Zavrieť

Porady

Musím platiť odvody do sicialnej poisťovni?

Dobrý deň!
Živnosť som zrušil 30.11.2012. V roku 2013 som evidovaní na Urad Práce. Ak chcem živnosť znova založiť od 01.06.2014, musím povinné odvody platiť do sociálnej poisťovni?
Ďakujem!
veronikasad aký príjem=tržby si mal za rok 2012 ?
alexxx-x V roku 2012 mal som príjem cca. 9000 eur.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do 30.6.2014 budeš povinným platitelom odvodov do SP na základe príjmov z roku 2012, ktoré presiahli 12-násobok min,VZ. K 30.6.2014 sa z povinného poistenia v SP odhlásiš.

    V ZP budeš paltiť preddavky na základe RZZP za rok 2012, ich výšku ti oznámila prísl. ZP:
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alexxx-x Ďakujem za odpoveď! Takže mesiac musím zaplatiť, a od O1.07. už nemusím, lebo príjem nemal som v roku 2013.
    veronikasad Presne tak, nezabudni sa k 30.6.2014 odhlásiť
    alexxx-x Ďakujem ešte raz! Prajem všetko dobré!
    alexxx-x Dobrý deň! Môžem sa spýtať, že situácia bude aká, v prípade, ak živnosť založím znova od 01.08.2014? Budem musieť platiť odvody do SP.? V roku 2010,2011,2012 príjmi som mal cca.6-8000 eur. Od 01.12.2014 som evidovaní na Urad práce.
    veronikasad Ak živnosť založíš po 1.7.2014, odvody do SP minimálne do 30.6.2015 platiť nebudeš. Či sa staneš platitelom odvodov od 1.7.2015, závisí od výšky príjmov=tržieb v roku 2014. Limit pre rok 2015 (bez ohladu na počet mesiacov podnikania) je 12*412€
    alexxx-x Ďakujem, rozumiem! Radšej opýtal som, lebo všade čítať iba "Ak začnete podnikat nemusíte rok platiť do SP" - ale pri založenie novej živnosti, to celkom nepravda a nenašiel som informácie. Neviete náhodov, že takom prípade SP kolko rokov môže ísť dozadu vypočítať odvody na zaklade RZZP?
    veronikasad SP (zatial) nerobí ročné zúčtovanie. Vždy sa posudzuje príjem za predch.kal.rok (bez ohladu na počet mesiacov podnikania). Ak presiahne 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, stáva sa živnostník od 1.7. nasl.kal.roku povinným platitelom odvodov do SP. Každý rok je suma príjmu pre povinnú registráciu iná.
      zbaliť

    Musím platiť odvody do sicialnej poisťovni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.