Zavrieť

Porady

Čo všetko je potrebné predložiť súdu vo veci žaloby?

Bola na mňa podaná žaloba vo veci zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam. Prišiel mi list zo súdu, v ktorom sa píše, že mám uviesť rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu, pripojiť listiny a označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Chcem sa opýtať čo všetko je potrebné predložiť súdu. Je potrebné aj navrhnúť svedkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najprv si uvedom, či chceš zostať naďalej spoluvlastníkom tých nehnuteľností, alebo súhlasíš so zrušením a vyporiadaním. Obhajovať treba svoje záujmy.
    Súd nevyhovie žalobe a nezruší spoluvlastníctvo len v prípadoch hodných osobitného zreteľa. Napr. ak je spoluvlastník starý človek a ťažko by si zvykol bývať inde, má k nehnuteľnosti mimoriadny vzťah a nemá na vyporiadanie, ... Čiže ten zreteľ treba odôvodniť.

    Druhá vec, čo sa pri takejto žalobe rieši, je ako vyporiadať spoluvlastníctvo. Žalobca podal nejaký návrh, ty s tým môžeš alebo nemusíš súhlasiť. Súd vaše návrhy nemusí brať do úvahy, pri nedohode má stanovené zákonné poradie (§ 142 občianskeho zákonníka:
    1. reálne rozdelenie veci podľa výšky podielov (ak je reálne rozdelenie možné)
    2. prikázanie veci jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primenarú náhradu (vyplatia ostatných)
    3. predaj veci a rozdelenie výťažku podľa výšky podielov.

    Tak si rozmysli čo chceš a obhajuj svoj návrh. Súd prihliadne napr. na to, že si väčšinový spoluvlastník, že si nehnuteľnosť doteraz užíval, staral sa o ňu, zhodnocoval ju a pod. Naopak, ak sa chceš nehnuteľnosti zbaviť, navrhni vyplatenie druhými alebo predaj a odôvodni si to.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vždy závisí od merita sporu. Vo Vašom prípade ide o to, že iný spoluvlastník chce pravdepodobne dosiahnuť, aby sa stal výlučným vlastníkom veci resp. aby vec bola predaná a výťažok rozdelený. Vyjadríte sa teda k žalobnému návrhu, či súhlasíte resp. nesúhlasíte, a to aj s odôvodnením. V tomto prípade svedkovia potrební zrejme nebudú.

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    nie som síce právnik a možno moja odpoveď nebude dokonalá, ale pokúsim sa vyjadriť svoj názor. Ja na tvojom mieste by som doložil všetky dokumenty, ktoré mám, do podrobna by som rozpísal predmetnú vec a "navrhol" by som svedkov (mám na mysli to, že napríklad Janko Hraško bol pri tom, počul, o čom sa hovorilo, prípadne niečo podpísal, vie potvrdiť moje (vyvrátiť jeho/jej) tvrdenie/tvrdenia a pod. Tiež by som opísal, ako danú vec vidím ja, či ide o nejakú pomstu, strpčovanie života, prípadne niečo podobné. Toť vsio. Dúfam, že sa tu po mne nezačnú voziť ostatní. :-P

    Čo všetko je potrebné predložiť súdu vo veci žaloby?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.