Zavrieť

Porady

Zdravotne poistenie verzus dohody.

Zdravim vas.
Mam tak trochu problem s dohodami a zdravotnym poistenim.
Mam dve brigadi,v jednej som napisany na dohodu o vykonanej praci a v druhej na dohodu o brigadnicke praci studenta.Chcem sa vas opytat ako to je z odvadzanim 14%. Pocul som,ze pri dohode o brigadnicke praci studenta odvadzam 4% ja osobne a zvysnych 10% odvadza zamestnavatel.Ak to tak nie je tak ma prosim opravte.No zda sa mi hlupost ak si chcem ako student privyrobit nejake peniaze a z toho co zarobim musim odviezt 19% dan + 14% zdravotne. To mi je potom lepsie nechat skolu a byt nezamestnany, lebo tam je vraj hranica od kedy ma platit poistne vyssia a naviac odvadza menej percent + dostava podporu.

V citani zakonov som dost strateny,tak prosim ziadne presne znenia.

Vopred vam moc krat dakujem.
Naposledy upravil Mibeus : 13.09.06 at 09:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mibeus
    Zdravim vas.
    Mam tak trochu problem s dohodami a zdravotnym poistenim.
    Mam dve brigadi,v jednej som napisany na dohodu o vykonanej praci a v druhej na dohodu o brigadnicke praci studenta.Chcem sa vas opytat ako to je z odvadzanim 14%. Pocul som,ze pri dohode o brigadnicke praci studenta odvadzam 4% ja osobne a zvysnych 10% odvadza zamestnavatel.Ak to tak nie je tak ma prosim opravte.No zda sa mi hlupost ak si chcem ako student privyrobit nejake peniaze a z toho co zarobim musim odviezt 19% dan + 14% zdravotne. To mi je potom lepsie nechat skolu a byt nezamestnany, lebo tam je vraj hranica od kedy ma platit poistne vyssia a naviac odvadza menej percent + dostava podporu.

    V citani zakonov som dost strateny,tak prozim ziadne presne znenia.

    Vopred vam moc krat dakujem.
    Nie nie je to pravda, z dohôd neplatia preddavky ani zamestnávatelia ani dohodári.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Len doplním, že si treba dať pozor na ročný príjem. Ak by si za rok prekročil polovicu úhradu minimálnej mzdy, t.j. 6900*12/2 = 41400,-, potom naozaj zaplatíš zdravotnej poisťovni pri ročnom zúčtovaní 14% z celkovej zarobenej sumy.

    Mibeus je offline (nepripojený) Mibeus

    Mibeus
    To, ze neplatim preddavky viem.Taktiez to,ze ak zarobim pocas roka nad 41400 tak poistovni treba zaplatit 14%.Ale mna konkretne zaujima ci pri dohode o brigadnickej praci studenta platim plnych 14% alebo platim len 4% a zvysok, teda 10% plati zamestnavatel.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    karpis
    Ak prekročíš 41 400 tak platíš 14%
    Zamestnávateľ so zdravotným poistením z dohôd nemá nič spoločné. Jednoducho ak prekročíš príjem všetko platíš ty, celých 14%.

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    treba nájsť niekoho kto ťa zamestná na skrátený pracovný uväzok za 500,- Sk napríklad a potom nebudeš platiť z dohôd žiadne odvody do ZP a zo skráteného úväzku sa po ročnom zúčtovaní vrátia zaplatené preddavky na ZP aj tebe aj zamestnávateľovi

    Mibeus je offline (nepripojený) Mibeus

    Mibeus
    alena
    treba nájsť niekoho kto ťa zamestná na skrátený pracovný uväzok za 500,- Sk napríklad a potom nebudeš platiť z dohôd žiadne odvody do ZP a zo skráteného úväzku sa po ročnom zúčtovaní vrátia zaplatené preddavky na ZP aj tebe aj zamestnávateľovi

    aj tebe aj zamestnavatelovi -tato poznamka ma zaujala.Cize cast odvadzam ja a cast zamestnavatel.A pri dohode o brigadnickej praci studenta to tak nie je?Lebo ja som pocul,ze je.Tak teraz v tom mam chaoz.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mibeus
    aj tebe aj zamestnavatelovi -tato poznamka ma zaujala.Cize cast odvadzam ja a cast zamestnavatel.A pri dohode o brigadnickej praci studenta to tak nie je?Lebo ja som pocul,ze je.Tak teraz v tom mam chaoz.
    Zamestananec v PP: SP, ZP- odvody platí zamestnávateľ aj zamestnanec,
    dohodár: SP- UP, GP platí zamestnávateľ a dohodár neplatí nič. ZP- neplatí preddavky ani jeden z nich. Dohodár v RZ, ak zarobí viac ako je vyššie uvedené, odvádza z dohody 14%, to znamená celý odvod, aj za zamestnávateľa aj za seba ako dohodára.
    Naposledy upravil Tweety : 14.09.06 at 06:50

    Zdravotne poistenie verzus dohody.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.