Zavrieť

Porady

Aké doklady?

Ahojte poraďáci,

chcela by som sa spýtať, čo všetko potrebuje zamestnávateľ, keď prijíma nového zamestnanca do PP?
Občiansky preukaz, kartička poistenca, číslo účtu... toto mi je jasné, je to potebné k uzavretiu pracovnej zmluvy. Ale aké potvrdenia potrebuje z predchádzajúceho zamestnania? Je to zápočtový list a ďalej? A čo v príp., že zamestnanec bol nezamestnaný alebo na materskej (príp. rodičovskej) dovolenke? Na čo všetko netreba zabudnúť?
Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    maryann
    Ahojte poraďáci,

    chcela by som sa spýtať, čo všetko potrebuje zamestnávateľ, keď prijíma nového zamestnanca do PP?
    Občiansky preukaz, kartička poistenca, číslo účtu... toto mi je jasné, je to potebné k uzavretiu pracovnej zmluvy. Ale aké potvrdenia potrebuje z predchádzajúceho zamestnania? Je to zápočtový list a ďalej? A čo v príp., že zamestnanec bol nezamestnaný alebo na materskej (príp. rodičovskej) dovolenke? Na čo všetko netreba zabudnúť?
    Ď.
    U nás keď prijmame zamestnanca tak mu dám vypísať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO a k tomu osobný dotazník kde mi napíšu aj číslo účtu a zdravotnú poisťovňu. Kartičku poistenca ani nič také nevyžadujeme,len zápočtový list a prípadne potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa.
    Nič iné špeciálne ma nenapadá

    maryann je offline (nepripojený) maryann

    maryann
    A čo v prípade, ak zamestnanec nebol predtým zamestnaný a bol vedený na úrade práce? Ten tiež vydáva nejaké potvrdenie?
    A ak by to bola žena, ktorá bola na rodičovskej dovolenke, vtedy vydáva potvrdenie sociálna poisťovňa?

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    maryann
    A čo v prípade, ak zamestnanec nebol predtým zamestnaný a bol vedený na úrade práce? Ten tiež vydáva nejaké potvrdenie?
    A ak by to bola žena, ktorá bola na rodičovskej dovolenke, vtedy vydáva potvrdenie sociálna poisťovňa?
    úrad práce vydáva potvrdenie odkedy dokedy bol človek evidovaný. To potom zahrnieš do zápočtu keď to tam nebude. A predpokladám,že keď je žena na rodičovskej tak je u nejakého zamestnávateľa takže ten by jej to mal dať to obdobie do zápočtu.
    A pokiaľ by žena na rodičovskej bola SZČO tak sociálna poisťovňa vydá potvrdenie.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    katkaj
    U nás keď prijmame zamestnanca tak mu dám vypísať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO a k tomu osobný dotazník kde mi napíšu aj číslo účtu a zdravotnú poisťovňu. Kartičku poistenca ani nič také nevyžadujeme,len zápočtový list a prípadne potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa.
    Nič iné špeciálne ma nenapadá
    Potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa vy ako nový zamestnávateľ nepotrebujete. Podľa mňa je to "intímny" doklad zamestnanca. Ak Vás bude po skončení zdaňovacieho obdobia žiadať o ročné zúčtovanie dane, tak Vám toto potvrdenie predloží ako prílohu žiadosti.
    Osobne nie som za vypĺňanie osobných dotazníkov. Ak narazíte na sčítaného zamestnanca, môžete sa s ním dostať do sporu kvôli § 13 Zákonníka práce - Zákaz diskriminácie. Keď nejaký osobný dotazník, tak v takej podobe, aby nevznikol dôvod na zamestnancovu sťažnosť.
    Ešte drobné upozornenie - pozor na ochranu osobných údajov .

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    katkaj
    U nás keď prijmame zamestnanca tak mu dám vypísať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO a k tomu osobný dotazník kde mi napíšu aj číslo účtu a zdravotnú poisťovňu. Kartičku poistenca ani nič také nevyžadujeme,len zápočtový list a prípadne potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa.
    Nič iné špeciálne ma nenapadá
    Mňa ešte napadá nasledovné:
    - potvrdenie o vzdelaní - maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom
    - napr. pre profesiu kuriča - kuričský preukaz, pre profesiu vodiča - vodičský preukaz, ....
    - pre profesie vyžadujúce si bezúhonnosť - odpis (výpis) z registra trestov
    - pre určité profesie potvrdenie od lekára o spôsobilosti vykonávať určitú profesiu
    - súhlas so spracúvaním osobných údajov
    (Ak ma ešte niečo napadne, doplním.)

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Johanka
    Potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa vy ako nový zamestnávateľ nepotrebujete. Podľa mňa je to "intímny" doklad zamestnanca. Ak Vás bude po skončení zdaňovacieho obdobia žiadať o ročné zúčtovanie dane, tak Vám toto potvrdenie predloží ako prílohu žiadosti.
    Osobne nie som za vypĺňanie osobných dotazníkov. Ak narazíte na sčítaného zamestnanca, môžete sa s ním dostať do sporu kvôli § 13 Zákonníka práce - Zákaz diskriminácie. Keď nejaký osobný dotazník, tak v takej podobe, aby nevznikol dôvod na zamestnancovu sťažnosť.
    Ešte drobné upozornenie - pozor na ochranu osobných údajov .
    Potvrdenie o príjme ja nutne nevyžadujem ale ľudia majú veľakrát automaticky vo zvyku ich nosiť. Súhlasím,že je to dosť "chulostivý" doklad.
    A samozrejme,že osobný dotazník je individuálnou záležitosťou každého zamestnávateľa,dá sa upraviť pre potreby každého

    A s tou ochranou osobných údajov plne súhlasím aj keď mám veľakrát pocit že ju dodržiavame len my mzdári,účtovníci a ekonómovia

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Johanka
    Potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa vy ako nový zamestnávateľ nepotrebujete. Podľa mňa je to "intímny" doklad zamestnanca. Ak Vás bude po skončení zdaňovacieho obdobia žiadať o ročné zúčtovanie dane, tak Vám toto potvrdenie predloží ako prílohu žiadosti.
    Osobne nie som za vypĺňanie osobných dotazníkov. Ak narazíte na sčítaného zamestnanca, môžete sa s ním dostať do sporu kvôli § 13 Zákonníka práce - Zákaz diskriminácie. Keď nejaký osobný dotazník, tak v takej podobe, aby nevznikol dôvod na zamestnancovu sťažnosť.
    Ešte drobné upozornenie - pozor na ochranu osobných údajov .
    Používam osobné dotazníky, ktoré bežne dostať v ŠET, tak rozmýšľam čo také by sa tam dalo považovať za diskrimináciu. Prípadne Johanka vieš mi prilepiť nejaký vzor " nediskriminačného " dotazníka? Vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.