Zavrieť

Porady

Úroky z omeškania

Dobrý deň

Chcel by som sa informovať po akej dobe je možné si nárokovať penále z omeškania zaplatenia faktúry. Zákaznik mi dlžil približne 5 mesiacov 5000€. Od úplneho uhradenia ubehlo približne dalších 5 mesiacov. Kedže vsetko si robím sám nejako som nemal doteras čas to riešiť Môžem aj po tejto dobe 5 mesiacov žiadať úroky z omeškania? ak ano kolko percent? vraj je to nejako štatom stanovene a potom ako to riešiť či poslať fakturu alebo ako. Som začiatocnik v podnikani tak budem rád akejkolvek pomoci DAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    jasné, že môžeš, v tomto prípade je premlčacia doba štyri roky - všeobecná podľa obchodného zákonníka a začala plynúť prvý deň omeškania. Úrok z omeškania je o 8% vyšší ako základná úroková sadzba ECB v deň omeškania (nájdeš na stránke NBS), je to jednoduché si zistiť. (úrok z omeškania upravuje nariadenie vlády SR č. 87/95 Z.z.) Pozri si účtovné doklady a sumu, ktorú ti dlhuje si musíš vypočítať z každej splátky, pričom deň omeškania bude stále rovnaký.

    Napr. mal ti tých 5000 EUR zaplatiť 10.3.2010, ale on ti zaplatil v splátkach, prvých 1000 ti zaplatil 5.5.2010 - preto si budeš uplatňovať úrok z omeškania zo sumy 1000 EUR vo výške ECB+8% od 11.3.2010 (deň po splatnosti) do dňa, kedy ti tých 1000 EUR bolo pripísaných na účet. A takto to urobíš s každou splátkou, deň omeškania bude stále rovnaký, aj úroková sadzba bude rovnaká, len bude meniť dlžnú sumu (podľa splátky, v akých ti zaplatil tých 5000) a podľa dĺžky omeškania.

    Takto dôjdeš k nejakej sume, ktorú mu normálne vyfaktúruješ, k faktúre môžeš priložiť aj spôsob výpočtu, aby vedel, ako si k tej sume dospel. Ak túto faktúru nezaplatí, klasicky podáš návrh na súd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.