Zavrieť

Porady

ako, ak musim, dostat prijate preddavky do zavazkov

Musim nejako (a ak ano, tak ako) evidovat v zavazkoch poskytnute preddavky na sluzby, ktore budu realizovane neskor? Predavam darcekove poukazy na sluzby, ktore si mozu zakaznici rezervovat aj o niekolko mesiacov. Po objednavke zasielam mailom v potvrdeni objednavky zalohovu fakturu, pride mi platba na ucet... a tuto platbu evidujem len v prijmoch NZD. Mam ju nejako teda dostat aj do zavazkov? Najma kvoli prechodu v rokoch - netreba to uvadzat vo vykaze MaZ?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sancov je offline (nepripojený) sancov

    sancov
    Poradi mi niekto? Este pre doplnenie: neplatca DPH, JU, program Alfa. Dakujem
    Naposledy upravil sancov : 16.03.07 at 15:30

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ak živnostník vystavi fakturu - tak ide do pohladavok nie do zavazkov, ak bola faktura uhradena, tak sa odpise pohladavka-uhradou - je jedno kedy sa sluzby vyuziju ale podstatne je kedy je vystavena a uhradena faktura-teda nalezitosti faktury. Takze by som uctovala uhradenu fakturu normalne do POZD.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    katarina.j Pozri príspevok
    Ak živnostník vystavi fakturu - tak ide do pohladavok nie do zavazkov, ak bola faktura uhradena, tak sa odpise pohladavka-uhradou - je jedno kedy sa sluzby vyuziju ale podstatne je kedy je vystavena a uhradena faktura-teda nalezitosti faktury. Takze by som uctovala uhradenu fakturu normalne do POZD.
    Ide o prijatý preddavok - nie je to POZD.
    Pozri § 17 ZoDP
    (12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
    a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
    b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

    sancov je offline (nepripojený) sancov

    sancov
    sanco - vivencia.sk Pozri príspevok
    Musim nejako (a ak ano, tak ako) evidovat v zavazkoch poskytnute preddavky na sluzby, ktore budu realizovane neskor? Predavam darcekove poukazy na sluzby, ktore si mozu zakaznici rezervovat aj o niekolko mesiacov. Po objednavke zasielam mailom v potvrdeni objednavky zalohovu fakturu, pride mi platba na ucet... a tuto platbu evidujem len v prijmoch NZD. Mam ju nejako teda dostat aj do zavazkov? Najma kvoli prechodu v rokoch - netreba to uvadzat vo vykaze MaZ?
    Dakujem
    Prosim o radu na povodnu otazku. Dobre cháprem "prijatý preddavok" ako platbu, ktoru mi zaslali klienti podľa Zákona o účtovníctve? Ak áno, tak by som takýto preddavok mal evidovať aj v záväzkoch?

    § 15 Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

    (4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

    a) veriteľoch,
    b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
    c) prijatých preddavkoch,
    d) prijatých úveroch,
    e) záväzkoch dane z príjmov,
    f) záväzkoch nepriamych daní,
    g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a
    príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

    Vďaka
    Naposledy upravil sancov : 19.03.07 at 15:40

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    sanco - vivencia.sk Pozri príspevok
    Prosim o radu na povodnu otazku. Dobre cháprem "prijatý preddavok" ako platbu, ktoru mi zaslali klienti podľa Zákona o účtovníctve? Ak áno, tak by som takýto preddavok mal evidovať aj v záväzkoch?

    § 15 Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

    (4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

    a) veriteľoch,
    b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
    c) prijatých preddavkoch,
    d) prijatých úveroch,
    e) záväzkoch dane z príjmov,
    f) záväzkoch nepriamych daní,
    g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a
    príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

    Vďaka
    Áno .

    ako, ak musim, dostat prijate preddavky do zavazkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.