Zavrieť

Porady

Ako je to so splatnosťou výživného?

V rozsudku mám vetu - výživné na deti je splatné 15teho dňa v mesiaci vopred. Podľa môjho laického sedliackeho rozumu bez právnického vzdelania to chápem tak, že výživné na marec 2014 bolo splatné 15. februára, výživné na apríl 2014 bolo splatné 15. marca, a výživné na máj 2014 bolo splatné včera - 15. apríla.

Môj milovaný ex má nasledovný výklad - citujem:
"Slovo "vopred" v našich rozsudkoch sa vzťahuje k 15. dňu v mesiaci, kedy najneskôr ti mám zaplatiť výživné za aktuálny mesiac.
Čiže ti mám platiť najneskôr 15.deň v mesiaci za daný mesiac, prípadne skôr ako je 15.deň v danom mesiaci - t.j. vopred."

Toto bolo spôsobené tým, že mal nejaké dlžné výživné, čo splácal v splátkach.. A keď dlžné výživné dosiahlo výšku pravidelného mesačného výživného, tak sa tvári, že už mi nič nedĺži a je to všetko v poriadku.. . Proste on si vzal rozsudok, koľko mi má za rok 2013 zaplatiť, zrátal si že presne toľko isto zaplatil tak je v tom, že je to OK.. To, že 15. decembra 2013 bolo splatné výživné na január 2014, neberie do úvahy a trvá si na svojom.

Tak prosím, kto má z nás dvoch pravdu? Ako to je?

A ešte jedna vec - rozsudok o výživnom nadobudol vykonateľnosť 24. mája 2013 - detto podľa môjho laického sedliackeho rozumu to znamená, že moje deti majú nárok na alikvotnú výšku výživného za tých 8 dní mesiaca máj 2013. On sa oháňa právoplatnosťou rozsudku o rozvode 11.6. a vraj mám byť rada, že mi zaplatil celý jún 2013 - čo je hlúposť.

Čo s ním? BSM už mám vyporiadané, takže už ma v šachu nedrží. Nájsť si exekútora a vymáhať to nezaplatené dlžné výživné?

Ešte sa dokonca stalo, že asi 2x v roku 2013 zaplatil o 20 eur mesačne viac ako boli rozsudky - podľa mňa ak by som bola sviňa tak to čo zaplatil naviac by som mu ani nemusela rátať ako že zaplatil dlžné výživné, ale že to navýšil bežné výživné - a to sa na maloleté deti predsa nevracia. Ale samozrejme takto do extrému to hnať nemienim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    JUDr. Jana Bednárová, advokátka
    Vas vyklad je spravny, byvaly manzel si to vyklada vo svoj prospech.

    Ako je to so splatnosťou výživného?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.