Zavrieť

Porady

Všeobecne záväzné nariadenia

Chcem sa spýtať - kto a kedy predkladá VZN na obecnom zastupiteľstve? Kedy je na priestor? Na každom zasadnutí môže hocikto, alebo sú tam nejaké pravidlá? Ďakujem

Ide mi o to chcem, aby sa sprístupnil areál školy deťom aj po vyučovaní a počas víkendov - nakoľko bývam v obci s 300 obyvateľmi veľa aktivít tu pre deti a mládež nie je. V areáli sú preliezky, šmykalky, pieskovisko, ihrisko...atď. Vlastníkom je obec, ale na bránke pred vstupom je nadpis AREÁL zatvorený po vyučovaní. Čiže tento areál nie je využitý. Čiže vaša rada je napísať VZN odniesť kedykoľvek na obecný úrad...a potom nech ho vyvesia a čakať na pripomienky...a potom nato ako rozhodne Obecne zastupiteľstvo a starosta. Rozumiem tomu správne?
Naposledy upravil jozefcentrum : 14.12.14 at 17:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Napísať, spísať môže ktokoľvek. Avšak jeho znenie a platnosť musí schváliť zastupiteľstvo samosprávy. Aby VZN bolo schválené v obci, je potrebný súhlas kvalifikovanej väčšiny poslancov (t.z. 3/5 väčšina). Aj znenie VZN musí byť také, aby bolo jednoznačné.
    jozefcentrum Ide mi o to chcem, aby sa sprístupnil areál školy deťom aj po vyučovaní a počas víkendov - nakoľko bývam v obci s 300 obyvateľmi veľa aktivít tu pre deti a mládež nie je. V areáli sú preliezky, šmykalky, pieskovisko, ihrisko...atď. Vlastníkom je obec, ale na bránke pred vstupom je nadpis AREÁL zatvorený po vyučovaní. Čiže tento areál nie je využitý. Čiže vaša rada je napísať VZN odniesť kedykoľvek na obecný úrad...a potom nech ho vyvesia a čakať na pripomienky...a potom nato ako rozhodne Obecne zastupiteľstvo a starosta. Rozumiem tomu správne?
    misoft A) Napísať návrh, predložiť zastupiteľstvu. To je prvé - základ, čo by malo VZN obsahovať. A potom záleží, či to schvália.
    B) Napísať text, ako by malo VZN vyzerať a obsahovať a predložiť/ dať poslancom, aby to zaradili do pripomienkovania a schvaľovania.

    Ale po pravde myslené..... táto požiadavka - sprístupnenie areálu školy na VZN nevyzerá. Skôr podať na zastupiteľstvo žiadosť o riešenie prístupu k predmetom aktivity detí. A najlepšie by to bol, ak by bola verejná schôdza zastupiteľstva spojená s diskusiou a podávaním podnetov a návrhov od občanov.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Predkladá zvolávateľ zastupiteľstva, obvykle starosta. Keďže návrh VZN musí byť vopred zverejnený na pripomienkovanie, spravidla ho nie je možné zaradiť do programu ako blesk z jasného neba priamo na rokovaní.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    369/1990 Zb.Zákon Slovenskej národnej rady o obecnom zriadení

    § 6
    Všeobecne záväzné nariadenia obce

    (1) Obec môže vo veciach územnej samosprávy vydávať nariadenia; nariadenie nesmie byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.

    (2) Vo veciach, v ktorých obec plní úlohy štátnej správy, môže vydávať nariadenie len na základe splnomocnenia zákonom a v jeho medziach. Také nariadenie nesmie byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, so zákonmi, s nariadeniami vlády, so všeobecne záväznými predpismi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy.

    (3) Návrh nariadenia, o ktorom má rokovať obecné zastupiteľstvo, zverejní obec jeho vyvesením na úradnej tabuli v obci najmenej 15 dní pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia. Návrh nariadenia sa zverejní aj na internetovej adrese obce v tej istej lehote, ak ju má obec zriadenú, alebo iným spôsobom v obci obvyklým.

    (4) Dňom vyvesenia návrhu nariadenia začína plynúť najmenej desaťdňová lehota, počas ktorej môžu fyzické osoby a právnické osoby uplatniť pripomienku k návrhu nariadenia v písomnej forme, elektronicky alebo ústne do zápisnice na obecnom úrade. Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá. Na ostatné podnety nemusí navrhovateľ nariadenia prihliadať, a to najmä vtedy, ak nie sú zdôvodnené.

    (5) V prípade živelnej pohromy, všeobecného ohrozenia, odstraňovania následkov živelnej pohromy, ak právny predpis, na základe ktorého sa nariadenie prijíma, nebol včas zverejnený v Zbierke zákonov alebo ak je potrebné zabrániť škodám na majetku, postup podľa odsekov 3 a 4 sa nepoužije.

    (6) Vyhodnotenie pripomienok uskutoční navrhovateľ nariadenia s príslušnou komisiou, ak je zriadená. Vyhodnotenie obsahuje stručný obsah pripomienky, údaje o tom, kto predložil pripomienku, ktorým pripomienkam sa vyhovelo alebo nevyhovelo a z akých dôvodov.

    (7) Vyhodnotenie pripomienok sa musí predložiť poslancom v písomnej forme najneskôr tri dni pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia.

    (8) Nariadenie sa musí vyhlásiť. Vyhlásenie sa vykoná vyvesením nariadenia na úradnej tabuli v obci najmenej na 15 dní; účinnosť nadobúda pätnástym dňom od vyvesenia, ak v ňom nie je ustanovený neskorší začiatok účinnosti. V prípade živelnej pohromy alebo všeobecného ohrozenia, ak je to potrebné na odstraňovanie následkov živelnej pohromy alebo na zabránenie škodám na majetku, možno určiť skorší začiatok účinnosti nariadenia.

    (9) Vyvesenie nariadenia na úradnej tabuli v obci je podmienkou jeho platnosti; okrem toho sa nariadenie zverejní aj spôsobom v obci obvyklým.

    (10) Nariadenia musia byť každému prístupné na obecnom úrade obce, ktorá ich vydala.

    Všeobecne záväzné nariadenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.