Zavrieť

Porady

Zmluva o spolupraci, nahrada skody, zmluvna pokuta

Ahojte,

posobim ako SZCO a dodavam sluzby (vysledkom mojej prace moze a nemusi byt dielo podla autorskeho zakona). Odberatel ma tlaci do podpisania zmluvy, mal by som niekolko otazok ohladom obchodneho prava. Zmluva sa v zjednodusene sklada z troch casti autorsky zakon, doverne informacie a zodpovednosti.

1. za poskytnutie dovernych informacii mam zmluvnu pokutu (cca 12000 eur za kazde porusenie + nahrada skody) - ako sa taketo nieco dokazuje (staci ako dokaz napr. svedok?), ako to prebieha? Podla zmluvy je pokuta splatna do 5 dni. Takze ak si zmluvna strana povie, ze som nieco porusil, posle mi vyzvu na pokutu a ako sa da branit?

2. Ako sa dokazuju skody, ktore mohli vzniknut mojou cinnostou? Pracujeme na spolocnom produkte s inymi dodavatelmi, ako sa dokaze, kto je za co zodpovedny? Hypoteticky - zruti sa dom, zodpovedny je projektant za zly navrh, alebo ten co kladol tehly a kladol ich zle, alebo ten co vyrobil nekvalitnu maltu, pripadne kto?

3. Je skodou aj skoda, ktora znikla objednavatelovi pri nedodani diela na cas? Hypoteticky: vyrabam naradie, objedna si ho u mna objednavatel, ja mu objednavku neodoslem na cas podla dohody a on tym padom to nemoze pouzit pri nejakej jeho zakazke a vznikne mu usly zisk - som za toto zodpovedny?

4. Usly - predstavme si situaciu ako v 3. ale s tym, ze dodam naradie na cas. To sa ale zakaznikovi pri praci pokazi - som zodpovedny len za to, aby som naradie, ktore som dodal opravil, alebo si objednavatel moze narokovat usly zisk o ktory prisiel ked s pokazenym naradim nemohol pracovat?

5. Zmluvne pokuty objednavatela. Ak je moj objednavatel zaroven dodavatelom niekoho ineho a kvoli mojej cinnosti nemohol dodat svojmu objednavatelovi dielo. Moze si u mna narokovat zmluvnu pokutu, ktoru mal dohodnutu so svojim objednavatelom ako skodu?
Naposledy upravil matkod7 : 07.04.15 at 23:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zmluva o spolupraci, nahrada skody, zmluvna pokuta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.