Zavrieť

Porady

Dobropis výnosov r. 2004

V roku 2004 naša spoločnosť vystavila fa v hodnote 34 mil. za služby, na ktoré nebola urobená zmluva a ani objednávka (napriek tomu bola služby poskytnutá. Odberateľ nesúhlasil so zaplatením tejto služby. ´
V tomto roku sme dohodli s odberateľom, že zaplatí polovicu z tejto hodnoty. Riaditeľ chce, aby na faktúru, ktorá bola vystavená v r. 2004 bol vystavený dobropis a naúčtovaná nová faktúra. Poradí mi niekto, ako to zaúčtovať. Môj názor je taký, že by sme mali naúčtovať rozdiel na účet 429. Riaditeľ s týmto nesúhlasí - vraj mám znížiť výnosy. Aký máte názor na takého riešenie. Podotýkam, že sme a.s., kde náš obrat je v mil.

Vopred ďakujem

Steffi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Mám podobný problém - dobropis k faktúre z roku 2005, vystavený v máji 2006. Mám podávať aj opravné daňové priznanie?
    Ďakujem

    Dav

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Súhlasím s účtom 428/429, keďže ide o významnú položku výnosov min.účt.období. Ale prečo to nemáte ošetrené zmluvou?
    Naposledy upravil Martinella : 24.07.06 at 11:31

    Martinella je offline (nepripojený) Martinella

    Martinella
    Dav
    Mám podobný problém - dobropis k faktúre z roku 2005, vystavený v máji 2006. Mám podávať aj opravné daňové priznanie?
    Ďakujem

    Dav
    Opravné daň.priznanie by som podávala, ak by išlo o významnú položku nákladov alebo výnosov minulých účtovných období.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Stefi, myslím, že by som sa priklonila k tvojmu riešeniu. Riaditeľ CHCE. To verím, ale potom sa mal dohodnúť v roku 2004. Nejde o fazuľky, ale o miliony. V roku 2004 si naúčtovala do výnosov a v daň. priznaní odviedla skutočne daň z príjmu. To znamená neoprávnene si vykazovala ako a.s. zisk? Lebo ako by si ti odôvodnila daň. úradu, že teraz to nieje 34 mil. ale 17 mil.? Možno by to šlo v tom prípade, keď mate nejaké zmluvy o dielo kde mate nejaky pozaručný servis alebo čosi podobné, ale to sa píše do zmluvy v %-tách a vytvára sa rezerva, takže to zrejme nebude možné takto riešiť. Takéto hlavolamy je ozaj najlepšie hodiť na chrbát účtovníka a ten nech niečo vymyslí, lebo riaditeľ chce znížiť výnosy... Keď príde kontrola tak to odtají. Ak to chce tak nech ti dá papier, že s tým súhlasí

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Jara
    Stefi, myslím, že by som sa priklonila k tvojmu riešeniu. Riaditeľ CHCE. To verím, ale potom sa mal dohodnúť v roku 2004. Nejde o fazuľky, ale o miliony. V roku 2004 si naúčtovala do výnosov a v daň. priznaní odviedla skutočne daň z príjmu. To znamená neoprávnene si vykazovala ako a.s. zisk? Lebo ako by si ti odôvodnila daň. úradu, že teraz to nieje 34 mil. ale 17 mil.? Možno by to šlo v tom prípade, keď mate nejaké zmluvy o dielo kde mate nejaky pozaručný servis alebo čosi podobné, ale to sa píše do zmluvy v %-tách a vytvára sa rezerva, takže to zrejme nebude možné takto riešiť. Takéto hlavolamy je ozaj najlepšie hodiť na chrbát účtovníka a ten nech niečo vymyslí, lebo riaditeľ chce znížiť výnosy... Keď príde kontrola tak to odtají. Ak to chce tak nech ti dá papier, že s tým súhlasí

    K vyrovnaniu tejto pohľadávky má prísť spoločnou dohodou, v ktorej sa odberateľ neprizná k tomu, že naozaj túto službu uznáva. Je to firma zo zahraničia, ktorú by sme museli žalovať na medzinárodnom súde, a vydávky za súdne trovy by boli možno vyšie ako terajší výnos.

    Zaujímavé je natom to, že naša pracovníčka vo firme riaditeľovi povedala, že dodatočné daňové priznanie netreba podávať, lebo skutočnosť o vyrovnaní vznikla v tomto roku. Takže som z toho nakoniec vyšla ako blbec. Ale aj tak mám v úmysle si všetky doklady dať podpísať riaditeľovi.
    Len on ma núti zaúčtovať vynos na 602 v tomto roku. Asi budem musieť do toho zapojiť audítora. Okrem toho v smernici mám uvedené, že mám účtovať na 428/429 nad 5 mil. z toho je jasné porušenie smernice.

    Steffi

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    Martinella
    Súhlasím s účtom 428/429, keďže ide o významnú položku výnosov min.účt.období. Ale prečo to nemáte ošetrené zmluvou?

    Sme štátna a.s.. Každú chvíľu sa u nás mení vedenie. Zmení sa minister, automaticky nastupuje zmena vo vedení firmy. Potom je problém s podpismi, lebo každý váha nad podpísaním, keď sa konečne dospeje k dohode tak sa zmení vedenie v podniku a sme zasa na začiatku. V roku 2004 sme mali v našej firme 4x meneného vrchného riaditeľa pre ekonomiku. V tomto roku to vyzerá že budeme mať 3 x, lebo je po voľbách a kto vie čo bude ďalej.

    Steffi

    Dobropis výnosov r. 2004

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.