Zavrieť

Porady

Predaj podniku

Prosím o radu ako predať podnik ktorý vlastním ako fyzická osoba . Predávam ho vlastne sebe ale už ako zakladatelovi a zároveň jedinému konateľovi novozaloženej s.r.o. Jedná sa o nákladné autá( a iný drobný majetok ) keďže podnikám v oblasti nákladnej dopravy.Jednoduché by to bolo predať s.r.o., ale potom musím odviesť z predaja DPH (ihneď ). Ako s.r.o. by to zase museli na žiadosť DPH vrátiť ( 2 mesiace ).Treba mať na to volné financie.Je ešte nejaká iná cesta ako predať a nezaplatiť DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danusi je offline (nepripojený) danusi

    danusi
    Nerozumiem, v prvej vete - podnik ktorý vlastním ako FO. Čo to je? Ty chceš predať živnosť alebo s.r.o.?

    scorpions je offline (nepripojený) scorpions

    som aká som scorpions
    myslím tým živnosť.Teraz som SZČO-živnostník a chcem prejsť na s.r.o. Doteraz nadobudnutý majetok chcem previesť na novú s.r.o.

    natanka je offline (nepripojený) natanka

    natanka
    Dobry den,
    my sme "transformaciu FO na s.r.o." absolvovali minuly rok, a uctovne to teda vobec nie je velka sranda... Je potrene si uvedomit, ze predavate podnik ako celok. Takze ak mate chut, posielam Vam ako sme to robili my:

    1. mali by ste mat Zmluvu o predaji podniku (§476 OZ) - písomne - touto zmluvou sa "predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam, iné práva a iné majetkové hodnoty, ktoré slúžia prevádzkovaniu podniku, a kupujúci sa zaväzuje prevziať záväzky predávajúceho súvisiace s podnikom a zaplatiť kúpnu cenu. " - cize hmotny, nehmotny majetok, pohladavky, zavazky, existujuce zmluvy a pod, ktore vypisete do neoddelitelnej prilohe k zmluve. Na zmluve musi byt notarom overeny podpis. (je to trocha smiesne, ale budete podpisovataj ako kupujuci, aj ako predavajuci.) Potom oznamite veritelom a dlznikom, ze prava a povinnosti prechadzaju na zaklade tejto zmluvy z FO na s.r.o. (naozaj to staci oznamit a poziadat o zmenu odberatelskych / dodavatelskych hlaviciek, lebo aj tak vas to nezbavuje zodpovednosti za uhrady).

    natanka je offline (nepripojený) natanka

    natanka
    A dalej, predaj podniku sa nepovazuje za dodanie tovaru alebo sluzby - takze nepodlieha DPH. Prijem z jeho predaja je vsak povazovany za prijem z podnikania a inej samostatne zarobkovej cinnosti, to zn. ze ho zdanujete danou z prijmu. A tu je problem s ocenenim a zauctovanim. Ja som to spravila takto (podla knizky, ale nerucim za spravnost):

    + prevadzany hmotny majetok
    + pohladavky
    + poskytnute preddavky
    - prevadzane zavazky

    [hore] realna trhova hodnota (za ktoru minimalne by mal byt podnik predany)


    vycislenie zakladu dane:
    + prijem z predaja (za kolko som ten podnik predala)
    + zavazky
    - hodnota hmotneho majetku
    - zavazky, ktore ak by boli uhradene pred predajom podniku, boli by danovym vydavkom


    zaklad dane, z ktoreho ako zivnostnik zaplatite dan.


    Opakujem, tento postup som nasla v knizkach, ale nemam to overene z DU, ze je to spravne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.