Zavrieť

Porady

Môžem mu napísať čestné výhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár?

Podnikám popri zamestnaní, predávam na trhoch, chcem sa opýtať či môj druh môže so mnou predávať bez toho aby som ho zamestnala a dávala mu mzdu. Je evidovaný na UP a nepoberá žiadné dávky, pretože ja som zamestnaná. Prosím poraďte mi niekto.
Naposledy upravil Eva Demeterová : 28.05.14 at 07:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie nemôže s tebou predávať bez riadnej zmluvy, či už na dohodu alebo pracovný pomer.
    Ide o nelegálnu prácu v tomto prípade ako opisuješ.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Bez nároku na honorár vystupujú umelci na dobročinných akciách. Tvoj druh by nedostával honorár, ale mzdu, keby legálne pre teba pracoval Práca zadarmo nie je možná, pokiaľ neide o dobrovoľnícku akciu.

    Keby tvoj druh ti pomáhal pri predaji, išlo by o nelegálnu prácu. Keby to bol tvoj manžel, tak by to nebola nelegálna práca.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eva Demeterová No žijeme spolu, máme deti a len preto že nie sme manželia tak mi nemôže pomáhať bez nároku na mzdu a musím ho zamestnať?
    Xanti Nie nemôže ti pomáhať bez nároku na mzdu. Ano musíš ho zamestnať napr. na dohodu o pracovnej činnosti tam môže odrobiť max. 10h týždenne
    Chobot To je daň za to, že z nejkého iného dôvodu nie ste manželia. Bolo to vaše rozhodnutie. To manželstvo má nejaký ekonomický zmysel.
    Xanti Chobot pozor, aj keby bol jej manžel tak by šlo o nelegálnu prácu, lebo on nepracuje tj. nemá dôchodkové poistenie ...
    Eva Demeterová A keby si platil dobrovoľne dôchodkové poistenie tak by mi mohol pomáhať a tak by sa už nejednalo o nelegálnu prácu?
    Chobot Museli by ste sa zosobášiť.
      zbaliť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Bez zmluvy nesmie vykonávať prácu. A to, či za to dostane aj nejakú odmenu, alebo v prípade nelegálneho zamestnávania nie je vôbec podstatné.
    Eva Demeterová Ja ho zamestnám na dohodu o vykonaní práce a budem dávať na soc. poisť. a zdr. poisť. nulové výkazy keď mu nebudem dávať mzdu či ako narozumiem tomu?
    JankaO Aj na dohodu za každú odpracovanú hodinu je povinnosť vyplatiť najmenej sumu minimálnej hodinovej mzdy.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    citujem tvoju otázku: "Môžem mu napísať čestné výhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár?"
    Kľudne mu môžeš takéto čestné prehlásenie "napísať"!

    - len teda neviem, načo by mu to bolo Ak by s tebou predával na trhu a prišla by kontrola ... tak nesieš následky - a neviem veru, či by sa to tebe oplatilo? jeho by len vyradili z evidencie ..

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nie, nemôže s Tebou predávať. Bolo by to nelegálne zamestnávanie.


    zmeň si názov otázky - vôbec nekorešponduje s tým, na čo sa pýtaš
    Eva Demeterová A keby som mu napísala čestné vyhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár? I také som počula, že sa to dá, len neviem čí je to dané zákonm.
    Chobot Nemôžeš, zle si počula. Ide o nelegálnu prácu.

    Môžem mu napísať čestné výhlásenie o tom že mi pomáha bez nároku na honorár?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.