Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a platby do Soc. poisť.

Manželka v minulom roku ako dôchodkyňa a pritom SZČO zarobila zo živnosti 90 000 Sk a v októbri prerušila živnosť. Bude musieť po podaní daňového priznania odvody do Soc. poisť., keďže prekročila limit na platenie, alebo prípadne musí živnosť ukončiť, alebo musí platiť v každom prípade?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VladoG je offline (nepripojený) VladoG

    VladoG
    Muška
    Zastavením živnosti zaniká povinnosť platenia na SP a ZP ako SZČO.
    Ďakujem za odpoveď

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Muška
    Zastavením živnosti zaniká povinnosť platenia na SP a ZP ako SZČO.
    a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Luckasari
    a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?
    Na úrad práce sa nemusíš ísť prihlásiť, ale môžeš, ak chceš.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Luckasari
    a v prípade, že mám len živnosť, a preruším ju, prestanem platiť SP aj ZP ako živnostník, a musím sa ísť prihlásiť na úrad práce? a tam budem platiť ZP ako samoplatiteľ?
    Na Úrad práce sa prihlásiš v prípade, že živnosť zrušíš a nie prerušíš. S prerušením živnosti pôjdeš na SP a ZP, na SP nebudeš platiť a na ZP ti na základe prerušenia určia sumu, z ktorej budeš platiť preddavky. Dúfam, že sa nemýlim a moja odpoveď je správna.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    STRELEC
    Na úrad práce sa nemusíš ísť prihlásiť, ale môžeš, ak chceš.
    ... a to potom "akože" nikde nebudem? neviem ako sa totiž mám na to pozerať
    keď si to vezmem z pohľadu, že som zamestnaná vo firme, ukončíme pracovný pomer, ak nenastúpim u iného zamestnávateľa, tak idem na úrad práce, takto nejako som si myslela, že je to aj v živnosti ...

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Luckasari
    ... a to potom "akože" nikde nebudem? neviem ako sa totiž mám na to pozerať
    keď si to vezmem z pohľadu, že som zamestnaná vo firme, ukončíme pracovný pomer, ak nenastúpim u iného zamestnávateľa, tak idem na úrad práce, takto nejako som si myslela, že je to aj v živnosti ...
    Nie si "vo vzduchu". Si stále živnostníčka, len dočasne, v zmysle zákona na dobu aspoň 6 mesiacov, činnosť nevykonávaš.
    Na druhej strane, keďže nemáš žiadne zdaniteľné príjmy, môžeš sa registrovať na úrade práce a za splnenia podmienok aj poberať podporu.
    K tejto problematike bola nedávno diskusia. Prípadne skús aj vyhľadať.

    Prerušenie živnosti a platby do Soc. poisť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.