Zavrieť

Porady

Exekúcia bez súhlasu majitela

Dobrý deň,
Chcem sa informovať či dokáže exekútor predať nehnuteľnosť bez súhlasu majitela. Majitel si nevyplatil dlh, veriteľ si svoju pohladavku uplatnil na nehnutelnost. Ta už je zatazena aj v LV. Tato pohladavka sa presunula na sudneho exekúra. Všade sme sa dočítali, že exekútor to môže predávať (túto nehnuteľnosť) až v prípade súhlasu majitela (neplatiča). Ale majitel nechce súhlasiť. Ako sa dá dalej postupovať? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    majitel = povinný
    veritel = oprávnený

    Exekučný poriadok - http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233

    § 134

    (1) Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti (ďalej len „upovedomenie o začatí exekúcie“) súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

    (2) Exekúciu predajom nehnuteľnosti nemožno vykonať, ak je povinnému v konaní o určenie vlastníctva podľa osobitného predpisu13ba) vykonateľným predbežným opatrením uložená povinnosť zdržať sa prevodu vlastníckeho práva k nej.

    (3) Exekúcia predajom nehnuteľnosti sa vzťahuje na nehnuteľnosť aj s jej súčasťami a s príslušenstvom.

    § 135

    (1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie

    a) upovedomí oprávneného i povinného o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti a označí nehnuteľnosť, ktorej sa exekúcia týka,

    b) oprávneného požiada o udelenie súhlasu podľa § 134 ods. 1,

    c) zakáže povinnému, aby nehnuteľnosť previedol na niekoho iného alebo aby ju zaťažil,

    d) uloží povinnému, aby do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie oznámil exekútorovi, či a kto má k nehnuteľnosti predkupné právo s poučením, že pri neoznámení zodpovedá za škodu tým spôsobenú.

    (2) Upovedomenie o začatí exekúcie doručí exekútor okrem oprávneného a povinného aj spoluvlastníkom a osobám, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné alebo iné vecné právo, správe katastra nehnuteľností, daňovému úradu, správe finančnej kontroly a obci, v ktorej obvode je nehnuteľnosť, ako aj obvodnému úradu, v ktorého obvode je bydlisko povinného. Okrem toho sa upovedomenie o začatí exekúcie vyvesí na úradnej tabuli exekútora až do vyvesenia dražobnej vyhlášky.
    Naposledy upravil avalik : 28.09.13 at 12:30
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kvietokniki Upresním si to ak veriteľ súhlasí s predajom tak majiteľ nemusí súhlasiť a aj tak sa predaj vykoná?
    avalik ano - doplnila som link na Exe. poriadok, citaj dalsie §§
    kvietokniki Ja sa v tých zákonoch vždy stratim. Môžeš mi to napisat ako sa tam da postupovat. My chceme kupit nehnutelnost. Muž čo požical suhlasi s predajom, majitel čo vlastni mu by chcel na tom este zarobit alebo to nechce predat neviem ale stale nesuhlasi s dohodou. Tak sa to teraz posunulo na exekútora. A ja chcem vedieť či mi to exekútor preda aj ked majitel nebude suhlasit.
    avalik citaj paragrafy 136 a dalej - ak ti potom nebude nieco jasne, pytaj sa
      zbaliť

    Exekúcia bez súhlasu majitela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.