Zavrieť

Porady

Max výška nákupu SZCO od FO

Dobrý deň,

Ak chcem ako SZCO kúpiť používané náradie od viacerých FO, do akej max. sumy viem takýto obchod zrealizovať tak, aby som si ja tento tovar vedel dať do nákladov a zároveň daná FO s tým nemala žiadne povinnosti voci statu ?
Viem od jednej osoby kúpiť náradie len jednorazovo v nejakej max. výške ,alebo i viackrát v priebehu roka ?

Dakujem
8 komentárov     zbaliť
Mila123 optimalizácia daňových výdavkov/nákladov????
Erricco Výhodná kúpa.Za nové toľko nedám a použité viem kúpiť o dosť lacnejšie.Ide o to že náradie viem kúpiť bud od jednej osoby naraz, alebo od jeho 3 rôznych rod. príslušníkov ak by s tým bol problem kvoli sume . Neviem však do akej max. sumy viem jednorazovo niečo kupiť od jednotlivca.
Mila123 ten jednotlivec to má odkiaľ?
Erricco To neskumam, ani nemam ako zistiť aj keby som chcel. Predava to v prijatelnej cene a ja to chcem kupit lebo to pri praci využijem.Je to v top stave a funkčne, viac ma nezaujima.Celkovo za vsetko co od neho chcem kupit mam zaplatit po dohode cca. 6800 Eur a v tom vidim problem, lebo je to FO a ja SZCO
Mila123 mal by si to skúmať, nakoľko ti neviem odpovedať na Tebou zadanú otázku.... zároveň daná FO s tým nemala žiadne povinnosti voci statu ?
Erricco NIe, zrejme to mal nakupene pre vlastnu potrebu a momentalne to chce predat , naco pouzije ziskane peniaze neviem. Je to bezne elektricke a AKU naradie z profi rady, ktore pri vykone mojich prac bezne vyuzivam.
veronikasad Predpokladám, že riešiš "spätnú" kúpu za rok 2013 ...
Erricco Nie veronikasad, riešim aktualny rok, vyhodnu kupu, len neviem ako postupovať. Minulorocne danove priznanie uz mam doriesene.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

    vanessa2
    platby v hotovosti len do 5000 eur, nad stanovenu sumu musia platby byť realizované cez účet
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Erricco Aha, jasne, novy zakon. Mam teda 2 moznosti, vyplatit mu celu sumu na ucet, alebo to rozdelit na 2 doklady, nie ? Ja si ale do nakladov viem dat celu sumu nakupu ? Preco potom auto musim odpisovat viac rokov ?
    vanessa2 ak riešiš rok 2013 tak vyplatiť na účet sa ti nedá, pozor na rozdelenie dvoch dokladov, prečítaj si zákon suma 5000 eur sa týka jedného právneho vzťahu ak je napr.faktura nad 5000 eur už sa musí celá zaplatiť na účet, nemôže sa platiť po čiastkach cez pokladničné doklady, hmotný majetok sa odpisuje podľa zaradenia do odpisových skupin a auto 4 roky
    Erricco Nie, riesim rok 2014 uz, myslel som to tak ze ak by nesuhlasil s prevodom tak rozdelim nakup tovaru na 2 samostatne kupne zmluvy s odstupom napr.jedneho dna, to by slo, nie ? Ako je to s tými odpisovymi skupinami ? Ide o elektricke naradie, viem to teda dat do nakladov naraz, resp. v tých 2 dokladoch ? Nebudem mat potom s tym problem ja ? Niekde som cital ze od FO mozem kupit len do 1000 Eur, niekde ze do 1800 a teraz sa dozvedam ze v podstate neobmedzene, tak neviem ...
    Mila123 nerieši rok 2013, je aktuálny......
    LukyKs 14.3.2014 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! by sa asik už nemal riešiť 2013
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Predaj hnutelného majetku je od dane z príjmov oslododený. Výnimku tvorí hnutellný majetok, ktorý bol využívaný na podnikatelskú činnosť predávajúceho - tu sa príjem zdaňuje do 5 rokov od skončenia podnikania.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Erricco Dana osoba nie je a nikdy nebol podnikatel. Mam to teda chapat tak ze celu sumu za nakup v hodnote cca. 6800 Eur si ja viem dat do nakladov a on s tym nema vobec ziadne povinnosti voci statu ?
    Mila123 6800 € nesmie byť vyplatené v hotovosti, musí platba prebehnúť cez účet
    veronikasad Podľa toho čo kupuješ a aká je jednotková obst.cena. A samozrejme - ak riešiš rok 2014 a platba bude cez účet - OK.
      zbaliť

    Topas je offline (nepripojený) Topas

    Topas
    Ak to chceš dať do nákladov, musí byť cena jednej veci do 1700 EUR. Ak je cena vyššia ako 1700 EUR a prevádzkovo-technická funkcia dlhšia ako rok, potom sa to zaradí do odpisovej skupiny a odpisuje sa.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Erricco Takze to musim porozdelovat na viacero dokladov do 1700 Eur max. ? A nebude problem s tym ze je to od jednej osoby ? Ta prevadzkovo, technicka funkcia ... co je tym myslene ? Lebo mne nic nevydrzi dlhsie ako rok
    Topas Ak to bude prevodom na účet, môže to byť urobené na jednu zmluvu. Ak kupuješ napr. aku vrtačku, brúsku, príklepovú vrtačka a pod. - cena aku vrtačky ak bude do 1700 EUR, tak je to náklad v danom roku, no ak by bola viac ako 1700 EUR tak to odpisuješ podľa toho v akej je odpisovej skupine. Do nákladov roka 2014 by si v tom prípade dal len odpis.
    Erricco ok teraz uz chapem Dakujem
    LukyKs Topassss.
    Veď ak už dávaš príklad, tak dávaj reálny
    Aku vŕtačka nad 1700 ???????????????
    To aj so zabudovaným počítačom a diaľkovým ovládaním / na podvozku ?
    Erricco No LukyKs, divil by si sa kolko take "hračky" stoja a nie je to moc daleko od tejto sumy u niektorych ....
    jslancik ale od takého akku stroja by som už potom čakal aj rôzne iné "funkcie"
      zbaliť

    Max výška nákupu SZCO od FO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.