Zavrieť

Porady

Ako budeme dediť s.r.o.

Manžel bol spoločníkom a.s.,pred sobášom, odkúpil všetky akcie a založil s.r.o. 5 rokov po sobáši za spoločné peniaze, bol jediným spoločníkom. S.r.o. má rovnaké IČO ako mala a.s. Teraz manžel zomrel a dediť bude - manželka a 2 synovia z 1. manželstva.
3 komentárov     zbaliť
ivka70 Keby si to vsetko nedala do jednej vety, mozno by bolo aj nam jasne, co sa kedy udialo.
Kabaka123 trochu som sa stratila...
selz Chcela som to čo najstručnejšie ,ale chápem to asi iba ja.
Takže podrobnejšie.
R. 1992 založenie a .s . - manžel (ešte nie manžel) jedným z hlavných akcionárov
R. 2000 - sobáš
R. 2006 - manžel odkúpil akcie a.s. a s.r.o. sa stala
právnym nástupcom a.s., kde boj jediným spoločníkom.
R. 2015 - manžel zomrel
Dedíme ja, čiže manželka a 2 synovia. Chcela som vedieť , či sa pre dedičské konanie berie rok 1992 alebo rok 2006 kedy manžel, ked ZI tvorené peňažným vkladom spoločníka.
Ďakujem veľmi pekne aj na upozornenie o nezrozumiteľnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dosť zložité. Ak ste z BSM odkúpili časť akcií, tie by mali patriť do BSM a zvyšok zostať v manželovom výhradnom vlastníctve. SRO je nová spoločnosť, podiel je len jeden, ale z hľadiska BSM ste boli jeho spoluvlastníkmi, otázkou sú veľkosti majetkových dielov.

    Či už by sa to bralo tak, že manžel vložil svoje vlastníctvo do BSM, alebo že ste vložili majetok z BSM do jeho výlučného vlastníctva, dediť by sa malo rovnako:
    dedí sa jeho výlučné vlastníctvo a 1/2 z majetku v BSM (druhá polovica je tvoja). Dedíte rovným dielom, teda každý 1/3.

    Samozrejme, komu ostane sro - druhých vyplatí, alebo zostanete spoluvlastníkmi toho jedného podielu ako práva v sro. Zmeniť sa to dá rozhodnutím VZ - napr. na tri podiely.
    Naposledy upravil Mária27 : 30.08.15 at 11:42

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    avalik, Ing. Ľubomír Janoška, terezamaria, korela
    4

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Situacia moze byt aj ina, nemusi tam zakonite byt BSM. Ak by totiz a.s. vznikla pred manzelstvom a doslo by len k zmene pravnej formy z a.s. na s.r.o., tak je situacia ina a obchodny podiel nie je predmetom BSM. Zadavatelka nedefinovala pojmy uplne presne, tak by som si to este preveril, ci ide naozaj o pravne nastupnictvo zlucenim. Ak totiz s.r.o. ma rovnake ICO ako malo a.s., tak sa nejdnalo o likvidaciu as pravnym nastupcom (zlucenie), ale o zmenu pravnej formy. Aj ked obchodny podiel vznikol v case manzelstva, predstavuje imanie, ktore bolo vytvorene este pred manzelstvom.
    V kazdom pripade ale dedia dedici rovnakym dielom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška "Aj ked obchodny podiel vznikol v case manzelstva, predstavuje imanie, ktore bolo vytvorene este pred manzelstvom."
    Ja tomu rozumiem tak, že táto časť imania bola vyplatená z BSM, aj keď bola vytvorená pred sobášom.
    Mária27 Súd určí správcu a dá urobiť rozbor právneho nástupníctva. Ak by išlo o len jeho spoločnosť, potom z BSM vložili peniaze do jeho ostaného majetku a podľa § 150 obč.z. sa to nahrádza. Píšem o dvoch možnostiach. Časť vložená z BSM sa delí a do dedičstva ide len 1/2.
    Consultix Som toho nazoru, ze ak s.r.o. vznikla zmenou pravnej formy z a.s., ktora vznikla pred manzelstvom, tak nedoslo vobec k vyplateniu a nie je predmetom BSM.
      zbaliť

    Ako budeme dediť s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.