Zavrieť

Porady

Nároky na zdedený pozemok

Dobrý deň, prosím o pomoc! Zdedila po svojom otcovi pozemky (trvalé trávnaté pozemky). Moja sestra sa pri dedičskom konaní vzdala svojej čiastky.
Môj otec nadobudol pozemok tak, že jeho súrodenci a on sa dohodli, keď mali dediť pozemky, že ich napíšu iba na môjho otca. Ten zomrel a tak som ich zdedila ja. Môžu si teraz otcovi súrodenci tieto pozemky nejakým spôsobom nárokovať?
Budem rada za odpoveď, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie, nemôžu. Ich nároky sa mali riešiť na dedičskom konaní, kedy tvoj otec zdedil tie pozemky. Mali sa napr. dohodnúť, že ich vyplatí do XX dní sumou YYY. Podľa dedičského konania pripadli pozemky tvojmu otcovi a len on bol majiteľom.
    mravec19 Ďakujem, oni sa vlastne dohodli tak, že pozemky sa napíšu na otca a keď príde dobrý kupca pozemky predajú a peniaze si rozdelia
    arizona Ked mali taku dohodu a vies o tom, bolo by spravne ustnu dohodu dodrzat

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    To zavisi od toho, ake velke su pozemky a ci bolo mozne ich delit na mensie.
    Lebo ak nebolo mozne delit pri dedicstve pozemky a dedici (otec a jeho surodenci) sa dohodli, ze otec ich zdedi a vysporiada sa so surodencami, tak to vysporiadanie prechadza aj na teba ako jeho dedica.
    Treba sa pozriet na dedicske konanie, v ktorom otec zdedil pozemky, ako je tam to vysporiadanie popisane.
    http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...vnate-porasty/
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mravec19 Ďakujem za odpoveď. Prechádza to na mna aj v prípade že sa otcovi súrodenci iba ústne dohodli? Sú to 2 poozemky vedla seba a podľa mna by sa dali deliť ak by velmi chceli. Viem že keď som pozemky dedila ja notárka povadala že by ich rozdelila ak by moja sestra chcela dediť ale že lepšie je ich nechať spolu. Ona sa vzdala no otcovi súrodenci na mna po niekolkých rokoch tlačia. Ako sa dostanem k domu dedičskému konaniu ked otec dedil?
    mravec19 pozemky majú okolo 40 árov
    ivka70 Ci sa daju delit, to sa podla ich velkosti docitas v prilozenom linku.
    Ak su 2, mozno to myslela notarka tak ,ze jeden tebe, druhy sestre, ale samotne by delit nemohla.
    To si prestuduj.

    Bud otec ma niekde odlozene to dedicske, alebo sa da vyziadat na okresnom sude v okrese, kde otcov porucitel zomrel.
    Ustnu dohodu otcovi surodenci nepreukazu, ine su ale vztahy v rodine, ktore sa aj dodrziavanim takychto dohod udrziavaju.
    Otcov prislub by si splnit mala, cize ak pozemky predas, mala by si po odcitani nakladov na ne, vyplatit jeho surodencov. Je to skor moralna povinnost ako ze bude niekde napisana a vymahatelna.
    Oliwa Ak tú zápisnicu nevieš nájsť v otcových dokumentoch, určite Ti ju hociktorý z jeho súrodencov rád poskytne... A ušetríš si cestu do súdneho archívu. Ale asi tam nebude napísané to, čo hľadáš, keďže išlo o ústnu dohodu...
    mravec19 Ďakujem za odpoveď. Link som si zatiaľ zbežne pozrela (je výborný). ešte jedna otázka. Keby som pozemky niekomu predala dajme tomu za symbolicku cenu, nie trhovú, vyplatím otcových súrodencov z tej sumy? ďiky
    ivka70 Ak ich chces takto odrbat, nemusis ich vyplacat vobec.
    Oliwa "Ďakujem, oni sa vlastne dohodli tak, že pozemky sa napíšu na otca a keď príde dobrý kupca pozemky predajú a peniaze si rozdelia."
    Toto si napísala o pár riadkov vyššie.
    V Tvojom ponímaní dobrý kupec = symbolická cena?
    Uvedomuješ si vôbec, že si prišla si k 40 árom pôdy ako slepé kura k zrnu? Vyzerá to, že špekuluješ, ako to spraviť tak, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá...
    Splniť otcovu "vôľu" a "vyplatiť" príbuzných... v oboch prípadoch symbolicky...
    mravec19 To ma iba napadlo ako príklad
    ivka70 Ako priklad, ty sa chces tych pozemkov zbavit? za symbolicku cenu? Tak to ich radsej daruj otcovym surodencom.
    arizona ivka70 ...100 bodova odpoved!
    terezamaria u TTP 40 árov nič neznamená, to nie je ako u ornej pôdy, že tam je to dosť veľa. Nikdy nedovolia drobiť TTP pod 20 árov. Takže Ivka dala vynikajúcu odpoveď, máš to niekomu predať za babku, to môžeš aj darovať otcovým súrodencom.
    Oliwa Netušíme, v akom katastri tie pozemky ležia... Takže nemôžeme vylúčiť v budúcnosti ani zmenu klasifikácie... ak by sa raz z TTP mohli stať stavebné pozemky, tak symbolicky-nesymbolicky, z hrušky dole...
    mravec19 Ďakujem za všetky reakcie. Oni sa dožadujú rozdelenia. Musím im vysvetliť zákon dúfam že pochopia. Nechcem nikomu ublížiť. ak nerozdelím otcova mama ma vydedí. ................
    Oliwa Otcova mama Ťa vidí či vydedí?
    ivka70 Mas este moznost dat tie pozemky ocenit znalcovi. Od ceny si odratat naklady na znalecky posudok a ten zvysok rozdelit na x casti (podla poctu surodencov s otcom) a otcovu cast si "nechat" a zvysok jeho surodencom vyplatit.
    Ked im vysvetlis ,ze delit sa to neda a ze takto ich vlastne z aktualnej hodnoty vyplatis, snad pochopia.
    Navrhni im to, nech ti to odsuhlasia skor, nez zacnes nieco v tom zmysle podnikat.
    mravec19 Ďakujem, toto je fajn riešenie
    branislavp mravec19, konaj čestne, nerob iným to, čo by sa Tebe nepáčilo. Rešpektuj otcových súrodencov., určite ich mal rád.
      zbaliť

    Nároky na zdedený pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.