Zavrieť

Porady

Istina

Ahojte, potrebujem radu od niekoho, kto sa vyzná v bankových produktoch a výpočte úrokov z istiny. Ide mi o definíciu istiny ako takej a o to, či je možné aby istina v roku 2011 bola nižšia ako v roku 2014.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Istina - základ, z ktorej sa potom vypočítavajú ďalšie náležitosti (úroky, penále a pod.)

    No nemala by byť. Istina = základ, napr. požičané peniaze na základe zmluvy. Jedine môže byť nižšia, pokiaľ sa spolu s úrokmi splatila i časť dlhu (požičaných peňazí) - vtedy istina klesne. Ale naopak - jedine, že by sa zmenili podmienky a "pripožičalo sa" k terajšej pôžičke.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bodliak A prečo pôžička ? Možno má depozit a o 3 roky sa mu už úročí vyššia istina...
    misoft Depozit, pôžička - všade máš jedno - istina je základ. No záleží aj podľa zmluv. Je celkom možné, že sa budú úroky pripočítavať k istine, teda istina o tie úroky vzrastie.....
    bodliak Napísal si, že by nemala byť. Tak to preto.
    4326 Ide o hypotéku - banka mi na 4x vysvetľovala výpočet úrokov a na 4x inak a nakoniec vyliezli z výpočtom, pri ktorom je ale istina, z ktorej počítali úroky za roky 2011 a 2012 nižšia ako istina vykázaná v roku 2014...... a to mne osobne vôbec nesedí aj vzhľadom na vysvetlenie na 4x a vždy inak......
    bodliak No ak si poctivo splácal a nečerpal ďalšiu tranžu, tak to nesedí.
    Teoreticky be nemusela klesať, pokiaľ by si splácal len úroky (švédsky model). Ak splácaš úrok aj podiel istiny, tak dlh (istina pri pôžičke) klesá.

    Odhliadnuc od faktov, pri kvalite pracovníkov na pobočkách sa akýmkoľvek tvrdeniam nečudujem.
    misoft Ja to skôr vidím na nejaký "odrb" zo strany banky.....
    4326 aj mne sa to nezdá - už len z pohľadu istiny - splácali sa aj úroky aj časť istiny. Na začiatku splácania sú vyššie úroky a istina klesá pomaly - a tu je istina v rokoch 2011 a 2012 nižšia ako v roku 2014..... toto sa mi nezdá korektné
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.