Zavrieť

Porady

Plna moc na predaj pozemku bez mena kupujuceho je platna?

Vystavila som plnu moc pred notarom, bez casoveho obmedzenia, a s jeho suhlasom, pre mojho brata a spnomocnila ho k predaju mojho pozemku, splnomocnila som ho ku vsetkym ukonom, t.j. konaniu pred notarom, katastri, prijimaniu doporucenych zasielok, atd.

Je tato plna moc platna ked nie je uvedene meno kupujuceho (v tom case som ho nevedela)? Existuje pravna uprava pre plnu moc, ak ano, prosim ju uvedte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Notár by mal vedieť splnomocnenie napísať správne. Kataster však vyžaduje splnomocnenie na predaj konkrétnej nehnuteľnosti osobitne. Splnomocnenie musí byť udelené len na tento špecifický úkon predaja nehnuteľnosti a konania o zápise do katastra nehnuteľností, žiadne všeobecné splnomocnenie neakceptujte, pretože takéto splnomocnenie je zároveň podmienkou pre zápis do katastra nehnuteľností.

    Kataster má úradné hodiny, chod sa spýtať a ukáž, aké máš splnomocnenie.

    Pozri tento vzor:
    http://www.pravnik.aaainfo.sk/vzory/splnomocnenie/

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    hlavne na kataster nestaci predlozit plnomocenstvo (§ 30 katastrálneho zákona), ale treba dohodu o splnomocneni, kde musi byt podpisany aj brat...kupujuci v nej nemusi byt http://opozemkoch.sk/vzory/index.php?ic=215

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Kupujúci nemá s plnou mocou v podstate nič.
    Ty si majiteľkou, plnú moc dostal brat a ten koná v Tvojom mene.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------

    Samozrejme, že existuje právna úprava.

    Pojednáva o tom http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    -----------------------------------------------

    Zastúpenie na základe plnomocenstva

    § 31

    (1) Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.

    (2) Pri plnomocenstve udelenom právnickej osobe vzniká právo konať za splnomocniteľa štatutárnemu orgánu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento orgán udelí plnomocenstvo.

    (3) Plnomocenstvo možno udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak v plnomocenstve udelenom niekoľkým splnomocnencom nie je určené inak, musia konať všetci spoločne.

    (4) Ak je potrebné, aby sa právny úkon urobil v písomnej forme, musí sa plnomocenstvo udeliť písomne. Písomne sa musí plnomocenstvo udeliť aj vtedy, ak sa netýka len určitého právneho úkonu.

    § 32

    (1) Ak z právneho úkonu nevyplýva, že niekto koná za niekoho iného, platí, že koná vo vlastnom mene.

    (2) Ak splnomocnenec koná v mene splnomocniteľa v medziach oprávnenia zastupovať, vzniknú tým práva a povinnosti priamo splnomocniteľovi. Pokyny dané splnomocnencovi, ktoré nevyplývajú z plnomocenstva, nemajú vplyv na právne účinky konania, ibaže by boli známe osobám, voči ktorým splnomocnenec konal.

    (3) Ak je splnomocniteľ dobromyseľný alebo ak vedel alebo musel vedieť o určitej okolnosti, prihliada sa na to aj u splnomocnenca, ibaže ide o okolnosti, o ktorých sa splnomocnenec dozvedel pred udelením plnomocenstva. Splnomocniteľ, ktorý nie je dobromyseľný, sa nemôže dovolávať dobromyseľnosti splnomocnenca.

    § 33

    (1) Ak splnomocnenec prekročil svoje oprávnenie vyplývajúce z plnomocenstva, je splnomocniteľ viazaný, len pokiaľ toto prekročenie schválil. Ak však splnomocniteľ neoznámi osobe, s ktorou splnomocnenec konal, svoj nesúhlas bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o prekročení oprávnenia dozvedel, platí, že prekročenie schválil.

    (2) Ak splnomocnenec pri konaní prekročil svoje oprávnenie konať za splnomocniteľa alebo ak niekto koná za iného bez plnomocenstva, je z tohto konania zaviazaný sám, ibaže ten, za koho sa konalo, právny úkon dodatočne bez zbytočného odkladu schváli. Ak splnomocniteľ neschváli prekročenie plnomocenstva alebo konanie bez plnomocenstva, môže osoba, s ktorou sa konalo, od splnomocnenca požadovať buď splnenie záväzku, alebo náhradu škody spôsobenej jeho konaním.

    (3) Ustanovenie odseku 2 neplatí, ak osoba, s ktorou sa konalo, o nedostatku plnomocenstva vedela.

    § 33a

    (1) Splnomocnenec je oprávnený udeliť plnomocenstvo inej osobe, aby namiesto neho konala za splnomocniteľa,

    a) ak je výslovne oprávnený podľa plnomocenstva udeliť plnomocenstvo inej osobe,

    b) ak je splnomocnencom právnická osoba.

    (2) Z právnych úkonov ďalšieho splnomocnenca je zaviazaný priamo splnomocniteľ.

    § 33b

    (1) Plnomocenstvo zanikne

    a) vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,

    b) ak ho splnomocniteľ odvolal,

    c) ak ho vypovedal splnomocnenec,

    d) ak splnomocnenec zomrie.

    (2) Plnomocenstvo zaniká smrťou splnomocniteľa, ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné. Zánikom právnickej osoby, ktorá je splnomocnencom alebo splnomocniteľom, zaniká plnomocenstvo len vtedy, ak jej práva a záväzky neprechádzajú na inú osobu.

    (3) Splnomocniteľ sa nemôže platne vzdať práva plnomocenstvo kedykoľvek odvolať.

    (4) Dokiaľ odvolanie plnomocenstva nie je splnomocnencovi známe, majú jeho právne úkony účinky, ako keby plnomocenstvo ešte trvalo. Na toto ustanovenie sa však nemôže odvolávať ten, kto o odvolaní plnomocenstva vedel alebo musel vedieť.

    (5) Ak splnomocniteľ oznámil inej osobe, že udelil plnomocenstvo splnomocnencovi na určité úkony, môže sa voči nemu dovolávať odvolania plnomocenstva, len ak jej toto odvolanie oznámil pred konaním splnomocnenca, alebo keď táto osoba v čase konania splnomocnenca o tomto odvolaní vedela.

    (6) Ak splnomocniteľ zomrie alebo ak splnomocnenec vypovie plnomocenstvo, je splnomocnenec povinný urobiť ešte všetko, čo neznesie odklad, aby splnomocniteľ alebo jeho právny nástupca neutrpel ujmu na svojich právach. Úkony takto urobené majú rovnaké právne účinky, ako keby zastúpenie ešte trvalo, pokiaľ neodporujú tomu, čo zariadil splnomocniteľ alebo jeho právni nástupcovia.

    Plna moc na predaj pozemku bez mena kupujuceho je platna?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.