Zavrieť

Porady

strata z vysledku hospodarenia

ahojte, spolocnost vykazala v roku 2022 stratu velmi vysoku, ale rozhodla sa ju uhradit z kapitalovych fondov. V r.2023 vysiel spolocnosti zisk. Možem si stratu z roku 2022 uplatniť zo zakladu dane v danovom priznaní za rok 2023 alebo nie?
Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Hovoríš o účtovnej alebo daňovej strate?
    VZ spoločnosti rozhoduje o úhrade účtovnej straty, nie daňovej, t.j. nemá to s daňovým priznaním nič spoločné.

    Pravidlá na odpočet DAŇOVEJ straty v daňovom priznaní za rok 2023:
    https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...kych-osob-2023
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ivula33 dakujem za odpoved. Spolocnost ma danovu a uctovnu stratu rovnaku. ale asi logicky ked nad tym uvazujem, kedze ju uhradili ,tak nemaju narok na odpocet pri danovom priznani
    tigy Neuvažuješ správne, pletieš hrušky s jablkami (bez urážky)

    Účtovná strata sa rieši samostane a daňová strata sa rieši samostatne.

    Úhrada účtovnej straty sa účtuje v účtovníctve (t.j. na účte 431 alebo 429) a jej účtovanie závisí od rozhodnutia VZ a nemá nič spoločné s uplatňovaním daňovej straty.
    Vo vašom prípade ste účtovnú stratu podľa všetkého už v účtovníctve vykryli na nulu z kapitálových fondov, tým je to vybavené.

    Odpočet daňovej straty sa rieši v daňovom priznaní a stratu z roku 2022 môžeš odpočítavať:
    "počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, avšak najviac do výšky 50 % základu dane, resp. čiastkového základu dane (ak nejde o mikrodaňovníka, ktorý si uplatňuje odpočet daňovej straty najviac do výšky základu dane)".
    Ivula33 aha, takže by som mohla stratu teda použiť v danovom priznaní za rok 2023 50% zo zakladu dane co mi vysiel. Dobre tomu rozumiem?
    presne ako píšete , uctovnu stratu sme vykryli na nulu z kapitalovych fondov
    tigy Ano, v roku 2023 do 50% ZD a ak z tej daňovej straty ešte stále niečo zostane, tak až do roku 2027 sa dá ten zvyšok uplatniť (vykazuje sa to v DP v r.410 a tabuľke D - Odpočet daňovej straty podľa § 30 zákona).
    Ivula33 zo srdca dakujem, že ste sa mi venovali a vysvetlili k veci. pekny den a vsetko dobre prajem
      zbaliť

    strata z vysledku hospodarenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.