Zavrieť

Porady

Mám nárok na hmotnú núdzu ak k môjmu trvalému bydlisku je prihlásená aj moja dcéra s manželom?

Som slobodná žena, nezamestnaná a vedená v evidencii na UPSVAR. Žijem vo vlastnom dome, a k tej istej adrese je prihlásená aj moja 27 ročná dcéra s manželom, ale nežijeme v spoločnej domácnosti. Chcem sa opýtať či mám aj takto nárok na hmotnú núdzu a prípadne na príspevok na bývanie, a či sú aj oni spoločne posudzované so mnou? Za Vaše rady Vám vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Keď sú u teba prihlásení, tak sa budú posudzovať spolu s tebou.



    Podľa § 3 ods. 6 môžeš ale preukázať, že dané osoby sa na spoločnej domácnosti nepodieľajú:

    "(6) Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len "úrad") môže v prípadoch hodných osobitného zreteľa z domácnosti vylúčiť člena domácnosti, o ktorom žiadateľ o pomoc v hmotnej núdzi preukáže, že s ním spoločne nezdieľa domácnosť a spoločne sa nepodieľa na úhrade spoločných potrieb. Za preukázanie skutočností podľa prvej vety nemožno považovať len písomné vyhlásenie žiadateľa o pomoc v hmotnej núdzi a v prípade plnoletých nezaopatrených detí len rozhodnutie súdu o určení výživného."

    Či máš nárok? To my nevieme. Posudzuje to príslušný UPSVaR na základe podkladov, ktoré predložíš a tvojho majetku.
    Naposledy upravil Chobot : 29.01.14 at 09:48
    shine21 Ďakujem krasne za pomoc! inak ako by som si to mohla preukazat, stači si napisať napr. čestne vyhlasenie?
    Chobot Doplnil som celé ustanovenie daného paragrafu. Podľa toho nestačí čestné vyhlásenie. Bude treba preukázať, že kde bývajú, napr. nájomnú zmluvu, list vlastníctva. Ešte by som navrhol aj potvrdenie správcu bytu (ak bývajú niekde v byte) o tom, že si platia preddavky (ak sú vlastníkmi bytu).

    ALebo akýkoľvek dôkaz o tom, že nebývajú s tebou a neprispievajú na spoločnú domácnosť (resp. že majú inde domácnosť).

    Alebo ich vôbec v žiadosti nespomínaj a keby chceli upresnenie z UPSVaR, tak oznám, že trvalý pobyt má len evidenčný charakter.

    Mám nárok na hmotnú núdzu ak k môjmu trvalému bydlisku je prihlásená aj moja dcéra s manželom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.