Zavrieť

Porady

Vlastním 3/4 domu a celý pozemok, na ktorom je postavený. Môžem ho predať?

Som jediným vlastníkom 15 árového pozemku, na ktorom je postavený rodinný dom. 1/4 domu vlastní dcéra, zvyšné 3/4 vlastním ja. V dome bývam ja, manželka aj dcéra s vnučkou. Potrebujem peniaze a chcel by som dom aj s pozemkom predať. Dcéra s predajom nesúhlasí, ale peniaze na to, aby ma vyplatila nemá. Aké mám možnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bryan je offline (nepripojený) bryan

    bryan
    Bude to asi komplikovanejsie, nejedna sa iba o vacsie ci mensie pravo vyplyvajuce z velkosti podielu. Tu je v hre aj uzivacie pravo dcery (zjavne s neplnoletym dietatom) a aj manzelky. Vacsinovy vlastnik totiz nemoze vyhodit mensinoveho z domu.

    Mas manzelku, ak tvoje 3/4 domu a 1/1 pozemku spadaju do BSM potom musite chciet predat obaja manzelia. Predkupne pravo na nehnutelnost maju ostatni spoluvlastnici, ktorych treba riadne oslovit s ponukou. Az potom je mozne uvazovat o teoretickom odpredaji svojho podielu komukolvek cudziemu.

    Najschodnejsia cesta je sa dohodnut alebo od planov predaja ustupit, cesta sudov je na niekolko rokov a peniaze ktore potrebujes sa takouto cestou znehodnotia, vratane vztahov v rodine.

    Ak by som vec hodnotil ako "richtar", nakazal by som ti postarat sa o dceru, riadne ju zabezpecit v realnej hodnote 1/4 podielu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mark52 Moj podiel som ziskal dedenim, nespada do BSM. Samozrejme, že i by som zabezpečil dcere a vnučke riadne bývanie, prípadne aj s manželkou, ale až po predaji. Oni ale chcú ostať v dome. Nakoľko som pár rokov pred dôchodkom, práce je málo a berúc do úvahy výhľad na nízky [dôchodok a neochotu ani mojej manželky ani dcéry mi požičať peniaze pre moje základné potreby, východisko vidím jedine v predaji. Vzťahy v rodine sú už aj tak znehodnotené.
    bryan To zial znie ako kriza vztahov s manzelkou aj s dcerou. Skratka ta to s nimi uz nebavi a chces si uzit. Nechapem, preco sa na dochodok namiesto kludu pustas do dlhej bitky, v ktorej zostanu vsetci porazeni. Vnucka ta bude nenavidiet a ked budes ozaj stary tak ti nebude mat ani kto podat pohar vody.

    Ked chcu gracie sedet v dome, tak ich nechaj, ucty si zvladnu platit same a cestu okolo sveta vies spravit aj s malym batohom a za par penazi. Zbohatnes inak
    Mark52 Nechcem si užívať, ani cestovať, chcem sa zariadiť po svojom, kúpiť si vlastné bývanie a nebyť závislý od ich finančnej pomoci.. Okrem toho mám ešte 2 deti, ktoré s nami nebývajú, tie by som chcel tiež z peňazí za predaj nejak finančne kompenzovať, pretože "grácie" s nimi nepočítajú. Rovnako ako ani ja nepočítam s ich pomocou na starobu. Oni sú ochotné platiť len 1/4 z nákladov na dom a ja nemám dosť peňazí na zaplatenie zvyšku.Na vyplatenie môjho podielu tiež nemajú peniaze a ani ho nechcú odkúpiť (však načo, keď užívajú celý dom aj záhradu v podstate zadarmo) Preto chcem vedieť, či mám šancu uspieť na súde a ako by sa dala táto situácia riešiť. Dohoda z ich strany nebude možná.
    taiko @bryan podla coho si zistil, ze si chce zadavatel uzivat? Nemoze to byt tak ze uz len neche byt uvazneny v dome s niekym, vztahy s ktorym su na bode mrazu ( a je jedno koho vinou a ako k tomu doslo). A snazi sa najst spravodlive riesenie z patovej situacie?
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nakolko si vacsinovy vlastnik mozes to riesit sudnou cestou, kedy sud moze nariadit mensinovemu vlastnikovi suhlas s predajom.
    LukyKs Myslím, že súd netreba
    ponúkne
    nekúpi
    predá drahšie inému

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Predat dom bez suhlasu spoluvlastnika nie je mozny, ako celok. Je mozne predat svoj spoluvlastnicky podiel. Predkupne pravo ma zo zakona spoluvlastnik Pripadne mozete uzavriet zmluvu obaja vy aj dcera s buducim kupujucim, ktory takto nadobudne cely spoluvlastnicky podiel 1/1. Pokial ho neodkupi moze sa tento predat dalej. Otazne je vsak kto kupi len 3/4 z domu. Okrem toho je mozne vyporiadat podielove spoluvlastnictvo dohodou, alebo rozhodnutim sudu.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    No keďže nevlastníš celý dom, tak celý dom predať nemôžeš, jedine svoj podiel. Spoluvlastník má predkupné právo, musíš najskôr ponúknuť predaj dcére, keď odmietne, môžeš svoj podiel predať niekomu inému. Ale neviem, či nájdeš ľahko kupcu pre 3/4 domu, cenu to výrazne znižuje. Ak by si chcel predať celý dom, bez dohody zostáva jedine súdna cesta, súd môže rozhodnúť o predaji nehnuteľnosti a vyplatení jednotlivých spoluvlastníkov.

    Vlastním 3/4 domu a celý pozemok, na ktorom je postavený. Môžem ho predať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.