Zavrieť

Porady

Vyplácanie príjmu konateľovi, pričom nemusí ísť o príjem zo závislej činnosti?

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Akú zmluvu je možné zhotoviť, aby som dosiahla vyplatenie príjmu konateľovi ako Fyzickej osobe s odmenou na základe zmluvy uzatvorenej podľa Občianskeho zákonníka? (napr. použiť §51 Občianskeho zákonníka). A ak sa takáto zmluva zhotoví, má spoločnosť nejaké registračné povinnosti? Alebo potom všetky povinnosti sú len na danej osobe, ktorá takúto odmenu na základe zmluvy ako konateľ poberá?

Pretože som sa dočítala, že odmena za výkon funkcie v orgánoch právnických osôb alebo spoločenstiev sa považuje za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov. Prečo teda ale inde je možné dočítať sa aj o možnosti odmeny inak? Dokonca niektoré stránky priamo píšu o tom, že Výkon funkcie konateľa je možný len na základe Zmluvy o výkone funkcie, prípadne "mandátnej zmluvy"...

Konkrétne ma mätie tento článok: http://www.24hod.sk/vyplacanie-prijm...-cl217037.html
KEJKA Z toho odkazu vyplýva, že konateľ nemusí poberať odmenu, nič viac
A ak poberá tak sa to považuje za príjem zo závislej činnosti.
To je celé - o inej možnosti neviem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Omylom som odpoved poslala akomkomentár. Povazujte komentar za odpoved
    smoulinkkka Veľmi pekne ďakujem za reakciu...

    Vyplácanie príjmu konateľovi, pričom nemusí ísť o príjem zo závislej činnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.