Zavrieť

Porady

Neoprávnený prevod stavebného sporenia dieťaťa na exmanželku.

Prosím, poraďte.
Môj manžel so svojou prvou manželkou uzavrel stavebné sporenie na dve deti. Pri obidvoch deťoch bol určený ako zákonný zástupca on.
V rozdelení BSM sa stav.sporenie nespomína, je v ňom ale veta, že ďalší spoločný majetok bude patriť tomu, kto ho má v čase podpísania BSM.
Po jeho podpísaní exmanželka prišla do stavebnej sporiteľne a sporenie na dcéru prepísala na seba. Je ČSOB oprávnená urobiť takýto krok?? Ona určila seba za jediného zákonného zástupcu. A pri synovi je jediný zák.zástupca manžel a "vraj" už exmanželka do toho zasahovať nemôže.
Nemám z toho dobrý pocit, pani v banke mi bez problémov do tlf. nadiktovala zostatky z účtov, vklady, všetko. Keďže na synove sporenie stále posielame peniaze, obávam sa, že banka môže zase na požiadanie exmanželky previesť všetky peniaze na ňu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    kendy Pozri príspevok
    No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...
    to si myslíš zle, už z názvu zákonný ZÁSTUPCA, je jasné, že niekoho zastupuje, zastupuje vlastníka (dieťa), ktoré nemá úplnú spôsobilosť na právne úkony, preto ho zastupuje a preto súd pri rozhodovaní o ÚRPaP rozhoduje kto z rodičov bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    majiteľom stavebné sporenia je dieťa, nie jeden z manželov, preto sa do BSM nezahrnulo. Pri rozvode a rozhodovaní o úprave rodičovských práv a povinností sa dieťa zverilo jednému z manželov a súd rozhodol, kto bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok.

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    No dobre, ale ak bol za zákonného zástupcu pri podpise určený otec... tým, že má matka deti v opatere otec neprestáva byť zákonným zástupcom predsa...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    kendy Pozri príspevok
    No dobre, ale ak bol za zákonného zástupcu pri podpise určený otec... tým, že má matka deti v opatere otec neprestáva byť zákonným zástupcom predsa...
    najskôr bola matka rozhodnutím súdu určená za osobu, ktorá spravuje majetok maloletého

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    kendy Pozri príspevok
    No ja myslím, že pri zakladaní stav.sporenia bol určený zákonný zástupca a ten je "majiteľom"...
    aj keď bol uvedený v zmluve len jeden zákonný zástupca - aj tak má dieťa obidvoch rodičov zákonných zástupcov . A môžu so zmluvou disponovať.
    (ak samozrejme nie sú tam nejaké obmedzenia ).

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    V banke mi povedali, že teraz je určený za zák.zástupcu manžel, tak ona s tým manipulovať nemôže... Ale to druhé sporenie prepísala na seba... Takže sme jej "prilepšili" k alimentom????

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Neviem o akú sumu ide ale ak je to nejaká vyššia čiastka, myslím, že matka dieťa nemôže zastúpiť a vziať mu tie peniaze. Mohlo by ísť o konflikt záujmov. Skúste sa obrátiť na súd, či neboli poškodené záujmy maloletého.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.