu konkrétneho bytu) nie sú postihnuteľné exekúciou. Takže exekútor môže siahnuť na mzdu, možno úspory, ale ako predpokladám, bolo byto na veeeeeľmi dlho ...

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Bolo by to na dlho, ako každá exekúcia. Celý ten proces by však bol rýchlejší a menej nákladný ako návrh na súd, čakať na právoplatnosť a vykonateľnoť exe. titulu atď.
    Požičať niekomu kto už má dlžoby je blbosť sama o sebe, ale takto je pohľadávka aspoň zabezpečená.

    Špekulatívne "neodkúpenie" DB do os. vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.