Zavrieť

Porady

Lekárske prehliadky vodiča skupiny B nad 65 rokov

Zákon o cestnej premávke Zákon č. 8/2009, par. 87 bod 4 predpisuje lekárske prehliadky vodičov neprofesionálov takto:
„(4) Ostatní vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu Slovenskej republiky a ktorí dovŕšili vek 65 rokov, sú povinní podrobiť sa pravidelným lekárskym prehliadkam každých päť rokov.“
Otázka:
Môžem sa podrobiť lekárskej prehliadke aj v kratších intervaloch ako je 5 rokov?
Napríklad po 3 rokoch, keď by som mohol lekársku prehliadku súvisiacu s vodičským preukazom spojiť s preventívnou lekárskou prehliadkou.

Ďakujem za odpoveď

Zd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    so skúsenosti u nás.
    Ak osoba chodí pravidelne k lekárovi - má absolvované pravidelné preventívne prehliadky - tak lekár potvrdí aj bez nejakých extra prehliadok. (samozrejme, ak tam nie sú vážne obmedzenia). A neviem si rýchlo spomenúť, či vôbec za to niečo pýtal (ak aj áno - bola to malá suma) . - ale to už každý lekár má svoj cenník.
    V prípade, že nemá preventívky - tam už treba vyšetrenia - neviem, čo to môže stáť.
    Doplním:
    Na Doklade o zdravotnej spôsobilosti vodiča je uvedený dátum narodenia vodiča, či je spôsobilý, alebo nie. tiež môže tam byť návrh na obmedzenie. A dátum, kedy bolo vydaný a štempeľ. Nič viac.
    Ak teda zákon hovorí, že ďaľšiu prehliadku musí vodič absolvovať pred dovŕšením 70tky - tak tento doklad platí dovtedy. ak by jazdil aj po70tke bez nového dokladu .... tak by to už asi nebolo s kostolným poriadkom.
    Naposledy upravil Katy a R : 15.10.15 at 15:26

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Rozlišuj vek vodiča a platnosť lekárskej prehliadky:
    § 31, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
    (4) Platnosť dokladu o zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 1 písm. c) je päť rokov od dátumu vyhotovenia;

    To znamená,že ak absolvuješ prehliadku skôr,ako vyžaduje zákon s prihliadnutím na tvoj vek,tak doklad o zdravotnej spôsobilosti je PLATNÝ 5 rokov od tohto dátumu,bez ohľadu na to,koľko máš rokov.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Kľudne aj každý rok...s náležitým papierom, pečiatkou.

    Horšie by to bolo, ak by ten termín (5 rokov) bol prešvihnutý o 1 deň, mesiac, rok...jeden iniciatívny dopravák a VP je raz dva v čistiarni.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zdeno13 Ďakujem za odpoveď.

    Mám ešte dve otázky na spresnenie:

    a) Ak napríklad dnes mám 64 rokov a absolvujem lekársku prehliadku, ďalšiu lekársku prehliadku som povinný absolvovať v malom predstihu pred 15.10.2019, t.j. za 5 rokov.

    V roku 2017, napríklad 10.10.2017, realizujem preventívnu lekársku prehliadku. Túto využijem k tomu, že mi lekár uskutoční aj lekársku prehliadku podľa zákona o cestnej premávke. Lekár o tom vystaví potvrdenie.

    Otázka znie, či bude táto prehliadka platiť do 10.10.2022, alebo platí pôvodný termín 15.10.2019?

    b) Vami spomínaný „náležitý papier“ má predpísanú formu. Pred niekoľkými rokmi v tom mali lekári nejasnosť.

    Príjemný deň.

    Zdeno
    buchač Smerodatný je dátum prehliadky.

    Logicky vyplýva, že ak je vykonaná prehliadka k určitému dátumu (termíny prehliadok dajme bokom), tak jednoznačne platí predsa tá 5 ročná lehota.

    Čiže ak bude prehliadky vykonaná v roku 2017, tak najbližšia (najneskôr) je povinnosť dostaviť sa na ďaľšiu do 5 rokov - 2022.
    Zdeno13 Ďakujem.

    Čítam ešte ďalšie názory.

    Zd
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    dovŕčili 65, každých 5 rokov - v predstihu pred 2, najneskôr 1 mesiac pred dovršením 65, a potom každých 5 rokov vždy pred dosiahnutím,
    - "Ak napríklad dnes mám 64 rokov a absolvujem lekársku prehliadku, ďalšiu lekársku prehliadku som povinný absolvovať" pred dovršením 65 rokov a potom každých 5 rokov
    - "V roku 2017, napríklad 10.10.2017, realizujem preventívnu lekársku prehliadku. Túto využijem k tomu, že mi lekár uskutoční aj lekársku prehliadku podľa zákona o cestnej premávke. Lekár o tom vystaví potvrdenie.
    Otázka znie, či bude táto prehliadka platiť do 10.10.2022, alebo platí pôvodný termín 15.10.2019?" - povinný absolvovať" pred dovršením 65 rokov a potom každých 5 rokov
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R však ak máš "bumažku" s platnosťou 5 rokov - tak platí 5 rokov. samozrejme, ak by náhodou sa niečo vážne nestalo, žeby to malo vplyv na spôsobilosť vedenia MV .
    viktorviktor platí do 65 rokov a potom vždy 5 rokov, ak zastihol zákon v 66 a platnosť VP do dovršenia napr. 71 tak v 70 lekárska, vždy 65,70,75... 155
    Katy a R doplnila som - mi hneď nenapadlo, žeby si niekto vybavoval po funuse - inak ako pred 65kou - napr až keď má 66 rokov
    Zdeno13 Upresňujem situáciu:

    Predpokladajme, že:

    a) 15.10.2013 som mal 75 rokov a k tomuto dátumu som mal realizovanú pravidelnú 5 ročnú lekársku prehliadku. Lekárska prehliadka by mala platiť do 15.10.2018, t.j. 5 rokov.
    b) 20.10.2015 idem na preventívnu prehliadku, ktorú chcem využiť na novú lekársku prehliadku pre potrebu vodičského oprávnenia.

    Otázka: Bude nová lekárska prehliadka platiť do 20.10.2020, alebo zostáva v platnosti 5 ročný cyklus prehliadok t.j. bude platiť termín podľa bodu a) t.j. 15.10.2018?

    Ďakujem za odpoveď.

    Zd
      zbaliť
    buchač Stiahni si
    https://www.google.sk/search?q=potvr...63.kuSQ6qm-PTU

    Myslím si, že ale aj doktor by mal mať náležité tlačivko.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Môže dať niekto kvalifikovanú odpoveď na danú tému - ako je to od 1.1.2023 aj v súvislosti s výmenou VP preukazov vydaných od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004? V tlači, na webe, u lekára nachádzam rozdielne výklady

    Lekárske prehliadky vodiča skupiny B nad 65 rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.