Zavrieť

Porady

Aké odvody musím platiť, ak som invalidný dôchodca - 75% a som SZČO? Musím platiť nemocenské aj invalidné p.? Mám, ako ID nad 70% nárok na nemocenské?

Manželka poberá rodičovský príspevok + rod. príd. Máme jednu 2,5 ročnú dcérku.
Ja som invalidný dôchodca-75% a poberám inv.dôchodok-plný 214€. Popri tom mám živnosť, som SZČO, hruby príjem za minulý rok bol viac ako 5000€. Musím ako SZČO platiť odvody na nemocenské aj invalidné poistenie ak som ID nad 70%???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Áno - aj nemocenské aj invalidné poistenie od 1.7.2014.
    Od 1.7.2014 budeš mať nárok aj na nemocenské dávky v prípade PN (lebo už budeš povinne nemoc. a dôchodkovo poistenou osobou)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Miloš17 Po starom, ked som bol uznaný za inv.dochodcu nad 70%, nemal som nárok na "marodku".
    Od 1.7.2014 už budem môcť aj poberať nemocenskú dávku v prípade PN?
    Na Soc.poisťovni mi bolo povedané, že ak by som bol zamestnaný, nemusí zamestnávateľ za mňa platiť odvody, ale keď som SZČO, musím platiť plné odvody do SP.
    Sú ešte nejaké iné zmeny, týkajúce sa inv.dôchodcov od 1.7.???
    Vďaka.
    veronikasad Bol si povinne poistená SZČO aj od 1.7.2013 ? Odkedy ti priznali invaliditu 75 % ?
    Miloš17 nie, od 1.7.2013 som nebol povinne poistený. Invaliditu mi priznali od 13.1.2013.
    Andyke Však už som písala, že nárok na nemoc. dávky budeš mať. Predsa keď platíš do systému, tak je nárok aj na dávky.
    Čo sa týka zamestnania tam je viac kategórií.
    Ako dohodár - by si nemal nárok na nemoc . dávky (lebo tam neplatíš)
    Ako zamestnanec - nemoc. dávky tiež je nárok, lebo platíš do systému.
    Ak si bol dlhodobo evidovaný uchádzač o zamestnanie, a zamestnáš sa týmto spôsobom
    http://blog.etrend.sk/mihalblog/zame...istenie-2.html
    tak tiež nie je nárok na nemoc. dávky, lebo neplatíš ani Ty ani zamestnávateľ.
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    http://www.socpoist.sk/2143-menu/55442s
    http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...ra-2014/55433s
    https://www.vszp.sk/platitelia/plate...y-poistne.html
    Vezmi Potvrdenie o podaní daňového priznania a zájdi do Soc.poisťovne a do zdravotnej poisťovne.Oni ti to vypočítajú,nemajú s tým problém,poradia.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Budeš mať nárok na nemocenské dávky v prípade PN, ale musíš odpracovať resp. platiť 270 dní a až potom vzniká nárok na platenú PN, alebo sa mýlim ?
    Musíš platiť všetky odvody na SP, nebudeš musieť platiť akurát na zdravotnej Ti to výjde menej ako bežnému SZČO
    to čo som napísala na aj moju radost neplatí más narok na PN ako ma dievčence opravili. Dakujem uz tukam len cez tablet lebo ostatni v susednej izbe spia.
    Naposledy upravil Anik : 22.06.14 at 20:27
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R pri povinnom poistení takáto podmienka - 270 dní - nie je ..
    Peggynka Do zdravotnej poisťovne platí polovicu-7%.
    veronikasad Do ZP nemusí platiť z minima, v I. roku podnikania si môže určiť vymeriavací základ nula. Ale to asi ivláda, pýtal sa len na soc.poistenie.
    Peggynka Nie som si istá,že ovláda;tak pridám radu...Lepšie je do zdravotnej poisťovne v prvom roku neplatiť (peniaze si odlož),lebo pri preplatku automaticky sťahujú daň z príjmov.Radšej si potom zaplať nedoplatok.
      zbaliť

    Aké odvody musím platiť, ak som invalidný dôchodca - 75% a som SZČO? Musím platiť nemocenské aj invalidné p.? Mám, ako ID nad 70% nárok na nemocenské?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.