Zavrieť

Porady

Nadriadený - podriadený a susedské vzťahy

Krásne slnečné ráno, milí poraďáci!
Potrebovala by som Vašu radu k takémuto problému:
Dvaja susedia pracujú v jednom nemenovanom štátnom úrade s tým, že jeden na obvodnom úrade, druhý sused na krajskom úrade. Obvodný úrad je samozrejme v zmysle príslušných zákonov podriadený krajskému úradu.

Čo sa ale nestalo? V mieste bydliska v činžiaku prišlo ku konfliktu medzi ich manželkami. Konflikt časom prerástol do takých rozmerov že sused pracujúci na obvodnom úrade strelil facku pracujúcemu na krajskom úrade a ten samozrejme podal trestné oznámenie na políciu. Policajti usilovne šetrili až vyšetrili že sa jedná o susedský spor a uznesením ho odstúpili podľa príslušnosti na obvodný úrad, takže prišlo k paradoxnej situácii že pracovníčka na obvodnom úrade by mala riešiť spor svojho kolegu so svojim nadriadeným na krajskom úrade.

Je tu ale zjavný pracovný vzťah nadriadený-podriadený nielen ako medzi susedmi ale aj samotnej pracovníčky na priestupkovom odbore obvodného úradu.
Dá sa spis odstúpiť na riešenie niektorému inému obvodnému, krajskému úradu, prípadne na ministerstvo? Dopredu je predsa zrejmé, že pracovníčka by rozhodla v prospech svojho nadriadeného a ak nie, tak má po p....... racovnej pozícii.
hena22 Btw, Ty si kto? Pracovníčka ObÚ alebo manželka nadrideného?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    odpoviem takto:
    určite existuje aj v tomto prípade možnosť ekvivalentná možnosti aká je v daňovom konaní:

    (1) Zamestnanec príslušného orgánu je z daňového konania vylúčený, ak so zreteľom na jeho pomer k veci alebo k účastníkovi konania možno mať pochybnosť o jeho nezaujatosti.

    (2) Zamestnanec príslušného orgánu je z daňového konania vylúčený aj vtedy, ak sa v tej istej veci zúčastnil daňového konania ako zamestnanec orgánu iného stupňa.

    (3) Zamestnanec príslušného orgánu zúčastnený na daňovom konaní je povinný neodkladne oznámiť príslušnému nadriadenému zamestnancovi tohto orgánu skutočnosti uvedené v odsekoch 1 a 2 a ďalšie skutočnosti preukazujúce zaujatosť zamestnanca príslušného orgánu.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Poradila som jej nech urobí úradný záznam s tým, že sa cíti byť zaujatá vzhľadom na kolegiálny vzťah s kolegom z obvodného úradu a na pracovný vzťah k nadriadenému na krajskom úrade.

    Úradný záznam nech dá riaditeľovi obvodného úradu a ten nech sa s tým vysporiada. Mám však obavu že ten to posunie zasa na krajský úrad s úradným záznamom a tam sa to stratí do nenávratna.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    hubatá Pozri príspevok
    ...
    Je tu ale zjavný pracovný vzťah nadriadený-podriadený nielen ako medzi susedmi ale aj samotnej pracovníčky na priestupkovom odbore obvodného úradu.
    Dá sa spis odstúpiť na riešenie niektorému inému obvodnému, krajskému úradu, prípadne na ministerstvo? Dopredu je predsa zrejmé, že pracovníčka by rozhodla v prospech svojho nadriadeného a ak nie, tak má po p....... racovnej pozícii.
    Zrejme ide o priestupkové konanie a podľa mňa je vhodné pozrieť si k tomu ustanovenia príslušných zákonov, napríklad:

    Zákon č. 372/1990 Z.z. o priestupkoch
    § 51
    Ak nie je v tomto alebo v inom zákone ustanovené inak, vzťahujú sa na konanie o priestupkoch všeobecné predpisy o správnom konaní.4)
    ----------
    4) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

    Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
    § 9
    (1) Zamestnanec správneho orgánu je vylúčený z prejednávania a rozhodovania veci, ak so zreteľom na jeho pomer k veci, k účastníkom konania alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosť o jeho nepredpojatosti.
    (2) Z prejednávania a rozhodovania pred správnymi orgánmi je vylúčený aj ten, kto sa v tej istej veci zúčastnil na konaní ako zamestnanec správneho orgánu iného stupňa.
    § 10
    Účastník konania oznámi správnemu orgánu skutočnosti nasvedčujúce vylúčenie zamestnanca správneho orgánu (§ 9), len čo sa o nich dozvie.
    § 11
    (1) Len čo sa zamestnanec správneho orgánu dozvie o skutočnostiach nasvedčujúcich jeho vylúčenie (§ 9), oznámi to bez meškania svojmu najbližšie nadriadenému vedúcemu; vedúci správneho orgánu to oznámi vedúcemu nadriadeného správneho orgánu.
    (2) Predpojatý zamestnanec správneho orgánu urobí iba také úkony, ktoré nepripúšťajú odklad.
    § 12
    (1) O tom, či je zamestnanec správneho orgánu z konania vylúčený, rozhoduje orgán, ktorému boli dôvody vylúčenia oznámené (§ 11 ods. 1); ak sa rozhodlo, že zamestnanec správneho orgánu je vylúčený, urobí tento orgán opatrenie na zabezpečenie riadneho uskutočnenia ďalšieho konania.
    (2) Proti rozhodnutiu o vylúčení zamestnanca správneho orgánu z konania nemožno podať samostatné odvolanie.

    Pre širšiu informáciu k predpojatosti odporúčam pozrieť si napríklad bod č. 10 na http://www.pravnarevue.sk/student-pr...-procesne.html.

    Nadriadený - podriadený a susedské vzťahy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.