Zavrieť

Porady

Finančný príspevok a podanie na súd

Vrátil som sa z výkonu väzby a na úrade práce mi povedali, že nemám nárok na žiadny finančný príspevok, že si musím podať na súd a požiadať o výživné od exmanželky. Až mi súd odmietne, až vtedy mi dajú pomoc v hmotnej núdzi. Ako mám podať na súd, keď musím zaplatiť 66 EUR a nemám z čoho? Je to pravda, že si musím požiadať o výživné ? ​
V zákone 324/2009 sa nepíše o žiadnom požiadaní výživného, tak ako to je ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 138 ods. 1 OSP na návrh môže súd priznať účastníkovi celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov, ak to pomery účastníka odôvodňujú, a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Ak nerozhodne súd inak, vzťahuje sa oslobodenie na celé konanie a má i spätnú účinnosť; poplatky zaplatené pred rozhodnutím o oslobodení sa však nevracajú. Treba podať návrh na súd so žiadosťou o oslobodenie od poplatkov.

    Mnohí si však mýlia - vrátane úradov a súdov - neschopnosť rozvedeného manžela živiť sa s nemožnosťou nájsť si robotu. Rozvedený manžel nie je povinný živiť nezamestatného exmanžela, ktorý je inak schopný sám sa živiť (nie je invalid a pod.).
    Verím ti, že si v neľahkej situácii, ale dnes sa do nej môže dostať kde-kto. Takých prípadov je veľa, pomáha zvyčajne rodina ... Už nežijeme v socializme.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Danielle369, Lubaba, vvaalliinnaa, tictac7, avalik, terezamaria
    6

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    tu si dostal odkaz na zakon o hmotnej nudzi http://www.porada.sk/t206152-socialn...ml#post2208463



    a z neho citujem:
    § 5
    (1) Za vlastné pričinenie zabezpečenia príjmu alebo zvýšenia príjmu na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa považuje najmä vlastná práca, užívanie vlastného majetku podľa § 8 a uplatnenie zákonných nárokov podľa § 9 ods. 2.





    § 9
    Uplatnenie zákonných nárokov

    (1) Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi, ak odsek 3 neustanovuje inak.

    (2) Zákonnými nárokmi podľa odseku 1, ktorých uplatnením je možné zabezpečiť si základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, sú výživné podľa osobitného predpisu,15) náhradné výživné podľa osobitného predpisu,15a) náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu,16) dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu,17) nároky z pracovnoprávnych vzťahov,18) dávky výsluhového zabezpečenia19) a opakované štátne sociálne dávky podľa osobitných predpisov,20) okrem prídavku na dieťa, ak odsek 3 neustanovuje inak.
    (3) Podmienka uplatnenia zákonného nároku na dávku poistenia v nezamestnanosti sa na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje za splnenú, ak občana v hmotnej núdzi alebo fyzickú osobu, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, nemožno zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov uvedených v osobitnom predpise,20a) a z týchto dôvodov si nemôže uplatniť zákonný nárok na dávku poistenia v nezamestnanosti. Skutočnosť podľa prvej vety úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „úrad“) v konaní o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi zisťuje v rámci získavania podkladov k rozhodnutiu o dávke a príspevkoch.




    aj ked odkaz 15 uvaza "15) § 62 a 71 Zákona o rodine." je mozne, ze splnas narok na prispevok na vyzivu rozvedeneho manzela, a teda si ho musis uplatnit ak chces dostat davku v hmotnej nudzi


    Piaty oddiel
    Príspevok na výživu rozvedeného manžela

    § 72
    (1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
    (2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
    (3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.
    § 73
    Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    vvaalliinnaa Pozri príspevok
    Vrátil som sa z výkonu väzby a na úrade práce mi povedali, že nemám nárok na žiadny finančný príspevok, že si musím podať na súd a požiadať o výživné od exmanželky. Až mi súd odmietne, až vtedy mi dajú pomoc v hmotnej núdzi. Ako mám podať na súd, keď musím zaplatiť 66 EUR a nemám z čoho? Je to pravda, že si musím požiadať o výživné ? ​
    V zákone 324/2009 sa nepíše o žiadnom požiadaní výživného, tak ako to je ?
    1. Bolo by dobré , ak by ste písali o koho vlastne ide .....
    Jeden nick a dvaja prispievate ......

    2. K zvýraznenému ????????????
    Nemusíš požiadať o výživné ......ide to aj jednoduchšie , proste zarob si ......

    vvaalliinnaa je offline (nepripojený) vvaalliinnaa

    vvaalliinnaa
    buchač Pozri príspevok
    1. Bolo by dobré , ak by ste písali o koho vlastne ide .....
    Jeden nick a dvaja prispievate ......

    2. K zvýraznenému ????????????
    Nemusíš požiadať o výživné ......ide to aj jednoduchšie , proste zarob si ......
    áno zamestnám sa neboj, ale na ten prechod 2-3 mesiace, možno aj 1 mesiac ,
    ako si mám hľadať zamestnanie, keď nemám ani cent !!!!

    vvaalliinnaa je offline (nepripojený) vvaalliinnaa

    vvaalliinnaa
    áno zamestnám sa o robotu sa nebojím robiť vie, ale ako mám cestovať za prácou, keď nemám ani cent a nie vlastným pričinením !!!!!!!!!!!!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    vvaalliinnaa Pozri príspevok
    áno zamestnám sa neboj, ale na ten prechod 2-3 mesiace, možno aj 1 mesiac ,
    ako si mám hľadať zamestnanie, keď nemám ani cent !!!!
    že si musím požiadať o výživné ? ​
    Nuž ...nemusíš hneď hnať niekoho ( exmanželku ) pred súd ...
    Neviem síce , že ako ste sa rozišli ...či v zlom , či tie lepšie okolnosti to boli ...
    Ale skúsil by som požiadať ( vysvetlil okolnosti - aj ten súd ohľadom výživného ) o nejakú tú pôžičku ...
    No nie milodar !!!
    Exmanželka by snáď aj pomohla ...ak je normál , tak si dá plusy a mínusy dohromady .

    vvaalliinnaa je offline (nepripojený) vvaalliinnaa

    vvaalliinnaa
    Dík za radu, ale exmanželka to je prípad sama o sebe, nedá sa s ňou komunikovať, nebývam ani doma, ale u sestry a jej situácie je tiež nie ružová. Exmanželka, čo nemôže tak to nevyťahne takže s ňou sa nedá počítať. Podal som síce na BSM, ale žiadna dohoda a náš byt pôjde asi na exekúciu, neplatí a ani sa nechce dohodnúť o vyrovnaní. Ako si mám pomôcť, keď chcem pracovať a štát sa takto obrácia. Keby som bol róm, tak by som mal ihneď finančnú pomoc. Ale tak ???????????

    Finančný príspevok a podanie na súd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.