Zavrieť

Porady

samoplatitel zdravotného poistenia

Chcela by som sa opýtat, ako postupovať v prípade, že sa kvôli vyššiemu príjmu než dovoľuje zákon na dohodu budem musieť dať vyradiť z evidencie na UP. Viem, že zamestnávateľ mi zaplatí ZP za odpracované dni a na ostatné sa musím prihlásiť ako samoplatiteľ. Ako ale budem vedieť, akú sumu zaplatiť? Našla som len sumu za mesiac, 56 eur plus niečo, delí sa to počtom dní v mesiaci?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zamestnávateľ zaplatí za odpracované dni .. a ty za zvyšok - vypočítaš si pomernú časť na ostatné dni - zo sumy 55,02 (december) . Od januára už je mesačný predpis 56,35.
    A ak si aktivuješ elektronickú pobočku - tam to nájdeš presne už vypočítané (aspoň v Dôvere to je)
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bozenka Dakujem, bohuzial som vo vseobecnej a komunikacia s nimi je miestami dost narocna :/
    Budem teda sumu 56,35 delit poctom dni v mesiaci, nie poctom pracovnych, ak tomu spravne rozumiem?
    veronikasad Nie sumu poistného, ale vymeriavací základ - do 31.12.2013 sumu 393,00€, od 1.1.2014 402,50 /počet kal.dní v mesiaci x počet kal.dní kedy si nepracovala x sadzba poistného (14 %, ak nie si poberatel ID alebo držitel preukazu ŤZP).
    Katy a R a nemusíš to mať presne na cent .. kľudne si zaokrúhli (dole) - som teraz mrkla - aj VZP má elektronické služby
    bozenka ma, ale neviem tam najst nic o konkretnych sumach ak s tym mate nejake skusenosti, poprosim link, ja som doteraz bola vzdy zamestnanec a teda sa vobec neorientujem v tom, co musi riesit samoplatca
    bozenka veronikasad, priznavam sa bez mucenia, ze nerozumiem kolko je to na den?
    veronikasad V mesiaci december, keď je 31 kal. dní = 393/31*14% = 1,78€/kal.deň.
    Od 1.1.2014 počítaš z namiesto 393 - sumu 402,50€
    bozenka Este raz vdaka A este jedna otazka. Moj zamestnavatel ma prihlasil do ZP od dna vzniku dohody neobmedzene, tak to vidim online. Nemala by som byt prihlasena len na dni, kedy pracujem?
      zbaliť

    samoplatitel zdravotného poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.