Zavrieť

Porady

Majetok nadobudnuty pred manzelstvom

Dobry den, chcem sa spytat ako je to s majetkom nadobudnutym pred manzelstvom. Sme spolu 10rokov, z toho iba rok manzelia. Pred osmymi rokmi manzel zdedil dom, ktory sme za spolocne peniaze zrekonstruovali bez hypoteky. Bol skolaudovany pred manzelstvom a oficialne nikde nefigurujem ako spoluvlastnik. Mata ma predstava, co sa stane v pripade rozvodu. Budem musiet nahanat svedkov, faktury, vypisy z uctu? Alebo mam z bezpecnostnych dovodov trvat o zapise spoluvlastnictva? Aky je na to postup? Vdaka za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Budem musiet nahanat svedkov, faktury, vypisy z uctu?
    ÁNO - budeš to musieť nejako dokázať.

    Alebo mam z bezpecnostnych dovodov trvat o zapise spoluvlastnictva?
    Ty môžeš trvať na čom len chceš. Ak partner -manžel bude proti, tak proste smola.
    Postup je vo vzájomnej dôvere, tolerancii, akceptácii, atď jeden druhého.
    Ivana731 Takze dost zle, pretoze ked sa dvaja rozvadzaju, tak nik nie je tolerantny Prave preto by som to v casoch mieru chcela vyriesit, pretoze ak sa nahodou v zivote nieco pokasle, tak ostanem pod mostom... a to by som nerada
    Mária27 Nejde o vloženú sumu, ale ako je dom zhodnotený.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Osobne si myslím, že by si sa mala s manželom dohodnúť, aby ti daroval časť domu (podľa toho, akú hodnotu si investovala). Bola by si vlastníčkou, dajme tomu 1/10 domu. Darovacou zmluvou a zavkladovaním by sa to dala vyriešiť k spokojnosti obidvoch, samozrejme za predpokladu, že manžel s tým bude súhlasiť.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Nerekonstruovalis te za spolocne peniaze, pretoze manzelia ste lenposledny rok. Prispela si na rekonstrukciu cudzeho domu vlastnymi peniazmi. Prispela si logickys cielom ze ho budes uzivat spolu s partnerom/manzelom. V pripade rozvodu mozes ziadat vydanie bezdovodneho obohatenia, kedze dovod tvojej investicie pominul.
    Investiciu budes musied dokazat.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jakubec Kedze uz uplynula premlcacia lehota, mohol by sa manzel branit vznesenim namietky premlcania. Zaroven by voci tebe mohol vzniest poziadavku na vydanie bezdovodneho obohatenia z titulu byvania zadarmo, ktora je tiez premlcana. Zabudni na investicie z pred 8 rokov.
    bubkoch premlcacia doba este ani nezacala plynut !
    plynut zacne az vtedy, ked nastanu dovody na vydanie bezdovodneho obohatenia, t.j. dnom rozvodu.
    a to byvanie zadarmo, no comment
    Jakubec Premlcacia doba zacala plynut na druhy den potom, ako sa majitel domu obohatil. Uz vtedy mohla druha osoba, ktora vobec nebola jeho manzelkou (v tom case) ziadat o vydanie bezdovodneho obohatenia.
    bubkoch Nepis tu nezmysly, zbytocne zavadzas ludi.
    Jakubec bubkoch, takze ty tvrdis, ze ak investujem do cudzieho domu, musim si jeho majitela zobrat a nasledne sa s nim rozviest, aby zacala plynut premlcacia doba?
    pavol54 bubko to by som potom mohol za neuhradené faktúry(prijímateľ je tiež cudzí človek) žiadať kedykoľvek pokiaľ viem do troch rokov (ale nie som právnik)
    bubkoch jakubec: nic take netvrdim, netusim ako si k tomu prisiel ...
    do cudzieho investujes s nejakym umyslom, cielom ... az ked ten pominie, az vtedy nastane bezdovodne obohatenie, nie uz okamihom investovania ...
    invstujes do cudzieho domu napr. preto ze ten dom budes uzivat spolocne s partnerom/manzelom/druhom/hocikym ... az v okamihu ked ta z toho domu vyhodia, az v tom okamihu nastava bezdovodne obohatenie na druhej strane, lebo dovod tvojej investicie pominul az okamihom vyhodenia ...
    zbytocne sa hadas, ja svoje tvrdenia mam podlozene pravoplatnym rozhodnutim sudu, kde druha strana tiez skusala premlcanie a sud dal za pravdu mne
      zbaliť

    Majetok nadobudnuty pred manzelstvom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.